Endüktif değeri nasıl düşürebilirim?

endiktif değeri nasıl düşürebilirm?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sistem hakkında ayrıntılı ilgi verbilirseniz çözüm daha kolay olur.

sistemine uygun bir kompanzasyon ile daha uygun bir cevap oldu sanırım

sistem hakkında ayrıntılı ilgi verbilirseniz çözüm daha kolay olur.

yeni kurulmuş ekmek fırını olup kompanzasyon panosu dışardan yapılıp montaj edilmiş.ilk ay gelen elektrik faturası reaktif cezaya girmiş. röle varko308 olup arıza kodu verektedir.arıza kodu ise :
''AL04 : Aşırı Kompanzasyon
Eğer sistemin kompanzasyonu ayarlanan yüzde kapasitif tüketim sınırını aşarsa, alarm ledi yanar ve alarm rölesi çeker. Tekrar bu
sınırın altına düşene kadar alarm silinmez.
Neden : Kondansatörlerin güç değerleri ihtiyaç duyulandan büyük seçilmiş veya kondansatör güç dağılımı hatalı.
Çözüm : Kademe sayısı arttırılmalı ve ihtiyaç duyulan kondansatör güç değerleri tekrar hesaplanıp küçültülmeli.
Sistemdeki yükler mümkün olduğunca fazlara eşit olarak dağıtılmalı. Kademe çıkarma zamanı kısılmalı.'' burda ne yapmam gerekiyor.

yeni kurulmuş ekmek fırını olup kompanzasyon panosu dışardan yapılıp montaj edilmiş.ilk ay gelen elektrik faturası reaktif cezaya girmiş. röle varko308 olup arıza kodu verektedir.arıza kodu ise :
''AL04 : Aşırı Kompanzasyon
Eğer sistemin kompanzasyonu ayarlanan yüzde kapasitif tüketim sınırını aşarsa, alarm ledi yanar ve alarm rölesi çeker. Tekrar bu
Neden : Kondansatörlerin güç değerleri ihtiyaç duyulandan büyük seçilmiş veya kondansatör güç dağılımı hatalı.
Çözüm : Kademe sayısı arttırılmalı ve ihtiyaç duyulan kondansatör güç değerleri tekrar hesaplanıp küçültülmeli.
Sistemdeki yükler mümkün olduğunca fazlara eşit olarak dağıtılmalı. Kademe çıkarma zamanı kısılmalı.'' burda ne yapmam gerekiyor.

Hocam reaktif cezaya girmişsin,anlamadığım bir nokta var.
Reaktif cezaya girdiysen,Kapasitif(Kondansatör değerleri Düşük geldiği için) reaktif cezaya girmişsindir.
Neden kondansatör değerleri büyük seçilmiş dediğinizi anlayamadım.

Son düzenleme:
senin sistemin kapasitiften gidiyor sistemin durumuna gore kondasator degerlerini kuculteceksin.zaten cevaplarıda kendin yazmısın fazlara bakıcaksın dengesiz yuklenme varmı diye fırında genelde heryer rezistanstır rezistanlarda omik alıcılardır yani kap ve ind dengeli gider fakat fırında dengesiz yukler yani yani devreye ani girip cıkan motorlar vs varsa sisteminiz ani gir cıklardan dola kondansator cekme ve bırakma zamanın uzun olmasınada baglı ola bilir cos f set degeriniz nedir

senin sistemin kapasitiften gidiyor sistemin durumuna gore kondasator degerlerini kuculteceksin.zaten cevaplarıda kendin yazmısın fazlara bakıcaksın dengesiz yuklenme varmı diye fırında genelde heryer rezistanstır rezistanlarda omik alıcılardır yani kap ve ind dengeli gider fakat fırında dengesiz yukler yani yani devreye ani girip cıkan motorlar vs varsa sisteminiz ani gir cıklardan dola kondansator cekme ve bırakma zamanın uzun olmasınada baglı ola bilir cos f set degeriniz nedir

Hocam ceza reaktiften dolayı gelmiş.
Nasıl kapasitifden gidiyor?Anlayamadım.

arkadaşlar şimdi değer almaktan geliyorum.hata kotları 3 çıkmış bunlar:
AL04 : Aşırı Kompanzasyon
Sistemdeki yükler mümkün olduğunca fazlara eşit olarak dağıtılmalı. Kademe çıkarma zamanı kısılmalı

AL05 : Düşük Kompanzasyon
Eğer sistemin kompanzasyonu ayarlanan yüzde indüktif tüketim sınırını aşarsa, alarm ledi yanar ve alarm rölesi çeker. Tekrar bu sınırın
altına düşene kadar alarm silinmez.
Neden : Kondansatörlerin güç değerleri ihtiyaç duyulandan küçük seçilmiş veya kondansatör güç dağılımı hatalı.
Çözüm : İhtiyaç duyulan kondansatör güç değerleri tekrar hesaplanıp büyütülmeli. Sistemdeki yükler mümkün olduğunca fazlara eşit
olarak dağıtılmalı. Kademe alma zamanı kısılmalı.

AL07 : Kondansatör Hatası
Kademelerdeki kondansatörlerden herhangi birinin fazlar arasındaki gücü dengesiz bulunmuşsa bu alarm durumu oluşur.
Neden : Bu alarmı oluşturan durumlar çeşitli olabilir;
1. Kondansatörlerin bağlantılarından en az biri akım trafolarının girişinden beslenmiş olabilir.
2. Kondansatörün en az bir fazdaki sigortası inik olabilir.
3. Kontaktörün en az bir kontağını devre dışı olabilir.
4. Cihazın faz girişlerinden birisi devre dışı olabilir.
5. Kondansatör grubu ömrünü tamalamış olabilir.
Çözüm: Bu sorunu çözmek için yapılması gerekenler;
1. Kondansatör grubunun sigortalarını kontrol edin.
2. Cihazın faz bağlantılarını kontrol edin.
3. Kondansatör grubunu değiştirin.
4. Tüm bu kontrollardan sonra cihazın enerjisini kesip tekrar verin.

alarm 7 olanı silsim tekrardan hata vermezse iyi. tekrardan hesap yapabilmek uygun kondansatör seçebilmek için kurulu gücü ve istenilen gücü bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,293
Son üye
EagleClaw

Yeni konular

Geri