CNC router için spindle motor alternatifleri

makita kalıpçı taşlama kullanıyorum çokda memnunum en sesizi bu
http://www.724onlinehirdavat.com/?urun-153-Makita-GD0602-Kalipci-Taslama.html
modeli görünsün diye linki verdim ben burdan almadım 125 e perşembe pazarından aldım

Malesef bu makinenin varlığını Bosch makineyi aldıktan sonra farkettim. Sağlık olsun. Teşekkürler.

Ben ufak bir şey istiyorum , gerekli aparatlarıda bir şekilde hallederim ama ufak ve sessiz ve güçlü olsun çokda " duygusalım " dersen hobbyRc cilerin muhteşem oyuncakları var.
3faz brusless içten / dıştan rotorlu , kendilerine has sürücülü hız ayarlı , bilyalı ...
Tabii yukarıdakilerle aynı sınıfta değiller.

Kazım Abi Rc Outrunner Motorlarda ciddi misin ? Gerçekten güçlü olan motorlar spindle gibi kullanılabilir mi ? Router ilk yaptığım zamanlarda bendeki motorla denedim ama küçük olduğu için pek tatmin edici bir sonuç alamamıştım. Bu motorların 2-3-4 hatta 7 Kw olanları var. Öyle bir motora Er11, Er16 gibi bir pens takımı alarak kullanılabilir mi ? Ne kadar verimli olur. Pleksi mdf gibi malzemeleri rahat işleyebilir mi ? Bu motorlar ESC ile kullanıyor normalde router da kullanmak için ESC yerine Dc motor sürücü kullanarak mach3 üzerinden motorun devrini falan kontrol edebilir miyiz ? Yani PWM ile bu motor kontrol edilir mi ?

İnternette çok örneğini gördüm videolara falan baktım ama yine de tam bir bilgi almadan yapamadım

Çok uçuk kaçık bir fikir farkındayım ama yapmayı istediğim bir konu o yüzden konuyu bulmuşken sorayım dedim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Pcb kazır deler ince kalemle mdf işler.
3Fazlıdırlar basitce pwm değil 3 fazlı pwm.
Pens takımı özel yapman gerekir.
Yüksek güçlüleri spindle motorlardan ve sürücülerinden pahalıdır.
İnrunner ler daha uygundur.
Yüksek devirldirler.

Turnigy C580L-870 Brushless Inrunner EDF Motor for 120mm Fan 5kw
Linkteki gibi 6.5 Kw 18.000 devir motor ile ER16 pens kullanılsa nasıl olur ? :)

Çok yüksek devir, küçüklük vs. gibi özel amaçlarınız yoksa bu motorların endüstriyel spindle motorlara göre bir artısı yok.

Linkteki motor 870KV. Max besleme gerilimi 20V. Yaklaşık olarak 18000RPM bir devir verir. Bunun içinde 110A akım gerekiyormuş. Bu akımı kontrol edecek ESC ve bu akımı sağlayacak güç kaynağı (adeta kaynak makinası) gibi şeyleri düşününce Endüstriyel bir spindle yerine bu motoru CNC de kullanmak hiç mantıklı değil..

RC araçlarda hafiflik vs. önemli olduğundan örneğin havada daha az yük taşındığı için daha verimli, avatajlı oluyorlar.

Bende PCB kazımak için Cnc de inrunner 4800-6000 KV BLDC yi spindle olarak kullanıyorum. 15-20V arasında bir gerilimle 60-100k RPM elde edebildiğim için. Sürekli çalışmada da 1.5-2 A akım istiyor.
Motor + ESC bu güçlerde ucuz. İstenen gerilimi akımı sağlamak da kolay.

Yani düşük güç yüksek devir istenen yerde avantajlı olabiliyor.

Öte yandan salınım yapmadan bir pens tutmasını sağlamak gibi şeylerde var.

İllada isterim der ve yüksek devirde salınımsız çalışabilen çok büyük olmayan, ER8-11 gibi bir pensi tutacak bir şeyler yaparsanız bende isterim.

Hız kontrolu için genellikle kontrol kartına (ESC) 50Hz %5-10 duty li PWM uygulanıyor. I2C çalışan modeller vs. de var.
İstenen devri sağlayacak duty de 50Hz 'i mach3 sürekli olarak üretebilirse direkt olarak kontrol edilebilir. Yok sadece On-Off çıkışım var vs derseniz 12F gibi basit ufak bir mcu ile üretilebilir. Hız kontrollü falan yapmak da mümkün. Olmadı Mach3ün bir eksenini daha kullanılır. İhtiyaç halinde yardımcı olurum..

Arkadaşlar cnc hakkında bilgi sahibi değilim. Mermerciyim. Aşağıdaki videoyu izleyin lütfen. Türkiyede henüz olmayan bu basit makinadaki kesme işini yapabilecek devirde ve güçte bir elektrikli motor yada spindle arıyorum, bu motoru bendeki bir makineye bağlayacağım makine farklı bir iş için kullanılıyor taş kesmede kullanacağım. Böyle bir motor önerisi olan varmı ? Fiyatı uygun olursa sevinirim max 500-600TL arası gibi olabilir.Bu işi yapabilsin yeter daha ucuz olsada hayır demeyiz yani :)

GHINES - DAIMON - YouTube

Merhaba cnc motor profosyenel motor ister seniz 9000-30000 devır arası fihcher marka 30 kw isvec malı ku t

adresi [emaıl="[email protected]"][email protected][/emaıl]

usunda o motor su soğütmalı spot fiyattan 8000 dolar artı kdv bir tanede ıtalyan var 25 kw

Eski defterleri karıştırdım.

Şöyle bir dimmer buldum. Uygun olur sanırım.

2000W 220V AC SCR Electric Voltage Regulator Motor Speed Control Controller | eBay

Plastik plexyglass gibi şeyler için devir fazla gelebilir (33.000...)
600W imiş.

1-2kW lık basit bir dimmer al.
Sıvaüstü anahtar kutusu gibi bir şeye ve onuda bir tahtaya bir prizle birlikde monte et.
Böylece devir ayarlı hale gelir.

Keşke diğer önerilerine uysa idin.
Bunlar çok gürültülü ve devamlı çalışmaya uygun değil.
Pens sabit.
Azıcık daha versen hem sessiz hemde Bakım istemeyen bir şeylerin olurdu.

Forum istatistikleri

Konular
129,089
Kullanıcılar
451,383
Son üye
emrullahtuzak

Yeni konular

Geri