Genaratör devrilme sorunu?

arkadaşlar 1.1kva lık 4tane soğotucu trifaze(3faz) beslemek için 7kva,cos&=0.8 ,3faz dizel jenaratör mevcur sistemde şebke elektiği varken tüm fanlar normal calışıyor ancak fanları jenaratörle beslemek istediğimizde tek fanı calıştırıyor ikinci fanı devreye alınca jenaratörün motoru durma noktasına geliyor bu fanlar durursa 5 dakikada 3000 civciv ölüyor acil yardım arkadaşlar
aklıma gelenler acaba yıldız -ücgen yolverme kullanmalımıyım
genaratör kataloğunda cıkıiş gücü 5.6kw verilmiş voltajlar 400/230
teşekkürler:confused:

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
benım branşim değil hayvancılık ama arkadaşım yazdığına gore çok önemlı bır konu beş daskıkada bınlrce hayvan telef oluyorsa bu işe profosyonelce çozum bulmak en mantıklısı malıyetten kaçinmamak lazım ya UPS olmalı devrede veya fanlar DC motor olup akuyle beslenmelı enerjı kesıldığınde akuden enerjı varken baypas devresınden beslenmelıkı fanlar enerjı kesılmesını hıssetmemelı benım goruşum bu abarttıysam kusura bakmayın:)

Jeneratör gücünü büyütmeniz gerekiyor.Jeneratör firmalarından destek almanızda yarar var.Benim
görüşüme göre,asgari 15-20 kva jeneratöre ihtiyacınız var.

Son düzenleme:
fahri bey benim anlamadığım 4x1.1 = 4.4 kva generatör zaten 7 kva yani cok rahat karşılaması lazım alternatörü tahrik eden motor gücü 10hp (7.4 kw) yanı birtürlü anlayamadım
tekin bey zaten meselemiz mevcut genaratörün mevcut fanları calıştıramaması :D

tavuk çiftliklerinde yazın enbüyük sorun kümes sıcaklığını düşürmektir.jenaratörünü daha önce kulanıp arıza yeni oluştuysa jenaratörü bakıma yolla,yok yeni aldıysan ve çin malıysa etiket değerlerini karşılamıyordur satın aldığın yerle irtibata geçip yenisiyle değiştirip tekrar tecrübe et.............normalde oynaya oynaya çalıştırması lazım........

Daha önceden böyle bir sorununuz yoktu sistem tıkır tıkır çalışıyorduda yeni böyle bir sorunla karşılaştım diyorsanız (ki ben buna ihtimal vermiyorum.) O zaman jeneratörün bakımı gelmiştir diyebiliriz.
Sizin sorununuz demeraj akımı daha 2.fan'ın demeraj akımı jeneratörü bayıltıyorsa bunu fanları yolverme yöntemiyle devreye sokmak sorununuzu kökten çözmeyecektir jeneratörün %80 altı yükte çalışması idealdir. Böylesine hayati(civcivlerin hayatı) + ekonomik önemi olan bir hususta risk minimuma indirgenmelidir sizin yerinizde olsam jeneratör firmasının uygun gördüğü güç ve modelde jeneratörden 2 tane alır bunlardan birisinin arızası halinde 2.'sinin devreye otomatik girmesini sağlayacak sistem kurdururdum.

ilgilenen arkadaşlara teşekkürler fakat bana 1.1 kva lik fanlardan 2 sini dahi calıştırsa yeter genaratörün ölçümlerini kendim yapıp tekrar yardımınızı isterim genede 5 kva lık yük için 15-20 kva lık generatör almak pek mantıklı gelmedı teknik olarak kafamdaki soru işaretleri bitmedi işte generatör http://www.jeneratörcü.com/kde6500e3.html
hepi topu 2.2 kva lık yükü besleyecek yani yolverme 5kva nın üstündeki motorlarda kullanılıyor buyüzden çözümdeğil biliyordum (Şebeke için ) ama lokal jeneratör olduğundan belki etkili olur dedim :confused:

arkadaşlar 1.1kva lık 4tane soğotucu trifaze(3faz) beslemek için 7kva,cos&=0.8 ,3faz dizel jenaratör mevcur sistemde şebke elektiği varken tüm fanlar normal calışıyor ancak fanları jenaratörle beslemek istediğimizde tek fanı calıştırıyor ikinci fanı devreye alınca jenaratörün motoru durma noktasına geliyor bu fanlar durursa 5 dakikada 3000 civciv ölüyor acil yardım arkadaşlar
aklıma gelenler acaba yıldız -ücgen yolverme kullanmalımıyım
genaratör kataloğunda cıkıiş gücü 5.6kw verilmiş voltajlar 400/230
teşekkürler

ilgilenen arkadaşlara teşekkürler fakat bana 1.1 kva lik fanlardan 2 sini dahi calıştırsa yeter genaratörün ölçümlerini kendim yapıp tekrar yardımınızı isterim genede 5 kva lık yük için 15-20 kva lık generatör almak pek mantıklı gelmedı teknik olarak kafamdaki soru işaretleri bitmedi işte generatör http://www.jeneratörcü.com/kde6500e3.html
hepi topu 2.2 kva lık yükü besleyecek yani yolverme 5kva nın üstündeki motorlarda kullanılıyor buyüzden çözümdeğil biliyordum (şebeke için ) ama lokal jeneratör olduğundan belki etkili olur dedim :confused:

arkadaşım 1.1. KVA lık ilk fan çalışırken 2. si devreye girdiğinde jeneratör stop ediyorsa kesinlikle jeneratörün demeraj akımını kaldırmıyor demektir. Öncelikle jeneratörlerinin demeraj akımlarına bakmalısın ve jeneratör seçimini ona göre yapmalısın. Eğer jeneratör büyütmek masraflı olur dersen yolverme metodlarını araştırıp maliyetlerini karşılaştır. Gerisi sana kalmış...

İşinizi 2 motor görüyor ise,ikinci motor için sürücü deneyebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri