Elektrik gidince atan ana sigorta

Merhaba,

Öncelikle belirteyim ki elektrik bilgim çok cüzi, mühendis (elektrik değil) olarak üniversitede okuduğum teorik bazda mevcut, ama pratikte herhangi bir bilgim yok.

Görece iyi bir sitede oturuyorum. Aşağıda ev içindeki sigorta kutumun resmi var:

sigortalar.JPG
sigortalar2.jpg

Başımıza iki kere gelen, bir tanesi felaketle sonuçlanan (tüm buzdolabının kokması) bir sorunumuz var: Bazen elektrik gidince (ya da gidip gelince) aşağıdaki ana sigortamız atıyor.

Sitenin kendi teknisyenleri var, ama pek yardımcı olmuyorlar ve bana pek de bilgili değiller gibi geliyor (ben de ukalalık etmek istemiyorum meslek sahibi adama).

Aşağıya indik, herkesin ana sigortası 40A ve düz, bizim dairenin sigortası 50A (tipine bakamadım) ve ters bağlanmış, neden olduğunu anlamadım ama herhalde düz sığdıramamışlar. (Yanlışlıkla terse kaldırmasınlar diye de not yapıştırmışlar yanına). Yani muhtemelen daha önce bu dairede benzer sıkıntı olmuş ki sigortayı yükseltmişler.

Geçen hafta elektrik gittiğinde kombi, TV (fişi çekik) dahil her şey kapalıydı, tatilde olduğumuz için yalnızca buzdolabı ve wireless modem kalmıştı.

- Modem Pirelli, buzdolabı da iki aylık Siemens XXL.
- Bu arada her elektrik gidip geldiğinde olmuyor.
- Evdeki sigortalardan hiç biri atmıyor.
- Elektrik saatleri dijital saat, hemen ana sigortanın yanında..
- Sigorta ters takılı diye adamın teki gidip indiriyorsa çok güleceğim..

Bu konudaki değerli fikirlerinizi rica ediyorum, çünkü sitenin elektrikçilerinden bir sonuç alamadım. En azından sizlerden onlara (ya da inşaat firmasının teknisyenlerine) yol gösterecek ve aksiyon aldıracak bir şeyler öğrenebilirsem çok mutlu olacağım.

Şimdiden çok teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
tam olarak sorununu anlayamadım ama sureklı olarak ana sigorta atıyorsa öncelikle sigorta hassiyetini yitirmiş olabilr. siemens marka ile değiştirmeni tavsiye ederim.

Merhaba,

Öncelikle belirteyim ki elektrik bilgim çok cüzi, mühendis (elektrik değil) olarak üniversitede okuduğum teorik bazda mevcut, ama pratikte herhangi bir bilgim yok.

Görece iyi bir sitede oturuyorum. Aşağıda ev içindeki sigorta kutumun resmi var:

Ekli dosyayı görüntüle 7653
Ekli dosyayı görüntüle 7654

Başımıza iki kere gelen, bir tanesi felaketle sonuçlanan (tüm buzdolabının kokması) bir sorunumuz var: Bazen elektrik gidince (ya da gidip gelince) aşağıdaki ana sigortamız atıyor.

Sitenin kendi teknisyenleri var, ama pek yardımcı olmuyorlar ve bana pek de bilgili değiller gibi geliyor (ben de ukalalık etmek istemiyorum meslek sahibi adama).

Aşağıya indik, herkesin ana sigortası 40A ve düz, bizim dairenin sigortası 50A (tipine bakamadım) ve ters bağlanmış, neden olduğunu anlamadım ama herhalde düz sığdıramamışlar. (Yanlışlıkla terse kaldırmasınlar diye de not yapıştırmışlar yanına). Yani muhtemelen daha önce bu dairede benzer sıkıntı olmuş ki sigortayı yükseltmişler.

Geçen hafta elektrik gittiğinde kombi, TV (fişi çekik) dahil her şey kapalıydı, tatilde olduğumuz için yalnızca buzdolabı ve wireless modem kalmıştı.

- Modem Pirelli, buzdolabı da iki aylık Siemens XXL.
- Bu arada her elektrik gidip geldiğinde olmuyor.
- Evdeki sigortalardan hiç biri atmıyor.
- Elektrik saatleri dijital saat, hemen ana sigortanın yanında..
- Sigorta ters takılı diye adamın teki gidip indiriyorsa çok güleceğim..

Bu konudaki değerli fikirlerinizi rica ediyorum, çünkü sitenin elektrikçilerinden bir sonuç alamadım. En azından sizlerden onlara (ya da inşaat firmasının teknisyenlerine) yol gösterecek ve aksiyon aldıracak bir şeyler öğrenebilirsem çok mutlu olacağım.

Şimdiden çok teşekkürler.

Sizin daire içi ana sigortanız 32A kaçak akım röleniz 40A(30mA). Atan hangisi?

Sizin daire içi ana sigortanız 32A kaçak akım röleniz 40A(30mA). Atan hangisi?
Atan apartmanın girişindeki ters takıldığından bahsettiğim 50Alık ana sigorta.

___

tam olarak sorununu anlayamadım ama sureklı olarak ana sigorta atıyorsa öncelikle sigorta hassiyetini yitirmiş olabilr. siemens marka ile değiştirmeni tavsiye ederim.
Sorun ana sigortanın atması. Ana sigortayı mı değiştirmeyi öneriyorsunuz?

Ana sigorta daha önce de değişmiş (herkesinki 40 iken benimkinin 50A olması, ters olması), öncelikle onun neden değiştirildiğini sordurtuyorum, eğer bulunursa yardımcı olacağına inanıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
1.ihtimal birisi şaka yapıp kapattı.
2.ihtimal 50A sigorta arızalı.
3.ihtimal kolon hattı kablonuzda problem var.

1.ihtimal birisi şaka yapıp kapattı.
2.ihtimal 50A sigorta arızalı.
3.ihtimal kolon hattı kablonuzda problem var.

Öncelikle teşekkürler.

İki kere elektrik gidişlerinde attığı ve sigortaların olduğu kapı devamlı kilitli olduğu için (anahtarlar 24 saat nöbetçi teknisyende ya da güvenlikte oluyor) şaka olasılığı olmasa da ters olduğu için giren teknisyenler kaldırıyor olabilir (uyarıyı farketmiyor olabilirler).

Sigortayı değiştirteceğim.

Sigortayı değiştirdikten sonra tekrarlamasını mı beklemeliyiz? Yoksa bahsettiğiniz kolon hattı kablosunu önleyici olarak tetkik etmeleri için baskı yapayım mı?

Sonuçta buzdolabını doldurmamak çözüm değil..

değiştirip durumu gözlemeniz gerekir. ana sigorta nötr kesicili k otomat mı?

Evinizde regülatör varmı ?Normal şartlarda,40 Amp. C karaktersistikli ( kaliteli ) sigorta ye-
terli olmalı.

Sn. mavi tavşan

Yazınızı görünce benzer dertten müzdarıp biri olarak hemen birşeyler yazma isteği geldi. Bizimde benzer şekilde elektrik gidip geldiğinde veya ilginç bir şekilde yağmur yağdığında kaçak akım rölemiz atıyor. Bir iki buzdolabı çözülme olayı da bizde oldu. Benzer olay bizim apartmanda birkaç daire içinde geçerli. Nedeni ise sanırım kalitesiz kaçak akım rölesi. Çin malı bir ürün. Değerli müteahhit arkadasimiz ucuz olsun diye bunları taktırmış. Bende kiracı olmam hasabiyle bir değişiklik yapmamıştım. Fakat bundan ençok ben zarar gördüğüm için en kısa sürede merlin gerin veya siemens marka sigortlarlar la tüm panoyu değiştireceğim. Sizin sigortlarınız bizimkinden daha kaliteli sanırım fakat arızalı sigortlardan olabilir.

Kaçak akım şalterleri,ne kadar kaliteli olursa olsun,şarjlı havalarda ve bazı durumlarda sun'i
olarak açabilir.Daha önce çözümü olmayan bu durum için,şimdi," tekrar kapamalı " kaçak
akım koruma şalterleri piyasada bulunmaktadır.Sebepsiz arızalara çözüm olan bu malzeme-
leri kullanmak,artık kaçınılmaz bir gerçektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri