elektronik sayaç değiştirme.

bana çok yardımcı oldunuz hepinize çok teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
herkeze selamlar ben evimdeki mekanik elektrik sayacımı yeni elektronik sayaçla
değiştirmek istiyorum. ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.
sayacı elektrikçimi yoksa tedaşmı değiştirecek. bu koda bana yardımcı olursanız sevinirim
hepinize şimdiden çok teşekkürler.

bana kalırsa elektronik sayaçla degiştirme çünkü elektronik sayaçların arıza yapma olasılıgı daha yüksektir suan tedas zorunlu tutuyor ama onun amacı puant zamanlamaya dönüştürmek. mekanik sayacta bunu yapamıyor
değişim konusuna gelince sen sayacı alıyorsun sonra dogru tedasa gidiyorsun onlar dilekçe vs hazırlatıp bi randevu veriorlar ve sonrada eve gelip degiştiriyorlar

Arkadaş,

TEK bu işi 52 TL ye yapıyor ama dikkat et, saat değiştirirken bana yaptıkları gibi yanlış bağlama yapıp iki şarj aleti bir modem trafosu ve 2 de abajuru yakmasınlar.
Selam ve sevgiler.

Bir dükkanı bölüp ikiden yapacağım ikinci sayaç tamam için ne yapmam gerek abonelik almam gerekiyorsa nasıl alınıyor elektirik bilgim var sayacı kendim takabilirim fakat diğer işlemler nasıl oluyor bilmiyorum yardım ederseniz çok sevinirimmm

Dukkanlarin senin üzerine olacaksa ikiside bir ara sayac takarakta ikisinin harcadigi kw tı ayri ayri hesaplayabilirsin tek fatura üstünden

Sayaç al giy devri kalktı 186 yı arıyosun ücretsiz değişim yapıyorlar.

Bir konu atlanmış. tarife değişimi için bağlı bulunduğunuz elektrik kurumuna gidip dilekçe vermeniz gerekiyor. Aksi halde elektronik sayaç taktırsanız da yine aynı gündüz tarifesinden kullanır ve indirimden faydalanamazsınız. Ayrıca dilekçe verdiğinizde Tahakkuk bölümü sizin yıllık verilerinize bakar. Size uygunsa uygundur der. Değilse tavsiye etmez ama ille de geçeceğim diyorsanız işleminizi yapar.

...Size uygunsa uygundur der. Değilse tavsiye etmez ama ille de geçeceğim diyorsanız işleminizi yapar.

Sen hangi ülkede yaşıyorsun ?
TR deki "özeliş" bakar kendi menfaatine ise olur der değilse olmaz der.
Malum taşlar bağlı itler salınık.
O yüzden akıllı kişiler kendi bildiklerine danışırlar özelleşmiş dağıtımcılara değil.
Mesela bu forum iyidir , işi bilen ve vatandaştan yana arkadaşlar var.

@KAZIMUGUR abinin dediği gibi Elektrik dağıtım özelleşmiştir bir ticharethanedir ve menfaatleri doğrultusunda hareket eder. Ne yazıktır ki ! İnternet sayfalarının bir köşesinde enerji tasarruf cihazlarının reklamı veya biryerinde mutlaka tavsiye yazısı vardır !
Vatandaş uyanık olacak ! Akıllı olan sayaç değil kullanıcı olmalı ! İşi bilene ustasına danışacak ! Tatlı tatlıcıda yenir lokantada yenmez.
1- Mecbur bırakılmadıkça elektronik sayaca geçmeyin.
2- Elektronik sayaca geçtiyseniz özel bir yaşam tarzınız yoksa tarife olayı size kar değil zarar getirir.
akşam 17:00-22:00 arası en pahalı tarifedir akşam yemek yapacaksın hatta misafirin gelecek fırın çalışacak,aydınlatman full v.s. tüketimin yüksek bundan kaçış mümkün mü?
Yok bana gelen giden olmaz. Vardiyalı çalışyorum yemeği gece yarısı yiyorum, ütü, çamaşır falan gece yapıyorum. O zaman amennah işe yarar ama XEDAŞ'a dilekçe verip başvuruda bulunmak kaydıyla.

[U] Bende öyle yazdım ama inanmadan yazdım . :)
Öyle cambazlar ki öyle yüzsüzler ki işi bileni bile dereye sulu götürüp susuz getirebiliyorlar.[/U]

( İlginç bu satır neden böyle oldu ? )

-----------
Dur uzun anlatayım.

Yaklaşık 10 yıl kadar önce elektronik sayaçlar yeni çıktığında hesabı bana uyduğu için taktırdım ve çift tarifeye geçtim.
Rahmetli babacığım sağdı ve ailecek bir aradaydık ve abone onun adına idi.
O yüzden o dilekçe verdi ve tarife değişti.
Ara ara bir kaç kez kontrol ettim sorun yok tarife çift terimli ve az çok hesaplı benden yana.
2009 sonunda babacığım hakkın rahmetine kavuştu.
Abone o şekilde devam etti.
Ta ki geçen seneye kadar .
"Celeka " = hani şu salınık olanlardan biri abone yenileme diye bir şey uydurdu ve elektrikleri kesmeye kadar götürdü işi.
Mahkeme ile uygulama durduruluncaya kadar şehrin yarısını devirdi bile.
Bu arada bende üstüme alayım bari diye gittim.
Ne yapacaklarını şaşırdılar.
Yeni abone dese değil adam ölmüş kalk gel imza ver yeni abone üstüne alsın diyemiyor.
Mahkeme kağıdı var varis karşısında ..
Biri üstüne o da bir üstüne derken eh madem varis biz ücretsiz size devir edelim ayakları nah lütuf eliniz mecbur SS ile hem de.

Neyse aradan geçti aklıma geldi faturayı kontrol ettim tek tarife.
Gittim , baktılar bilgisayara , sizin zaten tek tarife.... anan.... ınının ...
Yıllardır faturalarınız ...
Dilekçe sahibi ölü kalk gel yok...
Eeee belli ki başa çıkmak imkansız..
Avukat tutsan avukatın karşı avukatlardan aldıkları malum.
Tüketici mahkemelerinin olayı anlayıp sıraya koyasıya verdikleri tarik en az 3 yıl.
Akıl karı iş değil.
Yeniden dilekçe verdim .
Bir kaç ay kontrol ettim tamam çift terim.

Ocak veya şubattı baktım kapıda biri.
Eskiden postanede çalışırdı çinden malzeme filan alırım sık sık gelir gider işimizi görür efendi bir genç.
Hoş geldin hoş bulduk celeka ( CLK Akdeniz ) ya geçmiş çok yakanlara tanınan dağıtımcı seçme indirim ayakları filan.
Baktım makul , aylık 300 TL civarıdır ortalama giderim.
Sözleşme nerede , sözleşme abone sözleşmesi ile aynı abüü tek farkı %10 indirim maddesi ...
ehh tamam.

Şimdi bir açıklama :
İlk önce ayrıcalıklı kullanıcı seviyesi yüksekti.
Şimdi düştü aylık ortalama 130 , 2016 itibari ile 70 gibi galiba ve bu pazar kızışacak.
Şimdi uyanıklık tarafı :
Sözleşme 2 yıllık ve bozarsan sözleşme dönemindeki en yüksek faturanın 2 katı ceza zart zurt...
Aklıma geldi yeni faturaya baktım çift tarife tek tarifeye dönmüş.
İndirim ? indirim yok.
İnternet sayfalarında temmuz tarifesi tek terimli tarife bile benim fatura rakamlarından düşük.
İndirim yerine zam.
Neyse o tarafı tam anlamadım.
Dedik ye ,işi bilene danışmak lazım.
Hem biz ne biliriz ki .
Bizim zamanımızda elektriği belediyeler dağıtırdı , devir kurulu hikayeleri filan yazmaya başlasak forum database si şişer ama anlamayız işte.
Yoksa bu hallere düşer miydik ?
Şimdi diyorum gideyim hele bir malumat alayım sonrada doğru epdk ya ...
Ama hele şu mübarek Ramazan ayı bitsin.
Ne olur ne olmaz oruçlu iken insan öldürmenin kefareti katlanıyordur filan neme lazımmm.
Bir de itlaf ettiğimin insan mı it mi olduğunun ispatı filan derken ahir ömrüm tükenmesin , bayramı göreyim inşa Allah.

----
Bazı siyasi "gevatlarda" merak ederler acaba neden böyle olduk diye...:rolleyes:

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,847
Kullanıcılar
450,951
Son üye
İrfan POLAT

Yeni konular

Geri