cos fi hesabı

Küçük bir yanlışlık yapmışım. Özür dilerim. P 283 değil, 283000 olacak. kW ı Watt a çevirmemişim. Bunu yapınca cos Q 0,82 çıkıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
3 fazlı sistem olduğundan,

P=3*V*I*cos dersek;

283000=3*380*525*cos den

cos=0,82 çıkar

Merhaba, size bir sorum var. Cos fi yi cezaya girmeyecek sekilde dusursem ve çektiğim guc azalip daha az fatura odemezmiyim. Konu 3500 kw lik 400 V bir motor icin..

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Merhaba, size bir sorum var. Cos fi yi cezaya girmeyecek sekilde dusursem ve çektiğim guc azalip daha az fatura odemezmiyim. Konu 3500 kw lik 400 V bir motor icin..

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Merhaba,

cosfi yi değiştirirseniz çektiğiniz akımda değişir sonuçta çekilen aktif güç aynıdır her zaman.

Bizler kompanzasyonu ceza ödememek için yapıyoruz, motorların vs. gibi şeylerin cosfi si yaklaşık 0,75 - 0,85 arası dersek biz bunları 1'e yakın yapmaya çalışıyoruz ki reaktifden ya da kapasitifden cezaya girmeyelim. Dediğiniz gibi bir şey olsa cosfi yi yükselttiğimizden dolayı aktif gücümüz de artardı bu da faturamızın daha kabarık olmasına sebep olurdu yani kompanzasyon yapmakta mantıksız bir olay olurdu.

HERKMEN 74 arkadaşın bahsettiği 3500 KW 400 v motor nerdeymiş merak ettim. yanlışlık olmasın ya 350kw 400v
yada 3500kw 6000v olmasın.
kompanzasyon konusunda ise asıl amaç cos fi 1 e yaklaştırarak şebekeden çekilen akımı düşürmektir.
hesaplarlada ortadadırki cosfi 1e yaklaştıça şebekeden çekilen akım düşer

Arkadaşlar haklısınız yanlış yazmışım 3500 kW 3300 V diyecektim.

- - - Updated - - -

Ayrıca haklısınız akım düşer cos fi düzene girerse ben onu gözden kaçırmışım

arkadaşlar U=380 I= 525 İse 1.73.U.I =1,73*380*525 =345,135 KVA Görünür güçtür.
buradan arkadaşım P nin 283 kw olduğunu yazmış o zaman cos /s den 283/345:0,82 çıkar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…