Elektrik saati 1 saat geride

Yaz saati kış saati uygulaması kaldırıldığı için tüm sayaçların saati 1 saat farklı. Ama hesaplarken ona göre düzeltme yapıyorlar. Yani indirimli saatler doğru hesaplanıyor.
Hesaplarken nasıl bir düzeltme yapıyorlar?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocam dün akşam saat tam 7 de sayacimin T olan toplam tüketim oluyor herhalde,baktigimda 4369 olan değer akşam 9 gibi eve geldigimizde
4370 olmuştu, sadece buzdolabı çalışıyor ve fiste olan bulaşık ve çamaşır makinesi var,nasıl değer olarak? Bisey daha sorayım size,T olan değerimi bakmam gerekiyor nasıl çalıştığını anlamak icin
Siz dilekçenizi yazı verin.

T olan toplam değer.
T1-T2-T3 gibi değerler tarifeleri ölçer,gösterir.

Yaz saati kış saati uygulaması kaldırıldığı için tüm sayaçların saati 1 saat farklı. Ama hesaplarken ona göre düzeltme yapıyorlar. Yani indirimli saatler doğru hesaplanıyor.
Hocam söylemi yani,
23 de başlayan indirimli tarife,sayaç saatim 1 saat geride olduğu için, normal saat olarak 23 de basliyor böylemi?Yani ben gece 00:00 beklememe gerek yok herhalde
Buradaki sablonda olduğu gibi
T olan toplam değer.
T1-T2-T3 gibi değerler tarifeleri ölçer,gösterir.
Saol hocam
Yani dediğim gibi hangisine bakmam lazım normal çalıştığını anlamak için?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210325-095525_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20210325-095525_Samsung Internet.jpg
    118.2 KB · Görüntüleme: 12
Yakın zamanda incelemedim ama,
T1-ilk tarife
T2-ikinci tarife
T3 üçüncü tarife olması lazım

Saatlere göre değişecek.
Ama senin saat geride ise sayacın saati 23 olduğunda normal saat 24 olacak.

Hocam dün akşam saat tam 7 de sayacimin T olan toplam tüketim oluyor herhalde, baktigimda 4369 olan değer akşam 9 gibi eve geldigimizde
4370 olmuştu, sadece buzdolabı çalışıyor ve fiste olan bulaşık ve çamaşır makinesi var,nasıl değer olarak? Bisey daha sorayım size,T olan değerimi bakmam gerekiyor nasıl çalıştığını anlamak icin
1 kWh tüketiminiz olmuş ancak kaç saatte? 130-140 Tl fatura geliyordu demiştiniz. Tek terimli tek zamanlı ulusal tarifede olsaydınız 130 Tl fatura gelebilmesi için günlük ortalama 5,5 kWh elektrik enerjisi tüketmeniz gerekirdi. 170 Tl gelen faturanıza bir bakın bakalım aylık tüketim miktarınız ne kadarmış. Eğer aylık 165 kWh veya daha az tüketmiş buna karşılık 170 Tl ödemişseniz zarardasınızdır. Boşuna serbest tüketici olup anlaşma yapmışsınız. Serbest tüketici olmaktaki asıl sebep faturanın daha az gelmesini sağlamakken siz daha fazla ödemiş oluyorsunuz demektir.
Sayaçtaki T değeri toplam tüketim değerini ifade eder. (T1+T2+T3)
T1 : Gündüz (06-17)
T2: Puant (17-22)
T3 : Gece (22-06)

2021 yılı ilk çeyreği için :

Üç zamanlı tarifede olan kullanıcılar için ;

T1 zaman aralığında tüketilen her kWh için 40,5797 kuruş
T2 zaman aralığında tüketilen her kWh için 70,3224 kuruş
T3 zaman aralığında tüketilen her kWh için 16,7946 kuruş

Tek zamanlı tarifede olan kullanıcılar için ;
Zaman dilimi farketmeksizin tüketilen her kWh için 39,7629 kuruş ödersiniz.

1 kWh tüketiminiz olmuş ancak kaç saatte? 130-140 Tl fatura geliyordu demiştiniz. Tek terimli tek zamanlı ulusal tarifede olsaydınız 130 Tl fatura gelebilmesi için günlük ortalama 5,5 kWh elektrik enerjisi tüketmeniz gerekirdi. 170 Tl gelen faturanıza bir bakın bakalım aylık tüketim miktarınız ne kadarmış. Eğer aylık 165 kWh veya daha az tüketmiş buna karşılık 170 Tl ödemişseniz zarardasınızdır. Boşuna serbest tüketici olup anlaşma yapmışsınız. Serbest tüketici olmaktaki asıl sebep faturanın daha az gelmesini sağlamakken siz daha fazla ödemiş oluyorsunuz demektir.
Sayaçtaki T değeri toplam tüketim değerini ifade eder. (T1+T2+T3)
T1 : Gündüz (06-17)
T2: Puant (17-22)
T3 : Gece (22-06)

2021 yılı ilk çeyreği için :

Üç zamanlı tarifede olan kullanıcılar için ;

T1 zaman aralığında tüketilen her kWh için 40,5797 kuruş
T2 zaman aralığında tüketilen her kWh için 70,3224 kuruş
T3 zaman aralığında tüketilen her kWh için 16,7946 kuruş

Dün Akşam 7 ile 9 arası hocam
Yani 2 saat evde yoktuk dun aksam çıkarken not almıştım T degerini
Eve geldigimizde T olan değerdi hocam
Size faturayı atayım kendiniz karar verin

Hocam elektrık sayacları binanın dış kapısının gırısınde
Acaba diyorum benım sayaçtan kaçak bağlama yada çekme şansı olabılırmı komsulardan bırının?
Yani akıllı sayactan boyle bır şey yapma ımkanı olurmu?

Ekli dosyalar

• 20210325_135928.jpg
    20210325_135928.jpg
    249.8 KB · Görüntüleme: 15
Moderatör tarafında düzenlendi:
Akşam 7 ile akşam 9 arası hocam
Yani 2 saat evde yoktuk dün akşam
Eve geldıgımızde T olan değerdi hocam

Dün Akşam 7 ile 9 arası hocam
Yani 2 saat evde yoktuk dun aksam çıkarken not almıştım T degerini
Eve geldigimizde T olan değerdi hocam
Size faturayı atayım kendiniz karar verin
Serbest tüketici olarak firma ile hiç anlaşma yapmamış olsaydınız;
Tek terimli üç zamanlı ulusal tarifeye göre gelecek olan elektrik faturanız 167,44 TL
Tek terimli tek zamanlı ulusal tarifeye göre gelecek olan elektrik faturanız 166,67 TL olacaktı.
Sizin serbest tüketici olarak firma ile anlaşma yapmış olmanızın hatta üç zamanlı tarifeye geçiş yapmanızın hiçbir esprisi yok. Gelen faturanız yine aynı birde üstüne üstlük tüketim saatlerinizi ayarlamak için uğraşıp duruyorsunuz. Bir yıllık faturalarınızı analiz edip ona göre bir tarifeye geçmeniz daha sağlıklı olurdu.
Tüketim değerleriniz normal kaçak gibi bir ihtimal olacağını sanmıyorum.

Serbest tüketici olarak firma ile hiç anlaşma yapmamış olsaydınız;
Tek terimli üç zamanlı ulusal tarifeye göre gelecek olan elektrik faturanız 167,44 TL
Tek terimli tek zamanlı ulusal tarifeye göre gelecek olan elektrik faturanız 166,67 TL olacaktı.
Sizin serbest tüketici olarak firma ile anlaşma yapmış olmanızın hatta üç zamanlı tarifeye geçiş yapmanızın hiçbir esprisi yok. Gelen faturanız yine aynı birde üstüne üstlük tüketim saatlerinizi ayarlamak için uğraşıp duruyorsunuz. Bir yıllık faturalarınızı analiz edip ona göre bir tarifeye geçmeniz daha sağlıklı olurdu.
Tüketim değerleriniz normal kaçak gibi bir ihtimal olacağını sanmıyorum.
Hocam normal dıyorsunuz sıze saygı duyuyorum fakat
Allah aşkına,hanım muhasebecı ve akşam 7 de eve geliyor,bende evden calısıyorum,laptop sabah 10 da acıyorum akşam 6.30 kadar prize takılı sekılde işlerimi yapıyorum
Laptobun bu kadar yakması normalmi yani gündüz bolumunde?
Peki gece nasıl en pahalı olan puanttan pahalı gozukuyor faturada?
Hocam son olarak elektrık sayacımı nasıl kontrol etmek ıstıyorum
Evdeki şalterleri indirip sayacımın T olan degerinemi bakmam gerekıyor?
T degeri rakamları artıyormu dıye boylemı kontrol edebılırım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam normal dıyorsunuz sıze saygı duyuyorum fakat
Allah aşkına,hanım muhasebecı ve akşam 7 de eve geliyor,bende evden calısıyorum,laptop sabah 10 da acıyorum akşam 6.30 kadar prize takılı sekılde işlerimi yapıyorum
Laptobun bu kadar yakması normalmi yani gündüz bolumunde?
Peki gece nasıl en pahalı olan puanttan pahalı gozukuyor faturada?
Siz tedarikçi ile nasıl bir anlaşma yaptınız bilmiyorum ancak sizi 3 zamanlı olarak faturalandırmamışlar, tek zamanlı olarak faturalandırılıyorsunuz. Bakın toplam tüketiminiz 209,344 kWh birim fiyatınız ise 0,64406 = 134, 83 Tl. Normalde üç zamanlı olarak faturalandırılmış olsaydınız gündüz, puant ve gece tüketim değerleriniz ile o dönemlere ait birim fiyatlar çarpılır faturanız ona göre oluşturulmuş olurdu. Siz nasıl bir sözleşmeye imza attınız bilemiyorum. Belki de müracaat ettiğinizde size olmuyor demişler ama sizi tek zamanlı tarifeye geçirmişler??? Ama öyle olsa tarife tanımınızda üç zamanlı ifadesi niye var???
Tüketiminizde bir anormallik görmüyorum. Siz evde olsanız da olmasınız da buzdolabı çalışacak, bulaşık makinası, çamaşır makinası mecbur çalışacak, lamba bir kişi içinde beş kişi içinde yanacak, saç kurutma makinasıdır, ütüdür, fırındır vs. normal...Şüpheniz varsa sayaçtaki T değerinizi kaydedin, evinizdeki tüm sigortaları kapatıp biraz takip edin bakalım sayacın T değeri artacak mı?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,440
Kullanıcılar
451,993
Son üye
canercan36

Yeni konular

Geri