Enerji tüketimini azaltma

manrotten

Üye
Selamlar,

Amacım 12v 6Ah aküden attiny85 i minimum güç kaybı ile beslemek.

Attiny85 geliştirme kartına mx-rm-5v 433mhz alıcı ve 1 adet 5V röle(boşta pasif) bağlı şekilde kullanıyorum.
Projemde 12v 6Ah aküyü güç kaynağı olarak kullanıyorum. Burda LM2596 üzerinden geçen amperi ölçtüğümde 11mAh olarak ölçtüm. Sadece Attiny85 üzerinden geçen amperi ölçtüğümde 5 mAh değerini gördüm. LM2596 tek başına 6 mAh gibi yüksek bir tüketim yapıyor.
LM2596 yerine başka ne kullanabilirim başka nasıl bir yol izleyebilirim ?
devre.png

Notlar:
  1. Attiny85(1 mhz) hızda çalışmaktadır. < 1 mAh güç tüketimi.
  2. 5V 1 kanal röle boşta pasif konumda 0 mah güç tüketimi.
  3. mx-rm-5v 433mhz rf alıcı ortalama 4-5 mAh güç tüketimi.
  4. Sadece 12v 6Ah aküyü güç kaynağı olarak kullanabiliyorum.
  5. Devre sürekli çalışmak zorundadır, uyku modları devre dışıdır.
  6. Attiny85 max 5v girişi desteklemektedir.

güzel insan, 0 mAh diye bir güç tüketimi yoktur. bir sistem çalışıyorsa veya apartta bekliyorsa stand by akımını tüketir. yani uykudayken bile rüya görür. güç kaynağın büyükten küçüğe doğru olduğu için kaybın çok az. daha uzun süreli hizmet bekliyorsan güç kaynağını büyütmelisin.

güzel insan, 0 mAh diye bir güç tüketimi yoktur. bir sistem çalışıyorsa veya apartta bekliyorsa stand by akımını tüketir. yani uykudayken bile rüya görür. güç kaynağın büyükten küçüğe doğru olduğu için kaybın çok az. daha uzun süreli hizmet bekliyorsan güç kaynağını büyütmelisin.
Orda 0 mAh olarak kast etmeye çalıştığım şey bir güç tüketiminin olmadığı.
Burda sıkıntı olan şey voltaj regülatörünün sistemden fazla enerji harcaması. Bunun için alternatif önerileriniz var mı?

Forum istatistikleri

Konular
129,144
Kullanıcılar
451,476
Son üye
peekyblinderss

Yeni konular

Geri