Fabrikasyon CNC makinası

Sıkılmam ben rahat olun.Meslek neydi sizin Mehmet bey.Elektrik elektronikten biraz anlamanız elinizin biraz takım tutuyor olması gerekiyor bu işi tamamlayabilmemiz için.Motordan çıkan kablolar arası dijital multimetre ile (direncini) omajını ölçmeyi kastediyorum.
Motor uçalarını ölçerek kablo sayısını 4 düşürüp tb6560 bağlamaya hazır hale getireceğiz ilk hedefimiz bu.

Arşatırma konumuz:
Stepper motor nedir?
Stepper motor çeşitleri?
Stepper motor sürücüsü?
Stepper motor kontrolü?

İlk olarak bunları daha sonra MAch3 ve kullanımı ile ilgili makaleleri okumalı hatta not almalısınız.
Ben uğraşı.com Mach3 tüm konuları indiridim yazıdan çıktı alıp kitap haline getirdim vakit buldukça okumaya çalışıyorum.

Basit elektrik ve mekanikten anlıyorum, mobilya ustasıyım aynı zamanda

Mach3 karmaşık görünür ama basittir. İlk ayarları yaptıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir.

verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürler.hazır yeri gelmişken bende bişey sormak istiyorum benim cnc montajım bitirmek üzereyim.tek problemim elektriksel bağlantısını kaçlık kabloyla yapmam gerekiyor?

Recep

Mesajina donemedim.

Ben kaclik kablo kullanıyorum bilmiyorum. Biraz kalinca ama.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

suat abi normalde 0,75mm kablo yeterli oluyor ama bazı arkadaslar dış kaplama(shield) olmadan parazit yaptığını soylemişler o benim kafamı kurcaladı. o yuzden cnc yapan abilerimiz arkadaslarımız denediği için sorma gereği duydum.

Benim kabloda shield var. O yuzden kalın zaten.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

0,75 mm hareketli çoklu kablo(TTR) sürekli maximum akım taşıma kapasitesi 12A.Ben 3A lik motor kulanıyorum ve kablom 4.0,50Shield kablo.Kalınsa kalın sıkıntı olmaz kullanın gitsin.:)

suat abi normalde 0,75mm kablo yeterli oluyor ama bazı arkadaslar dış kaplama(shield) olmadan parazit yaptığını soylemişler o benim kafamı kurcaladı. o yuzden cnc yapan abilerimiz arkadaslarımız denediği için sorma gereği duydum.

Evet shield olmalı.Shield olmayan kablolarda problem yaşayan çok oldu.

Forum istatistikleri

Konular
129,553
Kullanıcılar
452,177
Son üye
m-u-s-t-a-f-a

Yeni konular

Geri