Ev yapımı CNC Router projem

güzel çalışma devamını bekliyoruz

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

O gri arabalar çok hoşuma gidiyor. Kaliteli bir şeye benziyor. Elinize aldığınızda ve rayda hareket ettirince anlıyorsunuz. Ankara Ostim Volkan rulmandan almıştım. Çin malı mı bilmiyorum. Esasen Çin malı da olsa pek umursamıyorum. Ev kullanıcısı olduğum için makineyi fazla kullanmayacağım. Hatta öyle ki belki rulmanların aşınması yıllar alacak. Aşındığı zaman THK veya HiWin almayı düşünürüm.

Bana göre arabalar Şahin marka alınabilir ama vidalı mil ve somunları hoşuma gitmedi.

Dün gece biraz daha çalışma yaptım. Y ekseninin vidalı millerini monte ettim ama yorgunluktan fotoğraf çekme imkanım olmadı. Bu akşam kısmetse çekip paylaşacağım.

Esen kalın.

vidalı mil somunu çin malı değilde tayvan malı öneriyorlar zaten.

peki o gri arabalar da mı çin malı ? onlar geniş tip sanırım ?

anlaşılan şahin marka linear arabalar kullanılabilinir.

Bir detayı daha paylaşayım. Vidalı millerin uç taraflarına takılan (millerin sabitlenmesi için) set vidalı rulmanları düzgün takmadan gönderiyorlar. Mili taktığınız zaman yamuk oluyor. Onları düzeltmek için frezede bir parça kesmek zorunda kaldım.

kolay gelsin elinize sağlık çalışmanızı ilgiyle takip ediyorum .

Bir detayı daha paylaşayım. Vidalı millerin uç taraflarına takılan (millerin sabitlenmesi için) set vidalı rulmanları düzgün takmadan gönderiyorlar. Mili taktığınız zaman yamuk oluyor. Onları düzeltmek için frezede bir parça kesmek zorunda kaldım.

burdaki söylediklerinizi biraz daha açarmısınız çünkü bende sizin gibi vidalı milleri sahin rulmandan aldım ayrıca vidalı milleri yataklamak için kullandığınız rulmanlarda benimkilerle aynı :D.Vidalı miller iyide somunlarda iş yok birinde 46 birinde 48 birinde 50 adet bilya çıktı somunun içinden hangisine nekadar koyacağımı sapıttım :D.O bilyaları fazla koyarsanda somun vidaya girmiyor. ben hatayı vidalı mili işletirken yaptım ne güzel takmışlar ne söküyorsun artık:D

Yatağın içindeki rulmanı yamuk takıyorlar yani.

kolay gelsin elinize sağlık çalışmanızı ilgiyle takip ediyorum .

burdaki söylediklerinizi biraz daha açarmısınız çünkü bende sizin gibi vidalı milleri sahin rulmandan aldım ayrıca vidalı milleri yataklamak için kullandığınız rulmanlarda benimkilerle aynı :D.Vidalı miller iyide somunlarda iş yok birinde 46 birinde 48 birinde 50 adet bilya çıktı somunun içinden hangisine nekadar koyacağımı sapıttım :D.O bilyaları fazla koyarsanda somun vidaya girmiyor. ben hatayı vidalı mili işletirken yaptım ne güzel takmışlar ne söküyorsun artık:D

Acemiliğime denk geldi, somunlardan birinin içindeki plastik kılıfı direk çıkardım ve bilyeler yere saçıldı. Bulup takana kadar göbeğim çatladı.

Ekli dosyalar

• cache_500_1__i_5829621_NOG.jpg
    cache_500_1__i_5829621_NOG.jpg
    16.9 KB · Görüntüleme: 91
:D aynen yamuk takılıyor bende farkına varmıştım siz düzeltmek için ne tür bişey uyguladınız?

Frezede delrinden 2 parça işledim. Rulmanın iki tarafına yerleştirip C şeklindeki işkenceyle sıktım. Akşam fotoğrafını çekip paylaşayım.

Kullandığım sürücü TB6560. Aşağıdakinin aynısı. Buna uygun güzel bir el terminali arıyorum ama bulamıyorum.

Ekli dosyalar

• tb6560_4axis.jpg
    tb6560_4axis.jpg
    67.1 KB · Görüntüleme: 132
O gri arabalar çok hoşuma gidiyor. Kaliteli bir şeye benziyor. Elinize aldığınızda ve rayda hareket ettirince anlıyorsunuz. Ankara Ostim Volkan rulmandan almıştım. Çin malı mı bilmiyorum. Esasen Çin malı da olsa pek umursamıyorum. Ev kullanıcısı olduğum için makineyi fazla kullanmayacağım. Hatta öyle ki belki rulmanların aşınması yıllar alacak. Aşındığı zaman THK veya HiWin almayı düşünürüm.

Bana göre arabalar Şahin marka alınabilir ama vidalı mil ve somunları hoşuma gitmedi.

Dün gece biraz daha çalışma yaptım. Y ekseninin vidalı millerini monte ettim ama yorgunluktan fotoğraf çekme imkanım olmadı. Bu akşam kısmetse çekip paylaşacağım.

Esen kalın.

Gri arabalar ve kırmızı araba fiyatları nedir.

Kırmızı arabalar 33 liraydı galiba. Gri arabaları 75 liraya almıştım.

Yukarıda resimleri verilip yamuk denilen piyasa adı badem yataklı denilen tipler :
Bunlar eksantrik miller için ideal yapılardır.
Rulman gövdesi yatak içerisinde 30 dereceye kadar açı yapabilir.
Eksene getirmek için göbeği az zorlamanız yeterli idi.
Ama tabi Allah ın CC hikmetine sual olmaz delrinci ve tornacılarda kazanacak.
Milin, yatağın bağlandığı tablaya tam dik olmadığı zamanlarda hayat kurtarır.
Bunlar sadece taşıyıcı rulmanlardır !
Mil sonlandırma rulmanı olarak iş göremezler !!!
Satıcı öylemi dedi ? bana inanmadınız mı ?
Sağlam mengene gibi bir yere sabitleyin , göbeğine bir comparator dayayın ve ileri geri baskı uygulayın .
Sizce sonlandırma rulmanlarında ne kadar boşluk olmalıdır ?

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri