Devrede kondansatör olmadıgı halde kapasitif sayaç nasıl yazar?

tossun2008 ' Alıntı:
arkadaşlar lütfen şunu unutmayalım ki kolay kolay hiç bir UPS kapasitif yazmaz genelde hep endüktif akım çekerler. (istisnalar kaidei bozmaz) saygılar.
arkadasım yazıp yazmama konusunu dikkat etmedim ama bizde 10 KW UPs var ve mesai bitiminde röle ekranında değerler kapasitif 0,70-0,75'e kadar düşüyordu.Bende (UPS 3 faz giriş 1 faz çıkış) mesai bitiminde o faza gelen floresant aydınlatma lambalarını yakıyorum(8 adet 1*40) takipteki değerler ise R=%5 K=%4.5 yaklaşık olarak

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selam
Benim bir sorunum var.
Sistemimi düzgün kompanze edemiyorum. Kombi sayac bağladığımdan beri sistem hem indüktiften heöde kapasitiften cezaya giriyor. CosinüsF 60 lardayken indüktif yazıyor kapasitif yazmıyor ancak daha decreye küçücük bir kondansatör soktuğumda indüktif ile birlikte kapasitif de yazmaya başlıyor. CocF 90lara yaklaştığında indüktifin yazmasıyavaşlıyor ama bu seferde kapasitif almış başını gidiyor. Kurulu gücüm 29 Kw sistem 25 kVar lık kompanzasyona sahip. 8 kademeli reaktif güç kontrol rölesi ile takip ediliyor (Tek fazdan) Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Arramis ' Alıntı:
Selam
Benim bir sorunum var...
... 8 kademeli reaktif güç kontrol rölesi ile takip ediliyor (Tek fazdan) Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Röleyi üç fazlı (üç akım trafolu) ve monofaze kondansatör bağlanabilen bir röle ile değiştirip, birkaç monofaze kondansatörlü kademe ilave ederek sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Röle markalarınının çoğunluğunda bu tipler mevcut (Tense RGT12, Kael VARkombi12, elektroPAN EKR24k, Entes RG3-12, GEPA RQ-30, İnter TriMo... ).

Sorununuzun ana nedeni bu bir fazlı röleniz.
Sizin monofaze yükleriniz devereye girince röle bu monofaze yükleri;
Eğer akım trafosunun olduğu fazda ise görüyor. Trifaze kademe alıyor. Diğer iki fazdan kapasitif artıyor.
Yükler diğer iki fazdan ise röle de bu sefer bu yükleri görmüyor bu seferde indüktif artıyor.

Hem indüktif hem de kapasitifin yazdığı durumlarda ise fazlara dengesiz oranda yük biniyor.

arkadaşlar kablo mesafe ve kesıt kw hesaplamalar formullerin de yardımcı olursanı sevınırım ve amper hesaplamsı monefaze ve trifaze hesaplamalarda yardımınızı beklıyom iyi calışmalar

Devrede hiz kontrol cİhazi varsa kapasİtİf yazar.ayrica ups kapasİtİf yazmaz sadece bu gİbİ cİhazlar harmonİk Üretİrler.ÜÇ fazli akim trafolu gÜÇ kontrol rÖlesİ ve kondansatÖrlerİ seÇerken dİkkat etmek gerekİr.kÜÇÜkten bÜyÜĞe doĞru siralamak lazim

imparator1969 ' Alıntı:
Devrede hiz kontrol cİhazi varsa kapasİtİf yazar.ayrica ups kapasİtİf yazmaz sadece bu gİbİ cİhazlar harmonİk Üretİrler.ÜÇ fazli akim trafolu gÜÇ kontrol rÖlesİ ve kondansatÖrlerİ seÇerken dİkkat etmek gerekİr.kÜÇÜkten bÜyÜĞe doĞru siralamak lazim
UPS ler kapasitif yazmazlar mı?
ayrıca küçükten büyüğe mi?Şimdiki röle üreticileri (mesela entes RG3-12 CS) ilk kademeye en büyük kondansatörü istiyor
(otomatik tanımlamanın daha sağlıklı yapılabilmesi için)

yapışık kontaktör yoksa devrede sabit yoksa kapasitif gücü her faz için çekmiyorsa kapasitif yazan fazı tespit et o faza reaktör bağlar ekonomik bir yol istiyorsan o faza seri balast bağla kapasitif yazmayana kadar balast sayısını arttır reaktör ve balast devrede sürekli kalacağı için sabit tabir ettiğimiz şekilde devreye ilave yap

konuyu açan arkadaş 2 yıldır piyasada yok konuyu hortlatmışın :D

Forum istatistikleri

Konular
129,034
Kullanıcılar
451,292
Son üye
grafon01

Yeni konular

Geri