ELEKTRİK MOTORU VERİM HESABI

efecan151

Üye
Arkadaşlar basit elektrik motorunda verim hesabı nasıl yapılır? Açıklayarak ve formülle verirsniz çok sevinirim...teşekkürler:)

"basit elektrik motoru" demekle hangi motoru kastettiniz?

Arkadaşlar basit elektrik motorunda verim hesabı nasıl yapılır? Açıklayarak ve formülle verirsniz çok sevinirim...teşekkürler:)

Elektrik makinalarında verim alınan güç bölü verilen güçtür.Peki diyeceksiniz motordan alınan güçü nasıl hesaplayacağız, bunun için motora çesitli deneyler yapılır boş çalışma , yüklü çalışma ve kilitli rotor deneyi.Bu deneyler sonucu motorun eş değer devresi çıkartılır ve buradan motorun istediğin güçteki verimini hesaplayabilirsin.

Elektrik makinalarında verim alınan güç bölü verilen güçtür.Peki diyeceksiniz motordan alınan güçü nasıl hesaplayacağız, bunun için motora çesitli deneyler yapılır boş çalışma , yüklü çalışma ve kilitli rotor deneyi.Bu deneyler sonucu motorun eş değer devresi çıkartılır ve buradan motorun istediğin güçteki verimini hesaplayabilirsin.
Eğer soruyu soran arkadaşımız asenkron motordan sözediyorsa söylediğiniz yöntem izlenebilir. Bir DC motor için kilitli rotor deneyini nasıl yapacaksınız?
Asenkro motorun eşdeğer devresini elde etmek için yapılan bahsettğiniz deneylerde yapılan kabuller sebebiyle, bulduğunuz sonuçlar gerçek değerlerden çok uzaktır.
En garanti yol (hangi tip motor olursa olsun) milden alınan momenti ölçüp, Pmil=MomentxAçısal Hız ifadesinden milden alınan mekanik gücü hesaplayıp, bunu şebekeden çektiği aktif güce bölmektir. Yani direkt olarak sizin de dediğiniz gibi, alınan güç bölü verilen güç.

Eğer soruyu soran arkadaşımız asenkron motordan sözediyorsa söylediğiniz yöntem izlenebilir. Bir DC motor için kilitli rotor deneyini nasıl yapacaksınız?
Asenkro motorun eşdeğer devresini elde etmek için yapılan bahsettğiniz deneylerde yapılan kabuller sebebiyle, bulduğunuz sonuçlar gerçek değerlerden çok uzaktır.
En garanti yol (hangi tip motor olursa olsun) milden alınan momenti ölçüp, Pmil=MomentxAçısal Hız ifadesinden milden alınan mekanik gücü hesaplayıp, bunu şebekeden çektiği aktif güce bölmektir. Yani direkt olarak sizin de dediğiniz gibi, alınan güç bölü verilen güç.

Sizin yazdığınız şekildede ölçüm yapılabilir, buna diyecek birşey yok fakat sizin yazdığınız matematik yoluyla bulunan değerler gerçek değerden uzak çıkar sözünüze katılmıyorum.Yapılan ölçmeler ve hesaplamalar doğru ise birebir sonuç alabilirsiniz unutmayın elektrikte matematikle açıklanamayan bir olay yoktur.Öte yandan sizin yazdığınız yöntem uygulanırken atıyorum 500 kW lık bir motor, bunun momentini nasıl ölçeceksiniz her motor gücü için ayrı cihaz mı alıcaz.Bu yüzden matematiksel çözümlemeler kullanılır.

Yapılan ölçmeler ve hesaplamalar doğru ise birebir sonuç alabilirsiniz unutmayın elektrikte matematikle açıklanamayan bir olay yoktur.
Kusura bakmayın ama, bir asenkron motor için sadece boşta ve kısadevre deneylerini yaparak eşdeğer devre için tam sonuç elde edin, ben bütün diplomalarımı yırtarım. Yapılan kabuller olduğunu söyledim size, bu kabuller sonucunda yaklaşık değerler çıkar diyorum. Matematik kurallarıyla bilmemneyle ne alakası var.

Arkadaşlar ben basit elektrik motoru demiştim hani mıknatısla çalışan varya onda nasıl verim hesaplanır?

arkadaşlar asenkron motorlarda motor verim hesabını yapan bir program varmı. ve bunu EFF1 yüksek verimli motor ile kıyaslayıp kazancı çıkarabiliyormuyuz. saaygılar.

Sayın motor&otomasyon
Bahsetmiş olduğunuz programı rica etsem bene da yollayabilir misiniz?
Mail adresim: [email protected]
Teşekkür ederim paylaşımınız için.

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,019
Son üye
cufpuf

Yeni konular

Geri