CNC için kesici uçlar hakkında

Sorunun Çözümü ve tecrübe edinimi;

...

Bizleri düşündüğün için teşekkür ederim.
Lakin aman abüüü gözünü seveyim sen insana bildiğini de unutturacaksın.
Step per ayarı kafana göre takılacağın bir ayar değil.
Şaka yollu uyarmak istedim olmadı.
Makinenin mekaniğine ve sürücünün ayarlarına bağlı sabit bir sayıdır o.
Bir kez yazarsın ve bir daha ellemezsin.
Milyon kere nasıl yapılacağı anlatıldığı için fazla meşgul etmeyeyim , sen yaparsın onu . :rolleyes:

demekki z ekseninin vidalı mili diğerlerinden farklı hatvesi ya da oranı var makinesinin bir fotosuda yok ki bir yorum yapalım

Ankara'da sanayiden 6mm 2 bıçaklı karbür parmak freze aldım. 20 liraya. Sanırım fiyatı uygun.

İlk kez karbür takım deneyeceğim.

IMG_20150609_140650.jpg

benim kullandığım program artcam

Ekli dosyayı görüntüle 22556

motor/tuning ayarlarını x-y-z değerlerini bu şekilde yaptığım halde yine 2 mm lik hata söz konusu oldu.

Dün sadece Z ekseninde Velocity değerini değiştirdiğimde 6.1 mm'lik kesim yakalamıştım.
Acceleration diye yazan kısım yavaşlama veya hızlanma hızı, cok yuksek degilmi makinanın resmıini koysanız size daha kolay yardımcı olurla burdaki insanların bir cogu sizin gibi sıkıntıları yasayıp paylasarak cözdüler kazım hocanın bilgisini yabana atmamak lazım http://karaslan.com/BlogGoster.asp?PostID=55 ben ilk linkteki ayarlarla başlamıstım denemeye once blaclash tır dedım cozmek ıcın komparatör bile aldım rulmanlar sıkısık cıktı ( suat ustanın basınada gelmiş ) gövdem medefe esnıyormus goremıyordum bıle (togi usta asanyurt usta) fark etmemı sagladı kazım hocanın bılgılerı zaten anlatılmaz guzel guzel calısıyordu motor tunnıg ayarlarını kurcaladım 80 1000 50 yaptım gene olcu kactı tarama yaparken baktımkı motorlar okadar hızlı kalkamıyor adım kacırıyor Acceleration 10 geri düşürdük şimdi tek sorun kalitesiz ama pahalı ya aldıgım ucları yenılemek 10tl aldıgım 6 mm alman malı ucla mdf de 210 mm ölçüyü 205 mm olarakkese bildim 5 tl ye alınan 4.76mm mdfden daha sert bir malzeme ile (adını bılmıyorum tuvalet kapısı yapmakta kullanılan bir malzeme ) cınmalı ucla 181 mm 181 mm kestım elektronige ve benzerı seylere cogu zaman kabahat bulmamak lazım hata bilgisizlikten ve inattan kaynaklı oluyor

Malzeme pirinç..1mm kesim derinliği.. 0.20mm her pasoda dalma..0.8 ve 1 mm endmille deneme yaptım fakat uç çabuk kırılıyor ve hız çok yavaş. Alternatif uç önerilerinizi rica ederim

pek anlamam ama,derinlik kurtarıyorsa desen için V uç kullanılsa.
Bir de posttan eminmiyiz,biz 0,2 paso derken ,yüzey eğim vb parametrelerden fazla dalıyor olmasın.

-ortayı açtım ustalara

Bitmiş hali bu şekilde olacak

Ekli dosyalar

• 1437380607318.jpg
    1437380607318.jpg
    45.5 KB · Görüntüleme: 59
Bitmiş hali bu şekilde olacak
Daha kalın bir bıçakla 2-3 mm kaba paso alırsın, ve girdiği yerleri kesersin. ince uçla sadece harf kenarlarını halledersin. Takımın kesim boyu ne kadar kısa olursa kırılma ihtimali o kadar az olur. 2-3 mm keseceksen kesim boyuda ona uygun olsun.

Son düzenleme:
Daha kalın bir bıçakla 2-3 mm kaba paso alırsın, ve girdiği yerleri kesersin. ince uçla sadece harf kenarlarını halledersin. Takımın kesim boyu ne kadar kısa olursa kırılma ihtimali o kadar az olur. 2-3 mm keseceksen kesim boyuda ona uygun olsun.
Küresel? Vbits? Ne uygun olur abi

Küresel? Vbits? Ne uygun olur abi

2 ağızlı Duz yada cok sivri vbit olur. Ama once kabasını boşaltman lazım. 2 yada 3 mm flat ile araların talaşını al sonra harflerin kenarından 1mm ile temizlik yaparsın. Kesim boyu mümkün olduğu kadar kısa olan çakılar kullan.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri