Elektrikçilerin Maaşları Neden Düşük?

sayın ihvan ve sayın yelek lütfen polemik yaratacak hitab şeklinize devam etmeyiniz

Sayın yelek87 gerçekten artık boşverelim şu forumda bir mesajla devleti önerdim ondan sonra birden hiç beklemediğim olaylar gerçekleşti eski profilim selcukeem kapandı yeni üye oldum profosyonel üye olacakken bence sizlerde her profilinizie girdiğinizde tüm mesajlarınıza bir bakın benim başıma gelen sizin başınıza da gelip biri sizi kullanarak saçmlar terbiyesizleşir cezasını da siz çekersiniz

Mesleki gelişim için, o işten kazanılan paranın iyi olması gerek. Para kazandırmayan işlerle vakit öldürmek, sorumluluk sahibi insanlar için, zaman kaybından başka birşey değil...
İnsan fıtratı, daha iyiye, daha güzele ulaşmak için yaratılmıştır. Yoksa hala taş devrinde yaşıyor olurduk. (Gerçi öyle bir devir var mıydı? O da ayrı bir konu)
Eminim ki, teknisyen maaşı 5-6 bin lira seviyelerinde de olsaydı, gene azlığından yakınırdık :)
Sektörümüzde, çalışma kanununa uyulup, haftada 45 saat çalışılıyor olsaydı, buna da bir kulp takardık :)

Devlette çalışanlar da, bizlerin şu anda gıpta ettiği şartları beğeneyip, grev-gösteri falan yapmıyorlar mı ? :)
Bu işin sonu yok !!!

Ülkemizde şartlar böyle... Maaşlı işler tatmin etmiyorsa, mesleki yeterliliğini geliştirip, insan ilişkilerini güçlendirip benim gibi tek başına çalışacaksın. Ama gecenin 2 sinde yatağından kalkıp arızaya gideceksin. Bazen baştan aşağı biyolojik arıtma suyuna bulanacaksın. O gün bayrammış, arkadaşının düğünündeymişsin, hastaymışsın müşterin için hiç önemli değildir... Böyle durumlarda ekstra ücret de alamazsın... Bunların hepsi niye ? Ailene biraz daha iyi şartlar sağlayabilmek için...

İşkembeden sallamıyorum. Yaşım 42 ve dolu dolu yaşadım. 2 kez dükkan açtım. İkisinde de çalışarak battım... Esanaflığa küstüm, maaşlı işlere girdim. Ama alışmamışım, kendi işim gibi çalışmaya devam ettim. Diğer çalışanlar sallanırken, ben kendimi boşa yordum... Baktım ki salla başını, al maaşını bana göre değil, tekrar piyasaya döndüm... :) İyi kötü geçiniyoruz işte... :)

Daha iyisini arayışım bitti mi? Elbette hayır ! Belki yakında eleman ilanı bile verebilirim forumda... 1000 TL ye çalışacak tecrübeli tekniker ararım :) :) :)

elektrikçinin maaşı neden düşük biliyormusunuz? eletrikçi olduğu için

sayın mardahan sızı tebrık edıyorum umarım burada yenı mezun çiçeğı burnunda tekniker muhendislere örnek olur yaptığınız ben bunu anlatmak ıstedım ama anlıyan olmadı yanlış yone çektıler vay kamuda çalışmamızı ıstemıyormuşum benı neden ılgılendırsın a. şahsinin kamuda veya özelde çalışması özeldekı veya kamudakı çalışma şartları konusunda bilgi verecekmışım sankı ben şurası ıyı şurası kotu dersem benım sözumde duracak arkadaşlar herbırı reşıt okul okumuş kendılerınde bulmaları lazım iş konusunda cesaretı bızım arkadaşlara vereceğımız örneklerle neler yapılabılır onuda anlıyan anlar yoksa kamuya gırersen senede şu kadar tatıl yaparsın şukadar mesaı alırsın özelde şunlar var şunlar yok deme hakkım yok işine geliyorsa özelde çalışırsın gelmıyorsa kamuda çalışırsın kımse bedavadan yan gelıp yatana maaş vermez eğer benım verdığım vergılerden maaşını alıp yan gelıp yatıyorsa zaten haramdır o aldığı maaş bende helal olsun adam yan gelıp yatıyor tıkır tıkırda maaşını alıyor demem elımde yetkı olsa oylelerınıde o yerlerde barındırmam devlette 5 yaşındakı çocuğun hakkı var kımsede ona göz dıkmemelı

Mesleki gelişim için, o işten kazanılan paranın iyi olması gerek. Para kazandırmayan işlerle vakit öldürmek, sorumluluk sahibi insanlar için, zaman kaybından başka birşey değil...
İnsan fıtratı, daha iyiye, daha güzele ulaşmak için yaratılmıştır. Yoksa hala taş devrinde yaşıyor olurduk. (Gerçi öyle bir devir var mıydı? O da ayrı bir konu)
Eminim ki, teknisyen maaşı 5-6 bin lira seviyelerinde de olsaydı, gene azlığından yakınırdık :)
Sektörümüzde, çalışma kanununa uyulup, haftada 45 saat çalışılıyor olsaydı, buna da bir kulp takardık :)

Devlette çalışanlar da, bizlerin şu anda gıpta ettiği şartları beğeneyip, grev-gösteri falan yapmıyorlar mı ? :)
Bu işin sonu yok !!!

Ülkemizde şartlar böyle... Maaşlı işler tatmin etmiyorsa, mesleki yeterliliğini geliştirip, insan ilişkilerini güçlendirip benim gibi tek başına çalışacaksın. Ama gecenin 2 sinde yatağından kalkıp arızaya gideceksin. Bazen baştan aşağı biyolojik arıtma suyuna bulanacaksın. O gün bayrammış, arkadaşının düğünündeymişsin, hastaymışsın müşterin için hiç önemli değildir... Böyle durumlarda ekstra ücret de alamazsın... Bunların hepsi niye ? Ailene biraz daha iyi şartlar sağlayabilmek için...

İşkembeden sallamıyorum. Yaşım 42 ve dolu dolu yaşadım. 2 kez dükkan açtım. İkisinde de çalışarak battım... Esanaflığa küstüm, maaşlı işlere girdim. Ama alışmamışım, kendi işim gibi çalışmaya devam ettim. Diğer çalışanlar sallanırken, ben kendimi boşa yordum... Baktım ki salla başını, al maaşını bana göre değil, tekrar piyasaya döndüm... :) İyi kötü geçiniyoruz işte... :)

Daha iyisini arayışım bitti mi? Elbette hayır ! Belki yakında eleman ilanı bile verebilirim forumda... 1000 TL ye çalışacak tecrübeli tekniker ararım :) :) :)

Doğru Afganistan,Irak,Libya da yurdışı oluyor. 2500-4500 dolar veren o yerlerde 1 yıl çalış bakalım 10 yıl yaşlanmaz mısın haftasonunu bırak adamlar gece biraz uyumak istiyorlar o da nerede biliyormusun inşaatın bir ucunda konteynırların içinde ne de iyi imkanlar varmış değil mi beğendiyseniz bu tür çalışacak eleman arayan biri var isterseniz yönlendireyim2500 dolar veriyor hemde afganistanda hem imkanlar burada bu kadar iyiyse gelin Türkiyeye niye daha gurbettesiniz.hem de 26 senedir çalışıp(ÖZELDE!!!!!)
Hala bir kamu mühendisinin veya teknikerinin aldığı ücreti alamıyorsunuz

cevabıma son sorunuzdan başlayayım bir önceki firmamdan 3 ay oluyor ayrılalı ve orada 3400 tl alıyordum. bu firmada şuanda deneme süresinde aldığım maaştır.

eğer; "adamlar gece biraz uyumak istiyorlar o da nerede biliyormusun inşaatın bir ucunda konteynırların içinde ne de iyi imkanlar varmış değil mi " herkes oturduğum yerde bana maaş versinler işim ayağımın dibin de olsun öyle zahmetli bir iş olmasın hatta masa başı olsun diye iş seçecekse kimsenin o zaman aldığı maaşa gücenmemesi gerekir. piyasadaki iyi elemanlar yut dışına açılır ve piyasada yeterince kaliteli eleman bulamaz duruma gelirse firmalar işte o zaman elektrikçi arkadaşlarımızın hak ettikleri değerlere çıkacaklarına inanıyorum.
neden dönmüyorsun demişsin ben kıbrısta ailemle birlikte kalıyorum ve şuan 2 çocuğum devlet kolejinde ingilizce olarak okuyor bu arada burada 8 yıllık zorunlu eğitim yok iki çocuğumda orta okul seviyesinde ve ailem benim çalışma iznimle burada kalabilmektedir.

not: gittiğin okulu, belki kaldığın apartmanı, belki takıldığın kafeyi,gittiğin hastahaneyi o konteynerlerini beğenmediğin şantiyeler de senin beğenmediğin işin elemanlarının yaptığını sanırım inkar etmezsin sen gitmesen de senin yerine o maaşlarla gidenler var demek ki. bu binalar yapılmış.

3000 4000 dolardan bahseden hayal gücüne kurban olduğum arkadaşlar kim o kadar az paraya çalışılır mı hem en az 60.000 dolar isteyin hem sizin bu ilandan neyiniz eksik:https://www.cia.gov/careers/opportunities/science-technology/electrical-engineer.html

orada yazan 66000-88000 rakamları senelik kazançlarıdır dikkatinizi çekerim.

bu konu ile ilgili son bir cevap daha ilave edeyim. her şehirde elektrikçiler odası, elektrik müh. odası teknikerler odası var bunları bir çatı altında toplamak için çaba sarf etsek ve iş taleplerinin bizim meslek için iş ve işçi bulma kurumundan değilde kurulabilecek bu kurumdan talep edilmesini sağlaya bilirsek işte o zaman elektrikçiler,teknikerler ve mühendisler hak ettikleri ücretleri alabilirler diyorum. birde bizim sektörün çalışanlarının iş yerinde yeterli çoğunluğu olmadığından sendika kurma hakları yok. yani bireyler kendi çabalarıyla bir yerlere gelmeye çalışıyorlar. eğer böyle bir kuruluş oluşturabilirsek işte o zaman bizimde haklarımızı savunabilecek bir birliğimiz olur diye düşünüyorum. esen kalın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
cevabıma son sorunuzdan başlayayım bir önceki firmamdan 3 ay oluyor ayrılalı ve orada 3400 tl alıyordum. bu firmada şuanda deneme süresinde aldığım maaştır.

eğer; "adamlar gece biraz uyumak istiyorlar o da nerede biliyormusun inşaatın bir ucunda konteynırların içinde ne de iyi imkanlar varmış değil mi " herkes oturduğum yerde bana maaş versinler işim ayağımın dibin de olsun öyle zahmetli bir iş olmasın hatta masa başı olsun diye iş seçecekse kimsenin o zaman aldığı maaşa gücenmemesi gerekir. piyasadaki iyi elemanlar yut dışına açılır ve piyasada yeterince kaliteli eleman bulamaz duruma gelirse firmalar işte o zaman elektrikçi arkadaşlarımızın hak ettikleri değerlere çıkacaklarına inanıyorum.
neden dönmüyorsun demişsin ben kıbrısta ailemle birlikte kalıyorum ve şuan 2 çocuğum devlet kolejinde ingilizce olarak okuyor bu arada burada 8 yıllık zorunlu eğitim yok iki çocuğumda orta okul seviyesinde ve ailem benim çalışma iznimle burada kalabilmektedir.

not: gittiğin okulu, belki kaldığın apartmanı, belki takıldığın kafeyi,gittiğin hastahaneyi o konteynerlerini beğenmediğin şantiyeler de senin beğenmediğin işin elemanlarının yaptığını sanırım inkar etmezsin sen gitmesen de senin yerine o maaşlarla gidenler var demek ki. bu binalar yapılmış.

Her ne kadar bu forumdan kırdığım herkesten özür dileyip gideceğim desem de bana yazılan şeylere de cevap vermden geçemeyeceğimi belirtirim.
Arkadşım benim şantiye elemanlarının beğenmediğim veya küçümsediğim yok ben sadece şantiyeciliğin çok zor bir meslek olduğunu belirttim yazılarımda aksi takdirde notunda yaznları herkes biliyor.Özeline zaten diyecek birşeyim yok belki orada şartlar daha iyidir sende ailenle orada kalırsın tabi.Kimsenin de oturduğu yerden maaş almayı kabul edeceğini sanmıyorum çünkü biz çalışmak için yaratılmış canlılarız fakat bu çalışma şartlarının daha uygun olduğu yerler de var belki bazı kamu kuruluşları dediğiniz gibi fakat elektrikle ilgili kitlerde durum hiç de düşündüğünüz gibi değil.Masabaşı işe gelince ben eskiden harbiye lisesinde okumuştum ve emin olun hiç de masabaşı değildi masabaşı isteseydim o zaman oraya gitmezdim geçmişte.
not:evinize gelen elektrik düzenli bir şekilde geliyor ve size bir sorun çıkarmıyorsa emin olun bunda da EÜAŞ,TEİAŞ,TEDAŞ ...
da çalışan mühendis,tekniker,teknisyenlerin emeği var(bu arada arka arkaya mesaj yazmak yasak bunu yerine son mesajınızı düzenleyin)
Saygılar.

Ya kusura bakmayın, yaşı büyük abilerimizin yorumları bana oldukça komik geliyor, şu an bizim hangi şartlarda karşılaştığımızın yada ne şartlara sahip olduğunumuzu tam anlamıyla anlamış değiller. Ben ve benim gibi bir kaç arkadaş yolu belirledik, bu yola karşı sürülen fikirler yada diğer alternatiflerin oldukça zayıf olduğuda belli ki, benim yerimde olsalar eminim benden daha fazla benim savunduğum değerleri savunurdular. Yine kusura bakmayın elalemin işinde köle olmak istemiyorum yada kendi işimi açacak kadar macera perest değilim.

Eklemede yapayım, itü lü arkadaşlarımın nerdeyse hepsi bu yıl kpss 2012 ye girdi. Gözünüzde itü yü nasıl büyütüyorsunuz onuda anlamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,936
Son üye
kemalarda34

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri