Enerji tüketimini azaltma

manrotten

Üye
Selamlar,

Amacım 12v 6Ah aküden attiny85 i minimum güç kaybı ile beslemek.

Attiny85 geliştirme kartına mx-rm-5v 433mhz alıcı ve 1 adet 5V röle(boşta pasif) bağlı şekilde kullanıyorum.
Projemde 12v 6Ah aküyü güç kaynağı olarak kullanıyorum. Burda LM2596 üzerinden geçen amperi ölçtüğümde 11mAh olarak ölçtüm. Sadece Attiny85 üzerinden geçen amperi ölçtüğümde 5 mAh değerini gördüm. LM2596 tek başına 6 mAh gibi yüksek bir tüketim yapıyor.
LM2596 yerine başka ne kullanabilirim başka nasıl bir yol izleyebilirim ?
devre.png

Notlar:
  1. Attiny85(1 mhz) hızda çalışmaktadır. < 1 mAh güç tüketimi.
  2. 5V 1 kanal röle boşta pasif konumda 0 mah güç tüketimi.
  3. mx-rm-5v 433mhz rf alıcı ortalama 4-5 mAh güç tüketimi.
  4. Sadece 12v 6Ah aküyü güç kaynağı olarak kullanabiliyorum.
  5. Devre sürekli çalışmak zorundadır, uyku modları devre dışıdır.
  6. Attiny85 max 5v girişi desteklemektedir.

güzel insan, 0 mAh diye bir güç tüketimi yoktur. bir sistem çalışıyorsa veya apartta bekliyorsa stand by akımını tüketir. yani uykudayken bile rüya görür. güç kaynağın büyükten küçüğe doğru olduğu için kaybın çok az. daha uzun süreli hizmet bekliyorsan güç kaynağını büyütmelisin.

güzel insan, 0 mAh diye bir güç tüketimi yoktur. bir sistem çalışıyorsa veya apartta bekliyorsa stand by akımını tüketir. yani uykudayken bile rüya görür. güç kaynağın büyükten küçüğe doğru olduğu için kaybın çok az. daha uzun süreli hizmet bekliyorsan güç kaynağını büyütmelisin.
Orda 0 mAh olarak kast etmeye çalıştığım şey bir güç tüketiminin olmadığı.
Burda sıkıntı olan şey voltaj regülatörünün sistemden fazla enerji harcaması. Bunun için alternatif önerileriniz var mı?

Sistem 5v ile çalışıyorsa 18650 bir lityum pil ve tp4056 bms'li modul işinizi görür. Kapasitesi yetmezse eşdeğer iki pil de paralel bağlanılabilir.

Maalesef dediğim gibi sadece aküyü kullanabiliyorum.
malzeme yokluğundan mı? yoksa proje kutusu öyle tasarlandığı için mi? güzel insan, bizim hayal gücümüz çoooook geniş, geniş olmasına geniş te. görmedik mi pek anlayamıyoruz. 6 Ah akünün olduğu yere kaç tane 18650 veya türevi girer? biraz cm hesabı mı yapalım dersin. yerim yok, malzemem yok dersen de @AG Mehmet ve @serkan_48 ustalarımızın tavsiyelerine bir göz at derim.

o dönüştürücü zaten buck converter değil mi, verimi daha fazla zor artırırsınız

LTC3126 kullanabilirsiniz, 2uA, Enfazla 2.5A verebiliyor
https://www.analog.com/en/products/ltc3126.html
Bu çok mantıklı ama Türkiye de satışı yok sanırım hiç bir yerde bulamadım.
malzeme yokluğundan mı? yoksa proje kutusu öyle tasarlandığı için mi? güzel insan, bizim hayal gücümüz çoooook geniş, geniş olmasına geniş te. görmedik mi pek anlayamıyoruz. 6 Ah akünün olduğu yere kaç tane 18650 veya türevi girer? biraz cm hesabı mı yapalım dersin. yerim yok, malzemem yok dersen de @AG Mehmet ve @serkan_48 ustalarımızın tavsiyelerine bir göz at derim.
Ustam bu güç kaynağı sadece bu devreye bağlı değil, 18650 kullanmak istersem diğer devrelerinde voltajlarını düzeltmem gerekecek. Bu çok zaman alacak, daha masraflı olacak ve alan hem akü hemde 18650 için yetersiz olacak. Ayrıca tekrar şarj etmekte bir problem olacak. Burda çok fazla detay verip size zaman kaybettirmek istemediğim için direkt amacımı paylaştım. Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.
converter entegrelerini araştırın.

Temel veriniz "high efficiency step down converter 12 to 5v"
12v dan 5v a verimliliği daha yüksek step down converterları araştırıyorum teşekkür ederim.
o dönüştürücü zaten buck converter değil mi, verimi daha fazla zor artırırsınız
Yine de bir alternatif bakıyorum teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
129,152
Kullanıcılar
451,489
Son üye
sibel5151

Yeni konular

Geri