Elektrikten Hiç Anlamayanlara Tavsiyeler

Girafa50

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba,
Anladığım kadarıyla, forum daha çok meslek sahiplerinin veya konunun uzmanlarının paylaşımda bulunduğu bir ortam, bense ilk başta evimde yapabileceğim, tesisatımla veya ev aletleriyle ilgili basit tavsiyeler bulabileceğim bir mecra arıyordum. Böyle başka bir yer varsa(forum, blog, kitapçık vs.) oraya yönlendirirseniz çok sevinirim, yoksa sırf sigorta değiştirmek için sizi çağırmamak adına('işimizi elimizden alma' demeyin, sizi daha önemli şeylere çağımayı tercih ederim:eek:) sizlerden tavsiye alabilir miyim diye böyle bir başlık açmak istedim.

Evinde kendi kendine uğraşan insanların yaptıkları genel hataları çok iyi biliyosunuzdur eminim, düzelten sizlersiniz sonuçta. Bunlar konusunda bir tavsiyeler bütünü olsa çok işe yaramaz mı sizce?

Kablo renklerinin anlamından topraklamanın nasıl kontrol edileceğine, yuvayı, fişi, kabloyu alıp uzatma kablosu yapmaktan, elektrik prizi/ışık açıp kapama düğmesinin değiştirilmesine vs. (daha aklıma gelmeyen bir sürü)basit konularda vereceğiniz tavsiyeler var mıdır?

Çok teşekkürler hepinize.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrikten anlamayana verilecek en iyi tavsiye bir sorun olduğunda elektrikçi çağırmasını söylemektir.
Bahsettiğiniz bütün konular, sigorta değiştirme dahil elektrik eğitimi almayanların yapacağı işler değil maalesef..basit gibi görünür ama basit değildir..
halk eğitimin kurslarına gidebilirsiniz.

Bol bol okumak, tavsiyem. Eskiden kitap vardı, kitapçı kütüphane gezilirdi, cilt cilt sayfa sayfa aranan konu hakkında bilgi sahibi oluyordum, şimdi bir kaç tık... Mantık çalıştırıp arama kutucuğu kullan, aradığın çıkmadıysa vaz geçme kelimeyi değiştir.

Forumda bu konuların cevabı;
"Kablo renklerinin anlamından " var,
"topraklamanın nasıl kontrol edileceğine" var,
" yuvayı, fişi, kabloyu alıp uzatma kablosu yapmaktan" (kablo kesiti ve amper taşıma) var,
Çam.- bul. mak. tv vb. arızaları tamirleri var.
Son tavsiyem bol bol araştır, oku.

Kardeş sıva işi yap,korniş değiş,kapı kilidini tamir et,boya yap,dolap kapılarını tamir et,ayna tak,klimanın filitresini temizle,çakiç çak,dübel tak,matkapla delik aç ama sen sen ol elektrik işlerine karışma.En basit bir üçlü priz bile tehlikelidir.Kendimden örnek vereyim bu işin içinde olmama rağmen birgün üçlü prizim arızalı idi değişeyim dedim meğerse fişini çekmeyi unutmuşum Allah tandır priz başlığını söktüm kablolar çıplak dedimya Allah tan biran kontrol kalemini uca değdirdim ve gerilim olduğunu farkettim.Fişi sonra çektim tabi.Eğer o an kontrol kalemi elimde olmasa idi üşenip te kontrol etmeyecektim.Demek istediğim işin içinde olan biri bile elektrik çarpma riski ile karşı karşıyadır.

Eğer elektrikten anlamıyorsanız hiç yaklaşmayın, bırakın bilen yapsın. Bunu çok samimi olarak söylüyorum, elektrik kazalarının sonuçları çok acı olabilir, ben bu işin içindeyim kaç kez çarpıldım Allah bilir.

Elini korkak alıştırma, çocukluktan beri çarpılıyorum bir şey de olmuş değil. Çoğu şeyi de yapabiliyorum mesleğim filan da değil. El yeteneğin ve merakın varsa yaparsın hani bir kabloyu penseyle soyabiliyorsan mesela, yoksa bulaşma.

Elini korkak alıştırma, çocukluktan beri çarpılıyorum bir şey de olmuş değil. Çoğu şeyi de yapabiliyorum mesleğim filan da değil. El yeteneğin ve merakın varsa yaparsın hani bir kabloyu penseyle soyabiliyorsan mesela, yoksa bulaşma.

Profosyonel bir uyeye yakisan nitelikte aciklama olmamis ne yazikki. Elektrikten HİC ANLAMAYAN ​biri ampul degistirmekten ote gitmemelidir.

Basit bir ornek vermek gerekirse, uzatma kablo yapacaksinizdir disaridan gorunen kolay kablonun uclarini acip klemenslere takip sıkmak. Bukadar basit. Alirsiniz yankeskiyi elinize kabloyu soyarsiniz kablonun damarlarinin bir kismi gitti, kabloyu kelemnse taktiniz vidayida iyice sıktıniz ki saglam olsun. Damarlarin bir kismida orada koptu. Hersey yolunda taktiniz kapattiniz kapaklarini denediniz uzatmayi iyi guzel calisiyor. Sonra bir kis gecesi hava soguk su elektrikli isiticilardan ufo yu calistirmak istediniz termostatida var butun gece kendi kendine calissin.sonra gece uykuda bir yanik kokusuyla beraber paat diye bir sesle uyandiniz bir baktiniz ki komur gibi bir kablo.

Profosyonel bir uyeye yakisan nitelikte aciklama olmamis ne yazikki. Elektrikten HİC ANLAMAYAN ​biri ampul degistirmekten ote gitmemelidir.

Ben elektrikten anlamayan biri olarak başladım ve profesyonel üye oldum. Zaman gerekti tabi ama olmaz diye birşey yok hele bu devirde bu kadar bilgiye ulaşılabilirken.

Ben elektrikten anlamayan biri olarak başladım ve profesyonel üye oldum. Zaman gerekti tabi ama olmaz diye birşey yok hele bu devirde bu kadar bilgiye ulaşılabilirken.

siz sanslisiniz tek kelime ile
herkes sizin kadar sansli olmaz.
siz sadece forumda yazdiginiz mesaj sayisi kadar profesyonel olmussunuz malesef.
SIZ YAPABILDINIZ DIYEDE HERKESI KENDI AYARINIZDA ZANNETMEYIN
en buyuk vebal insan canidir.

BAZILARI LAFDAN ANLAMAZ HAKKI KOTEK MUSIBETTIR OZAMAN DERS ALIR.

Forum istatistikleri

Konular
128,865
Kullanıcılar
450,983
Son üye
ishak42
Geri