ceza yemiş miyiz

unun için röleyi endüktif bölgede çalıştırmamız yani cosfi değerini 0,99 ise 0,95'e çekmemiz gerekecektir
bunu nasıl yapacağız?
şu an otomatikte bir kompanzasyon sistemimiz var bir de sabit kadememiz

Öncelikle exel tablosu ekli rar dosyasında. Girmen gereken değer, ayın günlerinin karşısına sayaçtan okuduğun değerler. Diğerleri otomatik olarak hesaplanıyor.

bunu nasıl yapacağız?
şu an otomatikte bir kompanzasyon sistemimiz var bir de sabit kadememiz

rölede cosfi kaç olarak ayarlı?

Ekli dosyalar

• Takip Çizelgesi-Ay.rar
    9.3 KB · Görüntüleme: 8
kompanzasyonu makine çalışır iken gün içerisinde 2 şer saat kapatsam bu değerleri iyileştirebilir miyim

İyileşme demek cezadan çıkaracak oranın altına düşmek demek.

Şu an 13000 civarında olan aktif tüketimin 45000 civarına çıkması durumunda cezadan çıkarsın. Bu değere ise ulaşman mümkün görünmüyor.

Ceza kaçınılmaz. Şu aşamada Kapasitif ilerlemesin yeter.

SON SORULAR
1.endüktif ve kapasitif beraber limit değeri aşarsa hangisi baz alınır? hangisinden ceza fazla gelirse o mu?
2.bu değerler istenilen sınırda tutulursa fatura da reaktif tutarı 0 tl görmemiz gerekir değil mi?
3.tesisisimizde hesaplamalar sonucunda kademeye verilen kondansatör değerleri büyük verilmiş olma ihtimali var mı?
4.SENARYO : hergün 11 de değer alıyorum. yarın 11 de değeri aldıktan sonra kompanzasyonu 1 günlüğüne kapatsam sistem bir sonraki gün end. ve kap. değerlerde nasıl bir peak yapar?
5.SENARYO : yarın röle ile oynasam ve ayarladan bir şekilde 0,99 dan inmeyen cosf yi 0,95 çeksem sistem end ve kap değerlerde nasıl bir tepki verir?

Her iki oranın aşılması durumunda ceza büyük olana gelir. Yani ceza tektir. Bu nedenle şu an %14 olan endüktif oranın daha yükselmesine müsaade edebiliriz.
SORU 1 in cevabı verilmiş özür dilerim.
3 tür tekrar ediyorum tüm yazılanları yazarak çalışıyorum başta havada kalan şeylerin de arada cevabını vermişsiniz ancak eksik terim bilgisi nedeniyle anlayamamışım

Eğer kompanzasyonu kapatırsan kapasitif düşer ama reaktif artar!Buna dikkat etmelisin!Sana daha önce sorduğum sorunun cevabı havada kaldı şuan fabrika full olarak çalışıyor mu?Eğer çalışıyorsa bir veya bir kaç tane kontaktörün yapışmış olabilir!Buna dikkat et!Eğer fabrika yarım veya daha az kapasiteyle çalışıyorsa kontaktörlerde yapışma yoksa kondansatörlerin büyük seçilmiş demektir ama bu sorun ne zamandan beri var!Daha önce bir yerde fabrikada üretim durdu reaktif ten ceza yeyiyoruz diye bir konun vardı!Orada sana sabit kondansatör bağlamanı söylemiştim!Durum nedir?

Eğer fabrika yarım veya daha az kapasiteyle çalışıyorsa kontaktörlerde yapışma yoksa kondansatörlerin büyük seçilmiş demektir
fabrika yeni üretime girdi %30 kapasite ile çalışıyor. tesis yeni olduğu için kullanılan her malzeme 1. sınıf. kontaklarda bir yapışmaya rastlamadım.
kapasitif düşer ama reaktif artar!
bu tam olarak ne demek?
reaktif demek kapasitif + endüktif demek değil mi?

bugünkü değerler
46,05
20,50
5,53

son sayaç değerleri
Aktif: 36,00
End: 19,00
Kap: 1,00

Fark ---> 46,05 - 36=10,05 ----> Sayaç Çarpanı Dahil Edildiğinde ---> 13869
Fark ---> 20,5 - 19=1,5 ----> Sayaç Çarpanı Dahil Edildiğinde ---> 2070
Fark ---> 5,53 - 1=4,53 ----> Sayaç Çarpanı Dahil Edildiğinde ---> 6251,4

END ORAN ----> 1,5/10,05 = %14,9
KAP ORAN ----> 4,53 / 10,05 = %45 KAPASİTİF CEZADA

dünkü oranlar
End Oran: 1,39*100/9,51....=%14,616
Kap Oran: 4,52*100/9,51....=%47,52

cuma günkü oranlar (hafta sonu çalışma olmadı)

End Oran: 1,17*100/7,96....=%14,7
Kap Oran: 4,06*100/7,96....=%51,0

günlük %2 kapasitif oranı düşürebiliyoruz fakat ceza hergün artıyor. (günlük 5 tl artıyor)

ceza kaçınılmaz gibi görünüyor. ama sistemi neredeyse anladım.
zaten ceza yemişiz yukardaki soruları (senaryoları) deneyesim var

siz ne dersiniz
sayın
@AD_EM

SON SORULAR
1.endüktif ve kapasitif beraber limit değeri aşarsa hangisi baz alınır? hangisinden ceza fazla gelirse o mu?
2.bu değerler istenilen sınırda tutulursa fatura da reaktif tutarı 0 tl görmemiz gerekir değil mi?
3.tesisisimizde hesaplamalar sonucunda kademeye verilen kondansatör değerleri büyük verilmiş olma ihtimali var mı?
4.SENARYO : hergün 11 de değer alıyorum. yarın 11 de değeri aldıktan sonra kompanzasyonu 1 günlüğüne kapatsam sistem bir sonraki gün end. ve kap. değerlerde nasıl bir peak yapar?
5.SENARYO : yarın röle ile oynasam ve ayarladan bir şekilde 0,99 dan inmeyen cosf yi 0,95 çeksem sistem end ve kap değerlerde nasıl bir tepki verir?

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri