DC bara gerilimi

electrics

Üye
arkadaşlar UPS lerde tek ve tri faz için cd bara gerilimi ne oluyor?

bir yerde üç faz için 380 volt bir yerde 810 volta bir yerde inverter deşarj sonu gerilimi 627 volt diyor bu nasil bir sistem anlamadim herkes farkli bir gerilimden bahsediyor...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bir yerde üç faz için 380 volt bir yerde 810 volta bir yerde inverter deşarj sonu gerilimi 627 volt diyor bu nasil bir sistem anlamadim herkes farkli bir gerilimden bahsediyor...

380 VAC girişli bir UPS nin % 20 gerilim yükselmesini hesap edecekl olursak DC bara gerilimi en fazla 615 VDC olur. Eğer sistemlerde PFC sistemi kullanılmışsa DC bara gerilimi biraz daha yüksek olabilir ancak bu tip değerler her firmanın UPS' ine göre değişiklik gösterir.

sayın tossun acaba yüzde 20 neden yükseliyor gerilimi ? bu yüksek bir değer değil mi?

sayın tossun acaba yüzde 20 neden yükseliyor gerilimi ? bu yüksek bir değer değil mi?

şebekenin yükselebileceğinin tahmin edilerek dizayn aşamasında kullanılan güç elemanlarının dayanabileceği sınırlar için alınan bir değerdir. 380 VAC normal şartlarda doğrultulduğunda 513 VDC eder. Formül de ( sadece trifaze diod doğrultucularında ) VDC=Vin*1.35 dir.

DC bara gerilimi ac gerilimin doğrultulmasıyla elde edilen gerilimdir
uyguladığımız sinüsel ac gerilimin etkin değerinin 1.41 katı yüksektir
ama dc çıkışa bir kondansatör bağladığımızda bu gerçekleşir
220 volt 313 volt olur yada 380x1.41=535volt sebebiyse
kondansatöre uygulanan ac gerilimin etkin değeri 380 volttur
ama max değeri 535 volt.bu kondansatör 535 max değere ulaşır fakat
deşarj hızı şebekenin frekansından yavaş olduğundan yük bağlı değilse
gerilim ac gerilimin max seviyesindedir.

buda kondansatörlerin tristörlerle anahtarlanmasında bir sorundur
sayın tossun arkadaşa bir not

sorundur derken? yani neden sorun olsun ki? zaten bir yandan kıyıyoruz o gerilimi ve o gerilim sabit isteniyor, ayrıca aküden besleme durumu için de o gerilimin sabir kalmasini istiyoruz ki eğer azalirsa akü boşalmiş demektir,yüzde 20 gibi bir azalma olursa zaten akü bitiyori yani son söylediginiz kısma katilmiyorum manyeto arkadasim.

sorundur derken? yani neden sorun olsun ki? zaten bir yandan kıyıyoruz o gerilimi ve o gerilim sabit isteniyor, ayrıca aküden besleme durumu için de o gerilimin sabir kalmasini istiyoruz ki eğer azalirsa akü boşalmiş demektir,yüzde 20 gibi bir azalma olursa zaten akü bitiyori yani son söylediginiz kısma katilmiyorum manyeto arkadasim.

kendi tristörlü kompanzasyon sistemimizi yapalım işimli bir başlıkta
bu konu tartışılmıştı,oraya gönderme yapmıştım aslında.....
yoksa normal doğrultmalarda konulan regüle kondansatörüne kimsenin
bir şey dediği yok.bir kondansatör ac gerilimde çift tristör veya tiryakla
sürülürmü buraya değinmek istedim

Son düzenleme:
3 fazlı 380v ac gerilim 6 diodla doğrultulduğunda DCV=ACVx1.35 dir.Sayın manyeto sizin verdiğiniz 1.41 değeri mono faze 4 diod ile yapılan doğrultmada + ile - arasına elektrolitik kondansatör bağlarsanız geçerli olacaktır.kondansatör bağlamaz iseniz çarpan 0.9 dur bilgilerinize.Sayın Tosunun verdiği değer doğrudur.1.41 gerilim genlik kat sayısı 1.21 akım şekil katsayısıdır.

Son düzenleme:
arkadaşım bir özet olarak anlatırsanız şimdi klasik 6 darbeli doğrultucu çıkışında gerilim 220x1,41 =308 Volttur neden klasik UPS dc barasında 380 volttan bahsediliyor? yani normal Şebeke sinüsün tepe noktası 308 volttur 380 nerden elde ediliyor? ayrıca 1,35 katsayısı nedir? bunlari açıklığa kavusturursaniz sevinirim

3 fazlı 380v ac gerilim 6 diodla doğrultulduğunda DCV=ACVx1.35 dir.Sayın manyeto sizin verdiğiniz 1.41 değeri mono faze 4 diod ile yapılan doğrultmada + ile - arasına elektrolitik kondansatör bağlarsanız geçerli olacaktır.kondansatör bağlamaz iseniz çarpan 0.9 dur bilgilerinize.Sayın Tosunun verdiği değer doğrudur.

al abicim multisimde yaptım devreyi hemen voltmetredeki okunan değer belli
ayrıca deneyimlerimden bilyorum,ucunda yük yoksa 3 fazlı doğrultucunun
çıkışında dc 535 volt görürsün.kondansatör takılıysa tabi.gördüğün gibi
tam olarak 380x(kök2)

Forum istatistikleri

Konular
129,437
Kullanıcılar
451,990
Son üye
selahattink0c

Yeni konular