Gemo Ürünleri ile İlgili Sorunlar Buraya !!!

Hocam yalnız bu senin devrede Dın1 girişini anladım ama Dın2 girişini anlayamadım. Sizin bu proje normal start stop yıldız üçgen devresinin aynısı olmuş.PLC iinde 2 adet seri İnput olabilir mi?

Sorun nedir ? Similasyonda'da çalıştırıdım. Devre çalışıyor. I1'e stop butonun I2'ye start butonun bağlarsınız,isterseniz araya termik kontağını girersiniz input girişiyle.Sonuçta bir panoyada bağlasınız start stop butonu kullanacaksınızdır.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sorun nedir ? Similasyonda'da çalıştırıdım. Devre çalışıyor. I1'e stop butonun I2'ye start butonun bağlarsınız,isterseniz araya termik kontağını girersiniz input girişiyle.Sonuçta bir panoyada bağlasınız start stop butonu kullanacaksınızdır.

Evet simülasyonda çalışıyor fakat PLC de tek İnput girişiniz var. Şimdi yapmış olduğum bir projeyi paylaşmak istiyorum. İlgili arkadaşlar fikirlerini yazabilirler.
Saygılarımla

Ekli dosyalar

• Asansör projesi.rar
    22.4 KB · Görüntüleme: 198
Evet simülasyonda çalışıyor fakat PLC de tek İnput girişiniz var. Şimdi yapmış olduğum bir projeyi paylaşmak istiyorum. İlgili arkadaşlar fikirlerini yazabilirler.
Saygılarımla

I1ve I2 iki tane input girişi var, yapmayın bu kadar basit bir konu için meşgul etmeyelim burayı, ben sadece yardımcı olmaya çalışıyorum.

arkadaşım kısaca çalışmasını yazarmısın özellikle kontak görevlerini, sanki emniyet ile hareket çakışıyor gibi...
ayrıca Ertug_TR arkadaşımızın devresi sorunsuz çalışıyor...

Son düzenleme:
arkadaşım kısaca çalışmasını yazarmısın özellikle kontak görevlerini, sanki emniyet ile hareket çakışıyor gibi...

Değerli özurul, ilginize teşekkür ediyorum.İnput 1 den 5 e kadar emniyet switch girişleri Aux 6 çıkışı bunların tamamını kontrol ediyor. İnput 6 manuel İnput 7 otomatik kullanım. İnput 9 Manuel yukarı 10 otomatik yukarı 11 manuel aşağı 12 otomatik aşağı , İnput 13 durdurma butonudur kata gelmeden basılır, İnput 14 kat Switch'idir bu switch aktif olunca asansör durur.
outputlara gelince DQ1 Ana kontaktördür bu çekmeyince asansör hiç bir şekilde devreye girmez(Güç devresinde) DQ2 Yukarı kontaktörü, DQ3 Aşağı kontaktörüdür, Simule etmek için lütfen 1 den 5 e kadar girişleri aktif ediniz.man/auto'dan biri seçilecek yukarı yada aşağı input yapılacak.durdurmak için input 13 butonunu aktif yap daha sonra (kata geldiği düşünülerek) input 14'ü aktifleyin.Sizce bu devre olmuşmudur. Teşekkürler

arkadaşım eline sağlık bir iki pürüz dışında olmuş. sıkıntılar şöyle; otomatik mod olarak benim anladığım yukarı ya da aşağı yönde çalışırken kalıcı değil de ani temaslı butonlar kullanmalısın yani set-reset gerekli asansör otomatik modda kat switch leri ile kendi reset vererek durmalı ki manuel moddan farklı olsun. kolay gelsin...

Değerli özurul ,
Gemo yu kullanmaya yeni başlayacağım ve bu projeyi de gemonun tan yabancısı olarak yaptım.Olayın bende farkına vardım ama ustalar bir incelesin istedim ama olayı nasıl çözeceğimide bulamadım. proje üzerinde oynayarak yardımcı olabilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler :)

Aşağıya ekts de hazırladığım ayny projeyi bulacaksınız. Ama bu simulasyonu leader'e uygulayamadım

Ekli dosyalar

• Asansör Projesi.rar
    15.8 KB · Görüntüleme: 89
Elimden geleni yapmaya çalışırım, bu hafta bir seminer çalışmasındayım ancak haftasonu ilgilenebilirim. sen yinede set-reset (eski sistem mühürleme karşılığı) kullanarak bir şeyler yapmaya çalış. kolay gelsin...

İlginize teşekkür ederim. Bende uğraşacağım bu hafta sanıyorum Gemo'ya gideceğim inşallah biraz eğitim orada alırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri