Eski Kalıpçı Freze CNC Dönüşümü

çok güzel ya :) aşık olarak izliyorum böyle şeyleri... çok güzel bir ortamın var.. emekli babama matkap alacağım lazım oluyor dediğimde, ne yapacaksın boşver diyor :D ama evde yatar dairenin olduğunu bilmiyor.. neyse, sözüm ona çok güzel bir yerde yaşıyorsun darısı başıma ve çocuklarıma :)

çok güzel ya :) aşık olarak izliyorum böyle şeyleri... çok güzel bir ortamın var.. emekli babama matkap alacağım lazım oluyor dediğimde, ne yapacaksın boşver diyor :D ama evde yatar dairenin olduğunu bilmiyor.. neyse, sözüm ona çok güzel bir yerde yaşıyorsun darısı başıma ve çocuklarıma :)
Çok teşekkür ederim abi :) :) atölyemiz makine imalatına tam uygun değil. Zamanla eksikler giderilecek. Eksiklerde daha büyük cnc freze falan yani daha teknik donanımlar.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Faruk,

Frezenin spindle'ı ISO40 falan mı? Takım değiştirme nasıl makinede? Yani takılı olan takım tutucuyu bırakıp diğerini takmayı sağlayan mekanizma nasıl çalışıyor? Drawbar'a güç uygulayan bir şey olmalı. Havayla çalışan pnömatik bir silindir olabilir veya elektrikli aktuatör olabilir. Benim asıl merak ettiğim bu silindir veya aktüatör çalışırken tüm gücü spindle'ın rulmanlarına yüklemeyi engelleyen bir çıkıntı olmalı ve silindir o çıkıntıya tutunup drawbar'ı itiyor olmalı. Yaptığım spindle'da sadece o kısım kaldı. Bilgi topluyorum.

Faruk,

Frezenin spindle'ı ISO40 falan mı? Takım değiştirme nasıl makinede? Yani takılı olan takım tutucuyu bırakıp diğerini takmayı sağlayan mekanizma nasıl çalışıyor? Drawbar'a güç uygulayan bir şey olmalı. Havayla çalışan pnömatik bir silindir olabilir veya elektrikli aktuatör olabilir. Benim asıl merak ettiğim bu silindir veya aktüatör çalışırken tüm gücü spindle'ın rulmanlarına yüklemeyi engelleyen bir çıkıntı olmalı ve silindir o çıkıntıya tutunup drawbar'ı itiyor olmalı. Yaptığım spindle'da sadece o kısım kaldı. Bilgi topluyorum.
Aynen ISO 40. Takım değiştirme olayı manuel. Senin yaptığın drawbar olayı yok bunda. O konik saplı tutucunun arkasındaki kısa boylu civatada yok. Draw boşluğundan uzun boylu civata geçtiğini düşün. Konik saplı tutucuyu onunla sıkıyıyorsun spindle kovanına. ISO 40 olduğu için küçük takımlar kullanacağımız zaman sadece büyük tutucunun içindeki pensi değiştirmek suretiyle farklı takımlar kullanıyoruz. Tarama kafa gibi büyük takımlar direk konik saplı o zaman komple tutucuyu söküp tarama kafayı takıyoruz.

İzah edebildim umarım

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Drawbar çektirme şeysinin hazırını istiyorsan Çinliler satıyor. 150$ civarında.

Haklısın çok gibi geliyor ama inan hiç kolay değil o nevaleyi yapmak.

Forum istatistikleri

Konular
129,101
Kullanıcılar
451,415
Son üye
efe01

Yeni konular

Geri