Devir Yönü hakkında

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Cahilliğime verinde ilk defa duydum 6 fazı?

Nedir bu 6 faz ? Neye göre 6 faz olduğunu söylüyorsunuz
Cahilliğime verinde ilk defa duydum 6 fazı?

Nedir bu 6 faz ? Neye göre 6 faz olduğunu söylüyorsunuz?
3 kontaktorun 2 si motora notur mu gönderiyor da 6 faz ne diye soruyorsun
Allahım sabır sabır beslem fazının değiştirseceksin. r -s -t ile ileri dönüyor ise r- t-s ile tesyön de döner
Çok çok basit 1 faz sabit kalıyor 2 fazın yerini değiştirdiniz mi motor ters yönde döner.
Denerim
Kardeş bak açtığın bu konuda paylaşmış olduğum şemada hem ileri geri hemde yıldız üçgen güç devresinin şeması birlikte var. İleri geri kontaktör kontaklarının ne yaptığına bakarsan devir yönünün nasıl değiştiğini de anlarsın. Gerçi arkadaşlar bu konuda da ayrıca cevap verdiler.​
Önceki konunun linki
İleri geride 2 kontaktor olur.yildiz üçgen bu.
Çok çok basit 1 faz sabit kalıyor 2 fazın yerini değiştirdiniz mi motor ters yönde döner.
Denerim

Son düzenleme:
Kardeş anlaşılan kafan biraz karışmış. İlk iletide paylaştığın şemaya bakarsan orada yazan U1-U2, V1-V2, W1-W2 yazan uçlar motorun faz bobinlerinin giriş ve çıkış uçladır. Yani onlar faz değil motorun sargı uçlarıdır. Sisteminizde 3 faz vardır, bu fazları getirir faz bobinlerinin giriş (U1-V1-W1) uçlarına bağlarsın. Faz bobinlerinin çıkış uçlarını bağlama şekline göre motorun yıldız yada üçgen çalışır. Bilmemek ayıp değil ama bilen insanlara artistik yorumlar yapmak biraz ayıp oluyor. Emin ol sana cevap yazanların hepsi iyi biliyor ve seninde öğrenebilmen için yorum yapıyor ama senin öğrenmeye niyetin yok bildiğim bildik diyorsun. Neyse motor elinizde kalınca doğrusunu birilerine yaptırırsınız artık.

İleri geride 2 kontaktor olur.yildiz üçgen bu.
Yıldız-üçgen çalışan motorda ileri geri nasıl yapılıyormuş anlayasınız diye şemayı paylaştım, sisteminize ileri geri kontaktörüde ekleyin diye değil ama nafile. Suç bende anlatamadım kapasitem yetersiz kusura bakma artık.

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri