CnC için Servo Motor yapımı

Bu arkadas 6 eksenli 6 kolu hareket ettirecek sürücü ve kontrol kartıda tasarlayabilir sanırım?

Servo motor (sistemi) ile ilgili bulup anladıklarımı özetlemek istiyorum, isteyen ekleme veya düzeltme yapabilir.

Motorun konumunun belirlenmesi varsa hatanın düzeltimesi için enkoder ve yazılım (sürücü) gerek şart (kapalı çevrim). Aynı yapıyı içeren enkoderli step motorlar ise yine de farklı. Bu farkın nedenleri ise;

Servoda İki üç kat güçlü nadir toprak mıknatısları (neomidyum vb) kullanılması.

Motorun statorundaki sargının yapısı, demir çekirdeğin farklı ve daha küçük olması. Step motorda en yüksek tork hız sıfırken (tutma torku) oluşuyor, hız arttıkça akım demir çekirdekte yükselecek yeterli zamanı bulamadığı için hıza bağlı tork düşüyor ve sıfıra yaklaşıyor. Servoda is endüktans daha düşük, tork yataya yakın seyrediyor, hıza bağlı tork düşümü az.
Akım step motorda sabitken servoda gereken güce bağlı, ısınma daha düşük.
youtube Pi5v1idToeU ou1zDaIZgWw

Motor AC, DC, fırçalı, fırçasız olabiliyor. Enkoder de farklı tiplerde olabiliyor. Hepsine servo diyoruz ama kendi içerisinde de farklılıklar çok ve büyük bir olasılıkla üreticiye bağlı kalite farkları da vardır.

youtube.com FBA4zzVNds8 da step / servo karşılaştırması var;
Tipik olarak 50-100 diş mıknatıs / 4-12 diş ("pole" dense de diş diye anlıyorum)
2000 devirlere kadar / 2000 devir üstü ve yüksek ivme için daha uygun (tork farklılıkları nedeni ile)
Akım sürekli yüksek / Akım ihtiyaca bağlı, gerektiğinde katalog değerinin 2-3 katı tork üretebiliyor.
Düşük fiyat / Yüksek fiyat
Allah razı olsun

bu videolardaki hızın sebebi direk kayış tahrikli yapmalarından
sonuçta bizler genelde vidalı mil kullanıyoruz.
16/05 vidalı mil için benim nema23 3a 2.2nm motor ile 7000mm/dak hızlarına çıkabiliyorum.
bunu vidalı mille değilde direk kayışla yapsaydık herhalde makinede gördüğümüz 7000mm/dak. hızındayken gözle görürken 5 katı hızlı olurdu sanırım

Ilk videoda kayis bile yok. Direkt misina kullanmislar. Ama kasnak capi 3cm civari gibi duruyor.

7.000 mi?o_O Biz niye 1.500 yü geçemiyoruz?

ben bütün kesimlerimi minimum 1.000mm/dk hızında yapıyorum
bazen pleksiyi 1500 de yaptığım da oldu
sizin sürücü ayarlarınıza micro step ayarlarınıza bakmak lazım

Ben AKZ250 ile 5000 denemiştim. Üstüne çıkmadım.

1500 le bende kesiyorum. Hatta genelde 1500 kesiyorum ama benim maxium değer. gerçi fazlasını hiç denemedim.

Forum istatistikleri

Konular
129,340
Kullanıcılar
451,811
Son üye
benanç.

Yeni konular

Geri