Evlerde yeni ısıtma H2SO4 ile

Orantılı bir şekilde eklediğimizde problem olmaz.patlamadan ısıyı yükseltebilir veya suya h2so4 eklemesi yapılabilir. Ben çalıştığım yerde kimyasal operatör u olarak görev yapıyorum. Bazen suya asit ekliyirum ve sıcaklık anında çıkıyor tabii depolama tankı bu sıcaklığa dayanması lazım ve izalasyonlu olması gerekli

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kazalar kasıtsız adam öldürme ile suçlama/yargılamaya kadar varır.

%98 lik h2so4 sülfirik asit tankına azar azar su ekleyelim ve sıcaklık 300 C ye çıksın bu sıcaklığı da bir ısı kazanım eşanjöründen geçirelim.Eşanjörün diğer tarafından da sikülasyon pompasıyla radyatör suyumuzu geçirerek ısı alışverişi sağlayarak peteklerimizi ısıtalım.Sıcaklık 100 C ye düşünce h2so4 tankı içerisinde tekrar tanka su ilavesi yaparak 300 dereceye çıkmasını sağlayalım.bu döngü devam ederek ısıtma yapsak nasıl olur.
Yorum ve bilgilerinizi paylaşın lütfen.
sayın Gemlik li , merak ettiğim şu: su ilave ederek bir döngü devam edecek demişsiniz , peki bu mümkünmü ? sürekli su ilavesi sonunda bu elde edilen ısı aynen devam edebilecekmi yoksa su aranı arttıkça asit etkisini yitirerek ısı üretimi gittikçe azalıcakmı , ve gittikçe artan bu su-asit karışımı ne olacak , yoksa suyu yeniden asitten arıtacak "ucuz maliyetli" bir yöntem varmı?

sayın Gemlik li , merak ettiğim şu: su ilave ederek bir döngü devam edecek demişsiniz , peki bu mümkünmü ? sürekli su ilavesi sonunda bu elde edilen ısı aynen devam edebilecekmi yoksa su aranı arttıkça asit etkisini yitirerek ısı üretimi gittikçe azalıcakmı , ve gittikçe artan bu su-asit karışımı ne olacak , yoksa suyu yeniden asitten arıtacak "ucuz maliyetli" bir yöntem varmı?
Asit kaynayınca suda buharlaşacaktır belki :)

Conta bulunur da asit seyreltilince tekrar asitmi ilave edilecek orasını anlamadım.

Asitle su birlesince cozelti oldugunu sanmiyorum. Cozelme olsa disari isi cikmaz. Eger sistem disina isi cikiyorsa olay ekzotermik reaksiyondur. Reaksiyon sonucu cikan kimyasal maddeyi bilmiyorum ama normalde tepkime geri cevrilemiyorsa cikan urun disari alinir yeni tepkime olusturmak icin yeni urun asit konulur.

Ayni durum kirec tasi ilede olur. Bir kaba su konulduktan sonra icine kirec tasi atilirsa ekzotermik reaksiyon baslar.

Her iki tepkimede tehlikelidir. Uygun kosullar altinda elbette sikinti cikartmaz.

Sahsi fikrim deneysel olarak yapilir ancak maliyet acisindan su anki yakitlara oranla yuksek cikacagi asikardir.

Asitle calismak ayrica tehlikelidir.

Asitle su birlesince cozelti oldugunu sanmiyorum. Cozelme olsa disari isi cikmaz. Eger sistem disina isi cikiyorsa olay ekzotermik reaksiyondur. Reaksiyon sonucu cikan kimyasal maddeyi bilmiyorum ama normalde tepkime geri cevrilemiyorsa cikan urun disari alinir yeni tepkime olusturmak icin yeni urun asit konulur.

Ayni durum kirec tasi ilede olur. Bir kaba su konulduktan sonra icine kirec tasi atilirsa ekzotermik reaksiyon baslar.

Her iki tepkimede tehlikelidir. Uygun kosullar altinda elbette sikinti cikartmaz.

Sahsi fikrim deneysel olarak yapilir ancak maliyet acisindan su anki yakitlara oranla yuksek cikacagi asikardir.

Asitle calismak ayrica tehlikelidir.

Cok guzel bir aciklama. Belki faydasi olur bende ekleme yapmak isterim. Bu tip kimyasal reaksiyonlarda ozel cam kapli malzemeler kullanilir. Reaktorden esanjore ve dahi vana iclerine kadar cam ile kaplanmislardir. Aktarma ekipmanlarinin baglanti yerlerinde ( flans lar gibi ) teflon S ve teflon FEB malzeme kullanilmalidir. Krom , demir, kursun celik , plastik vb tum malzemeler baslı basına tepkime sebeplerınden dır. Ben bu projenın yapılabılecegı dusuncesındeyım. Kımyasal tepkime ile buhar elde edilip turbin ceviriliyor ise pek alaa suda ısıtılıp kullanılabılır. Cep sobalarınıda unutmamak lazım

Son düzenleme:
Aklima gelmişken bir ekleme daha yapayım.

Reaksiyon u durdururken 2 yolu takip ediyoruz.

1. normal durumlarda ceketli reaktörlerde ceketten chiller yardımı ile - 15 derece soguk suyu sirkule ederek +200 derecedeki kimyasali 8 saatte ancak +80 dereceye dusurebiliyoruz ki burada konu reaksiyonu dusurmek degil tepkimeyi kontrol altina almak. Yani tepkimeyi aniden durduramazsiniz DİKKAT.....

2. Elektriksel ariza veya reaktorun icerisine KÜREK düşmesi gibi durumlarda uyguladıgımız prosedur umuz ıse 2. Yol oluyor . Burada en direkt olarak tepkime kesilmesi hedefleniyor bunun içinde ph dengeleyiciler kullanılıyor buda butun katkıların nötürilazasyonu demek. Patron kızar.

DİKKAT edin tepkimeyi durdurma tarafınıda es gecmeyin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,081
Kullanıcılar
451,374
Son üye
khgh

Yeni konular

Geri