Gece Sigorta Atıyor

eyvallah üstat tavsiyene uyacağım olumlu olumsuz gelişmeleri tekrar burada paylaşırım yardımcı olmaya çalışan herkesden allah razı olsun...

Sonucu tarafımıza bildirmezsen hakkımızı helal etmeyiz.;)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir kaç ay öncesinde yine aynı konu vardı, gece saatlarınde sigorta atması yanlış hatırlamıyorsam denize yakındı ve denize bakan cephede priz vardı, sonucu hatırlamıyorum ya konuyu kaybettim ya da soru soran geri gelmedi... Saygılar

sorunu buldum zannediyorum bu sefer akşam vakti yine sol en baştaki sigorta attı, bende onu kaldırmadan hepsini indirdim tek tek diğer sigortaları ve sol en baştakini kaldırarak denedim mutfakta ki bulaşık makinesinin bulunduğu sigortanın attığını ama sadece bulaşık makinesinin prizinin çalışmadığını ve mutfakta ki diğer prizlerin çalıştığını ( bir sigorta attıysa bulunduğu odada ki diğer prizleri yada aydınlatmayı etkilemez mi? ) kontrol ederek öğrendim SORUNU BULDUK DİYE DÜŞÜNÜYORUM ŞİMDİ ÇÖZÜM YOLUNA NASIL GİDECEĞİZ ÜSTATLAR... saygılar

sorunu buldum zannediyorum bu sefer akşam vakti yine sol en baştaki sigorta attı, bende onu kaldırmadan hepsini indirdim tek tek diğer sigortaları ve sol en baştakini kaldırarak denedim mutfakta ki bulaşık makinesinin bulunduğu sigortanın attığını ama sadece bulaşık makinesinin prizinin çalışmadığını ve mutfakta ki diğer prizlerin çalıştığını ( bir sigorta attıysa bulunduğu odada ki diğer prizleri yada aydınlatmayı etkilemez mi? ) kontrol ederek öğrendim SORUNU BULDUK DİYE DÜŞÜNÜYORUM ŞİMDİ ÇÖZÜM YOLUNA NASIL GİDECEĞİZ ÜSTATLAR... saygılar

Slm... Bulaşık makinesine direkt giden bir linye söz konusu. Normalde bulaşık makinesi, fırınlı ocak, çamaşır makinesi ve şofbenin ayrı birer linye hattı ve de kendilerine ait bir sigortaları bulunması gerek. Çalıştırdıgınız anda mı yoksa çalıştıktan bir müddet sonra mı attı? Yoksa hiçbir şey yapmadan mı sigorta akşam vakti attı?
Eğer bulaşık makinesini çalıştırmadan sigorta attıysa acaba yenge bulaşık felan yıkarken prize doğru su sızıntısı olabilir mi? Veya başka sebepten dolayı su sızıntısı?

Slm... Bulaşık makinesine direkt giden bir linye söz konusu. Normalde bulaşık makinesi, fırınlı ocak, çamaşır makinesi ve şofbenin ayrı birer linye hattı ve de kendilerine ait bir sigortaları bulunması gerek. Çalıştırdıgınız anda mı yoksa çalıştıktan bir müddet sonra mı attı? Yoksa hiçbir şey yapmadan mı sigorta akşam vakti attı?
Eğer bulaşık makinesini çalıştırmadan sigorta attıysa acaba yenge bulaşık felan yıkarken prize doğru su sızıntısı olabilir mi? Veya başka sebepten dolayı su sızıntısı?
biz evde yokken atmış çalışmıyordu makina

Bulaşık makinesi prizi özel linye olmalıydı. Sadece sol baştaki sigortayı kaldırdığınızda bulaşık makinesi ile birlikte enerjili olan prizlerde var demişsiniz. Bu olay zaten başlı başına sıkıntı ama sizin probleminiz kanaatimce ya prizlerinizde, ya diğer bazı prizlerde de enerji var dediklerinizin içinde buzdolabı da varsa buzdolabı problemi, yada prize takılı cihazın çalıştırma butonuna kadar olan kablolamada problem var. Diğer ihtimaller linye boru içinde buatlarda nem izolasyon problemi, sigorta arızası. Zaten başka da ihtimal kalmıyor.

biz evde yokken atmış çalışmıyordu makina

Bulaşık makinasında olduğuna kanaatiniz kesin ise makinayı uygun kesitte bir uzatma kablosu ile farklı bir linyeye bağlı olan prizde çalıştırın. Eğer gene sigorta atarsa(yani sonradan bağladığınız prizin sigortası) bulaşık makinanızın yan kapağını sökün orada suyun alındığı hazneyi göreceksiniz oralarda sızıntı(su) veya seviye sviçlerinde çatlama varsa sigortayı attırır. Birde parazit kondansatörünü kontrol ediniz. Bazı makinaların birleşme noktalarındaki sac kısım jilet gibi keskin oluyor sökerken dikkatli olun.

Saygılarımla....

Elektrik Tesisleri dersinde hocamın bi sözünü hatırlıyorum,
"Eğer evinizde olur olmaz zamanlarda kendi kendine sigorta atarsa bu Harmonik sebeplerdendir." demişti, cümle altı üstü böyle ama şu an tam hatırlayamıyorum harmonik sebep olayını, bu konuda bilgisi olan biri varsa ona sorabilirsiniz, belki işinize yarayabilir.

Evde harmonik probleminden sigorta atacağını mantığım pek almıyor. Akımharmoniğinin sigortayı açtırcak seviyeye kadar çıkaracak bir cihaz yada cihazlar topluluğu evde olmaz. Gerilim harmoniği olması için sanayiyle,büyük tesislerle yakın olmak gerekir. Netice olarak Evlerde harmoniklerden sigorta açması olayını milyonda bir ihtimal olarak değerlendiriyorum. Çok ısrar ederseniz oranı sizin için yüzbindebire düşürebilirim :)

Son düzenleme:
Evde harmonik probleminden sigorta atacağını mantığım pek almıyor. Akımharmoniğinin sigortayı açtırcak seviyeye kadar çıkaracak bir cihaz yada cihazlar topluluğu evde olmaz. Gerilim harmoniği olması için sanayiyle,büyük tesislerle yakın olmak gerekir. Netice olarak Evlerde harmoniklerden sigorta açması olayını milyonda bir ihtimal olarak değerlendiriyorum. Çok ısrar ederseniz oranı sizin için yüzbindebire düşürebilirim :)

Bu konuda net bir bilgim olmadigi için sadece bu konuda profesör olan hocamin derste kullandigi bir cümleyi size aktardim, cümlemin doğruluğu ya da yanlisligi konusunda yeterli teknik bilgiye sahip değilim malesef

Sent from my Discovery using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri