faz nötr arası 330 v

elektro46

Üye
ana panoda nötr çıkmış
bilgisayar panosundaki
faz-faz arası 380v
faz-nötr arası 330v
ve bilgisayarların güç kaynağı yandı
neden?????????

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
nötrün olmadığı bir yerde zaten cihazlarının yanması normal...çünkü akımın bir dönüş yeri olması lazım...

ana panodan bilgisayarakadi panoya giden nötr çıkmış

6 bilgisayarın güç kaynağı yandı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sen 330 görmüşsün ben cok ciddiyim 720 v gördüm. resmen seyyar yanmıstı bi teknede nötr olmayınca dönemiyor ve sen erken farketmişsin giderek yükselir voltaj akımın dönüş yolu kapalı olduğu sürece,akan suyun önünü kapatmak gibi birşey. Geçmiş olsun.

ortak noktadan nötür boşalınca 3 faz ile beslenen sistemlerde cihazlar iki faz arasında kalıyor.dolayısı ile iç direnci küçük olan uçlarında az gerilim büyük olan uçlarında yüksek bir gerilim oluşuyor.buda 220 volt ile çalışan cihazları bozuyor.

Sen 330 görmüşsün ben cok ciddiyim 720 v gördüm. resmen seyyar yanmıstı bi teknede nötr olmayınca dönemiyor ve sen erken farketmişsin giderek yükselir voltaj akımın dönüş yolu kapalı olduğu sürece,akan suyun önünü kapatmak gibi birşey. Geçmiş olsun.
o zaman bir yıl beklesek , biriken enerji tüm ülkeye yeter düzeye gelecek yani.

hayır ya yükselmesiyle ne alakası var ses sistemi gibi çok fazla elektronik bölümü olan malzemelerde üç fazda çalışırken nötr koptuğu zaman ses sistemi çöker

hani başıma geldide ondan biliyorum otelde çalışıyorum büyük bi düğünün ses sistemi bağlıydı sigortaya direk bağlamıştım. tam düğünün ortasında aynı sigortaya başka bişey bağlamam gerekti. o anda nötr ü çıkardım olan oldu :))))))

720V biraz fazla değil mi nasıl olabilir ki

ana panoda nötr çıkmış
bilgisayar panosundaki
faz-faz arası 380v
faz-nötr arası 330v
ve bilgisayarların güç kaynağı yandı
neden?????????

Ana panodaki nötr çıkmıştır...
Fakat tali panoda tüm nötrlerin toplandığı bir yer (KAR. bağlantısı ,bara ,klemens) vardır...

Ve sistemin yeni yıldız -köprü noktası orası oldu...

Üç fazında 330 V. olmaması lazım

Her üç fazında Faz-nötr arasını ölçtün mü?

Son düzenleme:
faz faz arası nötr kopsada 380 volt olur.asıl sorun faz ve nötr arasında olur.nötr koptugu zaman yıldız noktası eger sistemde fazlar eşit dengeli yüklü ise yine sıfır olarak kalır.ama fazlar dengesiz yüklenmişse yıldız noktası kayar ve yıldız noktası ile fazlar arası dengesiz voltajlar oluşur.hangi faz fazla yüklenmişse o faz ile yıldız noktası arası düşük voltaj okunur.hangi faz az yüklü ise o fazda en yüksek voltaj oluşur.onunda en fazla olacagı 380 volttur.

Forum istatistikleri

Konular
128,789
Kullanıcılar
450,877
Son üye
oguzugurlu

Yeni konular

Geri