Elektrikçilerin Maaşları Neden Düşük?

Konuyu başından beri takip etmekteyim.Elektrikçilerin neden maaşı düşük dediğiniz anda;

1-Meslek liselerinde verilen eğitimin kalitesinin günden güne düşmesi ve bunun sonucunda yetenekli ve kalifiye eleman olunamamasında
2-üniversitelerin gerek kamu ve gereksede özel sektör ile işbirliğine gitmeyerek gerek akademik gerekse piyasa gereklerini iyi algılamamaları nedeniyle mezun olan insanların tecrübelerinin eksik olması
3-işyerlerimize gelen stajyer elemanlara gerekli önemi vermeyerek onları yetiştirmememiz
4-meslek odalarımıza önem vermeyerek birlikte hareket etme ruhundan yoksun olmamız.
5-Ki bunu maalesef biz olgun insanlar yapılmasına göz yumarak genç arkadaşlara bu mirası bıraktık.sendikasızlaştırmaya karşı koymadık

işte ister kamu ister özel sektörde çalısan eleman olsun eğer biz bir şekilde birlik olmaz vede birbirimizi eğitmezsek biz hala maaşlar hala neden düşük diye senelerce tartışırız.sonuç olarak

1-Birlik olmalıyız.Ama gerçekten birlik eğer bir arkadaş aç ise o arkadaşı doyurabilecek kadar.çünkü aç arkadaş ne yapacak ekmek alabilmek için gidip asgari ücrete bile çalısaçaktır
2-birbirimizi eğitimine katkıda bulunacağız.Bu durumda piyasada kimse bu kişinin bilgisi az biz buna az ücret verelim diyemeyecek.Ne kadar ekmek o kadar köfte misali
3-eğitim kurumları ile ilgili gerekli düzenlemenin yapılmasını sağlamaya calışmalıyız.Bu kurumları desteklemeliyiz.
4-piyasada belli bir eğitimi almamış olan insanların calışmasını önlemek adına bir calışma başlatmalıyız.örneğın sihhi tesisat işi yapmadığımız gibi sıhhı tesisatcının da elektrik işini yapmasına izin vermemeliyiz

Dedikleriniz gerçke anlamda uygulanırsa gerçekten güzel sonuçlar elde edilir fakat insanların %90'ı bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla hareket ediyor yani benim patronum bana iyi ücret versin de diğerleri ne yaparsan yapsın gibi bir mantık işliyor ne yazık ki ve sanırım en zor şey de bu genel doğru kabul edilmiş mantığı değiştirmektir

sayın gezer77 arkadaşimiza noktasına kadar katılıyorum organıze sanayıde bır genç muhendısle karşılaştım şaşkınlığımı zor gizledım bu vatandaş 4 yıllık adını yazmıyayım universıte bıtırmış elektronik muhendısı arızalı bır makınanın kartı uzerınde bildığımız 12 volt akkor ampul 5 watt bununla arıza takıbı yapıyor şimdı buradan soruyorum bu mesleğın içinde olan veya dışında olan boyle bır arıza takıbı olurmu allah aşkına olçme yapabılecek bırsuru takım edavat var gunumuzde dijital avometrelerı 20-30 tl ye kımse yuzune bakan yok bende bir avometre var yaşını soylıyeyım:)zamanında yarım maaş karşılığı aldığım standart analoğ avometre tam 35 yaşinda halada kullanıyorum dahada çok işimi gorecek dijitallerın yuzune bakmıyorum o varken gerçi haksizlık etmıyelım:)yenı dijitallerde az marıfetlı değıl işimizi çok çok kolaylaştırıyorlar demek ıstedığım genç arkadaşımız bir avometre kullanmayı kendıne prensıp edınmemış yenı mezun gençlerımız alınmasınlar öncelıkle mesleğınıze sahıp çıkmalısınız gereğı neyse yapıp kendınızı yetıştırmelısınız

Aslında yardımlaşmaya başladık... Piyasa şartları nedeniyle, hiç eleman çalıştırmayan, yada yeterince elemanı olmayan ustalar gerektiğinde biraraya geliyor... İşi bilen insanların, birlikte çalışması harika. İş tıkır tıkır yürüyor. Bugün bana yarın sana...

Biz kendimizce çözümü bulduk bulmasına da... Çıraklık-kalfalık-ustalık silsilesi ne olacak ? Gençler nasıl meslek sahibi olacak ?
Bu da onların sorunu artık... Çünkü "vermeden almaya" alıştırıldılar...

Osmanlı kültüründen gelen bizler, AHİLİK geleneğimizi kaybettik !!! Meslek odaları, esnaf odaları sadece aidat toplayıp geçinme derdinde... "Altın Bilezik" kavramı dejenere edildi... Henüz çırak bile olmayan çocuk, kaç para haftalık alacağını soruyor...

Elektrikçilerin maaşları neden düşük ?
Usta olduğunu iddia eden usta değil, kalfayım diyen kalfa değil... Yada işe sarılmıyor...

2 usta, 2 yardımcının 4 günde bitirdiği işi, bir çırak ile 2 günde çok rahat bitirebiliyorum...

Maaşlar neden mi düşük ?
Çünkü insanlar; çalışıp, kendini ispatlayıp, vazgeçilmez eleman olup kazançalarını arttırma derdinde değil...
Çünkü insanlar, bu paraya bu kadar iş mantığında...

Bu da başka bir bakış açısı işte... Belki birilerine faydası olur...

Mardahan bey ben aslında bun ları eski profilimde benzer bir yazıyı yazmıştım fakat buradan bir daha yazmak istiyorum yine sizin gibi deneyimli bir abimizi maaşını,tatilini düşünme demişti peki ben düşünmem fakat düşünün ki bu kişi evli ve çocukları olan biri olsun bir baba çocuğuna bu durumda ne diyecek oğlum/kızım bekle birkaç yıl sonra işi öğreneyim ondan sonra sana alırım istediğin şeyleri veya çocuğum bu senede tatil yok ama işi öğrenim usta/müdür olayım o zaman çıkarız tatile işte gördüğünüz gibi hayattahep kendini düşünemeyecek durumda insanlarda var

bir de bu bakış açısını deneyin :)

Haklısınız aslında...
Ben de onu söylüyorum ya...
Bir erkek askere gitmeden, hayatına yön verecek olan meslek seçimini yapıp, uzmanlaşmış olmalı...
Layığıyla hakim olduğu bir mesleği, düzgün bir işi olmayan insanın, evlenip çocuk sahibi olup, tatil düşünmesi biraz abes değil mi ? :)

17 yaşımdaydım, tersanede tek arızacı usta olarak işe başladım. Maaşım o günlerin asgari ücreti olan 50 TL idi. (Babamın çok iyi çalışan bir restoranı vardı, tersanedeki maaşımı bir gecede çok rahat kazanabilirdim) Bir süre sonra, arızalar bitti ve ben çok merak ettiğim gemi elektirği işlerine dadandım... Yedinci ayımda maaşım 125 TL oldu... Amir konumunda devlet memuru olan amcamdan fazla maaş alıyordum... Hepsinden önemlisi, tersane müdürü ve ustabaşı ile rakı masasına oturabilecek düzeyde güven kazanabilmiştim... Onbirinci ayımda tek başıma, yat tesisatı yapıp +prim de aldım...

Masal gibi mi geldi ? Harfiyen gerçek... :)

Elektrikçi derken mühendiside katmak lazım, daha doğrusu teknik dallarda çalışan tüm meslek gruplarındaki ünvanları katarsak maaşlar düşük. Düşük olduğu için herkes patron olmak yada serbest çalışmayı düşünür hale gelmiş.Herkes hemen usta oluyor, kalfayım diyene pek rastlamadım zaten de olay ucuz iş gücü diye alaylı tipleri bir yerde elektrikle ilgili çalıştıran iş verenlerde, adam ikinci şantiyesinde ustayım diye çıkıyor, piyasayıda bu tür firmalar batırıyor.

Ne yalan söyleyim, ben 30 yaşıma gelmeden düzeni kurmak istiyorum. Düzeni kurmak için de sağlam bir işte çalışmak lazım.Ben kendim prensip olarak ücretli çalışmayı düşünüyorum , bunun içinde kamu kurumları bana ideal. Hem sağladığı iş güvencesi, hemde sağladığı sosyal olanaklar Türkiyedeki özel sektörün sağladıkların çok üstünde. Belli bir yaşam standartı sunuyor, sanılan aksinede düşük bir standartta değil. Kamuda çalışmaya başladığımda düzeni kurmanın en büyük aşamasınıda aşmış olacağım. Çalıştığımında karşılığını almış olacağım , ücretim iş verenin insiyatifinde olmayacak.

aslında özguven olması kişide ıyı guzelde fazlası zarar afedersınız arka cepıne penseyı kontrolkalemını koyan elektrikçiyım dıyor meslek lisesi yuksek okul universıte bıtırmek yetmez bence elektrikçiyım demeye kı biriyle bu konu geçtı yeni dıploma almış sende elektrikçi oldun dedım hayır ben elektrik muhendisi oldum dedı:) okuldan dıploma almakla muhendis olunur ama elektrikçi olunmaz biraz toz yutması lazım ustalık kolaymı elektrik muhendisi oldum demekle kendını afedersınız bır halt sanıyor iki kablo versen elıne bağlamayı bilmez bunların yuzundende elektrikçilerın değerı bılınmıyor lafa gelende mangalda kul birakmaz işe gelınce kocaman sıfır

sayın tekin126

yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi ilk önce kişileri eğitmeliyiz.Bu nedenle yakın geçmişte başlatılan meslek liselerinde 3 yıl oku son sınıfıda git sanayide 3 gün calış iki gün oku şekline getirmeleri bu eğitimi sağlamak amacıylaydı.Fakat gerek kişinin isteksizliği gerekse işletmeki ustalarımızın duyarsızlığı sonucunda böyle bir ortam ortaya çıkmasının sebeplerinin başında gelmektedir.
bU yüzden bizler mezun olduğumuz okulları gerek destekleyerek gerekse çeşitli platformlarda yüksek sesle eleştirerek düzelmelerini saglamalıyız.

mühendis olmak elbette önemli fakat yeni mezun mühendisi de eğitmek de apayrı bir özellik arz etmektedir.Yapılacak en basit sey bir konuda ondan yardım istemeniz ona yapamadığınızı söylemenız.oda yapamadığı zaman sizden daha düşük seviyedeki bir personele onu yaptırmanız.Bu durumda kendi düzeyini mutlaka anlayacaktır.

ayrıca elektrik kocaman bir okyanustur.herkesinde herkonuda bilgi sahibi olmasını beklememeliyiz.

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,553
Son üye
baran.3230

Yeni konular

Geri