encoder panel haberleşmesi

yunusx

Katılımcı Üye
çalıştığım iş yerinde makinanın biri encoder haberleşmesini panel aracılığı ile yapıyor encoder beslemesini panelden alıyor aynı şekilde çıkış pals sinyallerini panele veriyor ekranda sayma hızı gözüküyor plc yada başka bir şey yok encoder sayma görevine görede makinaya hareket veriyor bu sistemin nasıl yapıldığını merak ediyorum 1000 pals encoder var

Kullanılan Panel'den kasıt OP panel ise ve eğer bir dijital input vs.. varsa okunabilir.
Netice olarak bir yerden sayması lazım

sıradan bir panel 2 cm kalınlığında ekran var sayma görevine göre makinanın bir yerine harekt veriyor ilginç bir haberleşme tekniği plc zaten hiç yok direk encoder uçları panele giriyor

Bahsett'g'n panel CAM CONTROLUR dur.Bu tip controlorlerde encoder direk panele girer.Burada sistemin hareketleri icin aci degerleri bulunur.Bunlar degisik cikis sayilarinda bulunabilir.Herbir cikis icin bir aci degeri bulunur.

peki çalışma prensibi nedir sinyali neye göre algılıyor açı değerleri derken panele girilen değerlermi oluyor bizim panel küçük ve basit ekranda encoderin sayma işlemini görüyoruz belli bir saymadan sonra makina görevini yapıyor L1 L2 VE L3 gibi led bölümü var yarın bir resmini çeker eklerim çok ilgimi çekiyor bugün encoderi arıza yaptı yenisiyle değiştirdim çalışıyor makina şimdi

mermer taşı swice dokunuyor (fplı-fpl2) encoderin yardımıyla (makinanın bantında bulunuyor) sırasıyla t1den t8 e çıkış verip ilgili bölümlerin harekete geçmesini sağlıyor pinomatik sistemini hareketlendiriyor piyasada böyle bir ürün yok mu benim panel gem marka çalıştığım sektör mermer sektörü plc koymamış panelle halletmişler işlerini fakat çok arıza veriyor

Ustam bunun yaptığı işi tam anlamıyla ancak bir plc yapabilir. bir çok fonksiyondan vazgeçeyim dersen de 8 adet sayıcı, buda pahalı dersen, makina hız değişiminde baştan ayarlama gerektirecek 8 adet zaman rölesi.

Kolay gelsin

arkadaşlar bu counter kartına benziyor bence set edilen değerlerde kontak çıkışı veriyor gibi.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,253
Kullanıcılar
451,654
Son üye
ysroloji

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri