eplan proje çizim programı için bilgi?

Sayın sarigolge,

bir kişinin başarısını kendisi ölçemez, ancak ki daha bilgili başkası ölçebilir.

Farkında mısınız, hep duyduklarınızı anlatıyorsunuz, bildiklerinizi değil. Eplan 6 = cofaso 6.

Siz laf anlamıyorsunuz, devam edin.

cadsaopaulo

Sayın Üyelerimiz...

Konu hakkındaki yorumlarınız giderek sertleşmektedir.

Lütfen bizi konuyu kitlemek ve üye yasaklama zorunda bırakmayınız.

Sayın sarigolge,

bir kişinin başarısını kendisi ölçemez, ancak ki daha bilgili başkası ölçebilir.

Farkında mısınız, hep duyduklarınızı anlatıyorsunuz, bildiklerinizi değil. Eplan 6 = cofaso 6.

Siz laf anlamıyorsunuz, devam edin.

cadsaopaulo

Arkadaşım Lütfen karşılıklı atışma tarzına dönüşüyor haksızlık yapıyorsun.Kötü şeyler konuşmayalım konuşacaksan da ben iletişim bilgilerimi verdim. Diğer kullanıcılar rahatsız olmaya başladı. Eğer bir şey bilmediğimi düşünüyorsanız farklı yollarla iletişime geciniz.

Tüm arkadaşlara ve Selam ederim.

Öncelikle bu mesajı yazmak için kendimi mecbur hissettim. Burada bir çok programdan bahsediliyor. Bu programların mutlakaki iyi ve kusurları vardır. Hiç kimse benim ayranım ekşi demez. Biz kullanıcılar genelde kendi kafamıza en uygun, yada satın aldığınız zaman en iyi eğitimi aldıktan sonra öğrendiğimiz programın en iyisi olduğunu zannederiz. Şu anda bizim işyerimizde de EPLAN kullanılmaktadır. (Tabi mert bilgi işlemide kınıyorum ki ilk müşterilerini artık hiç aramıyorlar) 1998 yılından beri de kullanılmaktadır. ben EPLAN programı konusunda hiç bir eğitim almama rağmen ve bu 11 sene boyunca toplam kullanma sürem 10 dakikayı geçmez. Ancak proje sorumlusu arkadaşımız 11 senedir kullanıyor. Ve sanıyorum ki son derece hızlı bir kullanıcı olduğunu sanmaktayım.

Gelelim ana fikrimize. Piyasada bir çok kişi yada kurum çeşitli CAD programı kullanmaktadırlar. Parasını ödemiştir yada kopya kullanıyordur. Bu tamamen ahlaki yada mecburiyetten (maddi koşullardan dolayı) dolayı kullanmaktadır. Şuda bir gerçektir ki, hangimiz ilk başta kopya yada crackli program kullanmadık. programları kullanmayı öğrenipte işimizi büyüttüğümüzde de orjinal yazılımımızı da aldık.

Bu arada bir programcı olarak ta şunu söylemeyi bi borç bilirim ki, yabancı kaynaklı hangi program olursa olsun öyle 2 dosya yı türkçe yaparak sistemi türkçe destek verecek çevirmekte bir iştir. ve bir emek vardır bunada saygı duymak gerekir.

Eminim ki piyasaya ticari bir amaç için çıkartılmış her program her ne şekilde olursa olsun ismini tesçilletmiştir diye sanıyorum ve saygı duyuyorum. Biz kullanıcılar olarak ta tabiki içlerinde seçim yapma hakkına her zaman sahibiz. Birimizide burada yemenin bir manası olmadığına inanmaktayım.

tossun2008;(Tabi mert bilgi işlemide kınıyorum ki ilk müşterilerini artık hiç aramıyorlar)

Sayın Tossun2008,

Mert Bilgi İşlem'in çalışanlarından biri olarak yaptığınız uyarı için
size teşekkür ediyor, sizi aramadığımız içinde özür diliyorum. Özür
yeterli olmıyacağı için, bunu fırsat olarak kullanıp bana hangi şirkette
olduğunuzu şahsi adresime yazmanızı rica ediyorum.

Teşekkürler

Turgay Çelebi
([email protected])

tossun2008 nikli üyenin söylediklerinin her kelimesine katılıyorum.

Mert bilgi işlem'in bir zamanlar alman eplan'ın satıcısı konumundayken alman eplan'ı öve öve bitiremediklerini ne çabuk unuttular.Ben şahsi fikrim olarak ürün yada markaların kötülenmesine karşıyım bir başka markayı kötüleyerek yada biz en iyiyiz bizden daha iyisi yok gibi söylemlerle kendilerine bir pazar yaratmakla ellerine bir şey geçmez.

Bırakın hangisinin daha iyi olduğuna kullanıcılar karar versin.

Teşekkürler.:)

Yurdışında olmamdan kaynaklı bu yorumlarınızı ancak okuyorum. İlk önce Mert bilgi işlem tabiki eplan ı sattığı zaman övecekki para kazansın burada amaç para kazanmaksa ise. Sonrasında bir şekilde kendi ürününü çıkartmış ve artık eplan satmaması demek o program hakkındaki tüm bilgilerini unuttukları anlamına da gelmez. daha öncede bahsettiğim gibi her ürünün artılar ve eksileri de vardır. Eh siz olsanız ne yapardınız. şu anda rakip durumdalar. kendi ürününü överken tabiki bak şu program bunu yapamıyor bizimki bu işi yapabilir diyecek. bunlar bir pazarlama taktikleridir. Bu dünyanın neresine giderseniz gidin bu böyledir. Daha önceleri Mert bilgi işlemi kınadığımıda yazmıştım. ama benim haberim olmadan şirketimizdeki arkadaşlarımızı aradıklarını daha yeni öğreniyorum. demekki bir iletişim eksikliği olduğundan bu tip problemi kafamda oluşturmuşum. Bu konuda yaptığım hatadan dolayı herkesten özür dilerm. Bu arada gerçekten sanıyorum eplan konusunda Mert Bilgi İşlemin ilk kullanıcılarındayız Türkiyede (ama ne yalan söylim ben hala kullanmasını bilmiyorum ve ihtiyacımda olmadı). Burada şunu da eklemek istiyorum. gerek türk halkı gerekse yurt dışındaki çoğu insanlar Türk malını gördüklerinde şaşırıyorlar. Olamaz bunu mutlaka kopyalamışlardır diyorlar. İnsanlar hayatta başarıyı iki şekilde yakalarlar. Kendi dizaynını yapmak veya yapılmış bir ürüne kendinden de birşeyler katarak bunu tamamen kendi ürünü gibi satmakla. Tabiki burada bazı durumlarda söz konusu. Mesela bir işi yapmak için olmaz sa olmazlar eğer belirli ise ben de bu gün oturup bir çizim programı yapmaya kalksam (ki eplandan önce kendi yaptığımız programı kullanıyorduk) birbirlerine tabiki benzeyeceklerdir. çünkü neredeyse platform aynı.

Eh bayağı bir kafanızı şişirdiğim için herkesten tekrar özür diler. Herkese Teşekkür ederim.

Yurdışında olmamdan kaynaklı bu yorumlarınızı ancak okuyorum. İlk önce Mert bilgi işlem tabiki eplan ı sattığı zaman övecekki para kazansın burada amaç para kazanmaksa ise. Sonrasında bir şekilde kendi ürününü çıkartmış ve artık eplan satmaması demek o program hakkındaki tüm bilgilerini unuttukları anlamına da gelmez. daha öncede bahsettiğim gibi her ürünün artılar ve eksileri de vardır. Eh siz olsanız ne yapardınız. şu anda rakip durumdalar. kendi ürününü överken tabiki bak şu program bunu yapamıyor bizimki bu işi yapabilir diyecek. bunlar bir pazarlama taktikleridir. Bu dünyanın neresine giderseniz gidin bu böyledir. Daha önceleri Mert bilgi işlemi kınadığımıda yazmıştım. ama benim haberim olmadan şirketimizdeki arkadaşlarımızı aradıklarını daha yeni öğreniyorum. demekki bir iletişim eksikliği olduğundan bu tip problemi kafamda oluşturmuşum. Bu konuda yaptığım hatadan dolayı herkesten özür dilerm. Bu arada gerçekten sanıyorum eplan konusunda Mert Bilgi İşlemin ilk kullanıcılarındayız Türkiyede (ama ne yalan söylim ben hala kullanmasını bilmiyorum ve ihtiyacımda olmadı). Burada şunu da eklemek istiyorum. gerek türk halkı gerekse yurt dışındaki çoğu insanlar Türk malını gördüklerinde şaşırıyorlar. Olamaz bunu mutlaka kopyalamışlardır diyorlar. İnsanlar hayatta başarıyı iki şekilde yakalarlar. Kendi dizaynını yapmak veya yapılmış bir ürüne kendinden de birşeyler katarak bunu tamamen kendi ürünü gibi satmakla. Tabiki burada bazı durumlarda söz konusu. Mesela bir işi yapmak için olmaz sa olmazlar eğer belirli ise ben de bu gün oturup bir çizim programı yapmaya kalksam (ki eplandan önce kendi yaptığımız programı kullanıyorduk) birbirlerine tabiki benzeyeceklerdir. çünkü neredeyse platform aynı.

Eh bayağı bir kafanızı şişirdiğim için herkesten tekrar özür diler. Herkese Teşekkür ederim.

Açıklamanızdan dolayı çok teşekkürler, mümkün olduğu kadar teknik destek ve müşteri ilişkilerinde çok dikkatli ve ilgili davrandığımızı düşünüyoruz. Şuan ki rakibimizin ürününü de biliyoruz ve kendi ürünümümüzü daha iyiye götürmek ve istedik ki kullanıcı eforunu programı kullanmakta değil de, projesini üst düzeyde yapmaya harcasın... umuyoruz ki başarmışızdır.

COFASO ve rakiplerimizin teknik değerlendirmesi hakkında bizim yorum yapmamız doğru olmaz, gerekli yorumu ve değerlendirmeyi sizler zaten yapıyorsunuz ve farkı görüyorsunuz.

Mert Bilgi İşlem Satış Grubu

G E R Ç E K L E R :
Arkadaşlar, aşağıda bazı bilinmeye, gizlenen ya da saklanmaya çalışılan noktaları aydınlatmak istiyorum...

1- Mert Bilgi İşlem Eplan distribütörü iken Eplan5 programının kodlarını kullanarak, bir şekilde ürüne benzer bir program yapıp hem de aynı isimle patentini alarak ürünü satma yoluna gitti. Eee, Eplan o kadar büyük bir programı yapıp da aynı isimle bir başka ülkede distribütörlüğünü yapan Mert e kaptıracak değil ya; dava açtı ve haklı olarak kazandı tabi ki...

2- Bu olaydan sonra Mert, Eplan adını kullanamayacağı için Cafaso adıyla devam etti... Tabi yıllarca gerçek Eplan ın adını kuallanıp milletin kafasını karıştırdığı için eskiden Eplan = Mert in Eplan ı olarak ürünü tanıtırken, şimdi de kullandığı Eplan ismini karalayıp Eplan = Alman Eplan gibi lanse etmeye çalışıyorlar...

3- Eplan son olarak distribütörlüğü promis ten alıp Eplan Türkiye adıyla kendi ofisini kurdu... Ancak tüm müşterilerine keşke gelmez olsaydı dedirtti, zira eskiden tüm sorularına cevap alabilen, teknik destek konusunda sorun yaşamayan müşteriler şimdilerde teknik destek için Eplan Türkiye nin satış sorumlularıyla muhatap olmak zorunda kalıyorlar ve bildiğim kadarıyla 2009 yılı başından bu yana hala teknik destek verecek bir mühendisleri mevcut değil. Bir ürünü alırken ürünün sağlamlığı kadar teknik desteğinin de önemli olduğunu bu örnekte mağdur olan müşterilerin yakınmalarından kolaylıkla anlayabiliriz.

Sonuç olarak, Eplan(gerçek Eplan, EPLAN Software & Service) gerçekten harika ve dünyada en çok kullanılan otomasyon ve kontrol çizim programlarının başında gelen bir yazılım. Ancak şu teknik destek sorunu böyle giderse hiç çözülmeyecek ve Eplan Türkiye bu işi eline yüzüne bulaştıracak gibi ... Saygılar,

Merhaba Arkadaşlar.

Yazılan yorumları okuyarak bende bir şeyler söylemek istedim.
Caddy++ kullandım Eplan5 kullandım Eplan p8 kullandım yerli cofaso6.1 kullandım bu proğramları kulanırken bütün özelliklerinden yararlandım hatta excelde yapılan bir motor listesiyle otomatik proje cizdirmek kadar ileri seviyede kullandım.Bana Soracak olursanız ey iyisi ve hızlısı eplan 5.50 yapamayacağınız bir şey yok.Önemli olan neyi nasıl yapacağınız.
Caddy++ çok basit öğrenilen güzel bir proğram ama görsellik 0 görsellik derseniz eplan p8 ama p8 de çok karmaşık yani eski alışikanlıkları bir kenara koyup p8 yeni öğreniyormuş gibi yeniden başlamak.Gelelim cofaso 6.1 bu proğramı yapanları yada satanları ne kadar eleştirsekte sonuç itibari ile Türk firması yapmış yani biz yapmışız bunun için tebrik ve takdir ediyorum ama proğramın çok eksiği var bana göre projeciyi hızlandırmak yerine yavaşlatıyor ve satandart dışına çıkartıyor.Burada çalışan arkadaşlar kendi başlarına değilde biz projecilere biraz danışsalardı ortaya çok daha iyi bir proğram çıkardı.

Yukarıda bahsi geçen proğramlar hakkında bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim.

Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri