ceza yemiş miyiz

Endüktif oranınız %30 cezaya giriyorsunuz dikkat edin kapasitiften kurtulurken endüktif ceza geliyor!Fabrikanız şuan ki çalışma durumuyla ne kadar daha çalışacak bilginiz var mı?Eğer uzun süre bu şekilde çalışacaksa kondansatörlerinizin değerlerini düşürüp reaktif güç kontrol rölenizi eski durumuna getirin bence!Ama üretim artınca kondansatörleri eskileriyle değiştirmeyi sakın unutmayın!

kapasitif zaten sıfır.
eger kapatırsam sistemi hiç yoktan endüktif değeri (oranı) arttırmış olacağım.

Evet, amacımız bu ay için kapasitifin ilerlemesini durdurmaktı ve bu işlem sonucunda kapasitif durmuş oldu.

Endüktif oranınız %30 cezaya giriyorsunuz dikkat edin kapasitiften kurtulurken endüktif ceza geliyor!

Bu ay için ay başından itibaren endüktif oran %15,8'lerde. Dolayısıyla endüktif olarak çalıştırmamız bir cezai durum oluşturmayacak.

Ancak fatura düzenleme tarihinden itibaren;
cosfi değeri 0,95'ten 1'e getirilmelidir.
%20'lerde olan endüktif oranı aşağı çekmek için yaklaşık 5 kVAr'lık bir kondansatör devreye alınmalıdır.
Yine takip yapılarak yapılan işlemin doğru olup olmadığı kontrol edilmelidir.

ve fatura gelir.
bu işi az çok öğrendim ama totalde 1500 tl ye mal oldu

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    44.5 KB · Görüntüleme: 18
sayın @AD_EM
gönderdiğiniz excell dosyasına göre şuan için dururmumuz.
cuma gününe kadar endüktif değerleri gördünüz.
dengelesin diye cuma günü sabit kademeyi devreye aldım.
bugünkü tablo budur.
sabit kademeyi devreye alsam durum budur almasan cuma günkü durumdur.
RGKR den ayar mı yapmam gerekli dengelenmiyor sistem

Ekli dosyalar

• Takip Çizelgesi-ceza göstergeli.xls
    87 KB · Görüntüleme: 14
Benim tabloya göre değerler endüktif : 26,51 , kapasitif : 16, 84 çıkıyor ; ellede hesapladım benim tablonun değerleri doğru ; ama tabi fatura sayaç değeri olarak tablodaki 30 kasım değerini aldım....

Son düzenleme:
Daha kapsamlı bir analize ihtiyacınız var durumunuzun ; ben 7 sayfa mesajdan ; konuşmadan sonra durumu düzelttiniz sanıyordum :) Aktif tüketiminiz çok düşük bu arada ; tesisiniz bu aralar çalışmıyor falan mı ?

Son düzenleme:
Ben şöyle düşünüyordum. endüktif artarsa kapasitifi (sabit kademeyi) devreye sokar durumu düzeltirim. Ama tesisin tam güçte çalışmaması bizim planı bozdu.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,933
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri