Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Teşekkür ederim Yamyam hocam.Daha önce kullandığımız MI osiloskop progaramını PC ye yükledim (21 günlük süresi var :D ).Bunu sinyal jeneretörü çok güzel istediğimiz Vp değerini girebiliyoruz.Bu hassasiyetle ölçümler yaptım.Bu ölçümler ile istediğimiz desibellerin Vp değerleri ile mA değerleri ve benim yaptığım redresör çıkış gerilim ölçümleri ile TR devresi ibre mA ölçüm değerlerini tespit ettim. Ölçümlerde -6dB den itibaren bizim tr devresi çıkışındaki ölçümde 0.01mA ve daha aşağıya doğru indikçe örneğin -18dB de 0.03mA kadar olması gerekenden daha düşük mA okunuyor.Bu da ibreye ne kadar yansır bilemiyorum.Ama bu şekilde -27dB ,-30dB verince ibre zaten en dipte olduğu için okuma yapmıyor.

TABLO
Sinyal Jeneratörü
----------------------------Redresör çıkışı

dB------------------Volt-------------
------------Volt-------------- Gereken mA----------İbre ölçülen mA

0 dB ---------------1V -----------------------------1V-----------------------0.75mA------------0.77mA

-3 dB--------------- 0.71 V ------------------------- 0,715 V-----------------0.53mA-----------0.53 mA

-6 dB -------------- 0.50 V---------------------------0.501 V----------------0.375mA--------- 0.36mA

-9 dB---------------- 0.356 V--------------------------0.353 V---------------0.265mA ----------0.24mA

-12 dB-------------- 0.250 V-------------------------- 0.247 V---------------0.187mA-----------0.16mA

-15 dB---------------0.177 V-------------------------- 0.173 V---------------0.137mA-----------0.10mA

-18 dB---------------0.122 V-------------------------- 0.126 V----------------0.097mA ---------0.06mA

-21 dB --------------0.089 V------------------------- 0.083 V

-24 dB-------------- 0.063 V-------------------------- 0.056 V

-27 dB -------------- 0.0446V------------------------ -0.037 V

-30 dB-------------- 0.0315 ---------------------------0.024 V

Eski profesyonel PPM lerde PTC uygulaması sıklıkla yapılırdı.
PTC uygulaması ile sıcaklığa karşı akım sınırlaması mı yapmış olacağız?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim Yamyam hocam.Daha önce kullandığımız MI osiloskop progaramını PC ye yükledim (21 günlük süresi var :D ).Bunu sinyal jeneretörü çok güzel istediğimiz Vp değerini girebiliyoruz.Bu hassasiyetle ölçümler yaptım.Bu ölçümler ile istediğimiz desibellerin Vp değerleri ile mA değerleri ve benim yaptığım redresör çıkış gerilim ölçümleri ile TR devresi ibre mA ölçüm değerlerini tespit ettim. Ölçümlerde -6dB den itibaren bizim tr devresi çıkışındaki ölçümde 0.01mA ve daha aşağıya doğru indikçe örneğin -18dB de 0.03mA kadar olması gerekenden daha düşük mA okunuyor.Bu da ibreye ne kadar yansır bilemiyorum.Ama bu şekilde -27dB ,-30dB verince ibre zaten en dipte olduğu için okuma yapmıyor.

TABLO
Sinyal Jeneratörü
----------------------------Redresör çıkışı

dB------------------Volt-------------
------------Volt-------------- Gereken mA----------İbre ölçülen mA

0 dB ---------------1V -----------------------------1V-----------------------0.75mA------------0.77mA

-3 dB--------------- 0.71 V ------------------------- 0,715 V-----------------0.53mA-----------0.53 mA

-6 dB -------------- 0.50 V---------------------------0.501 V----------------0.375mA--------- 0.36mA

-9 dB---------------- 0.356 V--------------------------0.353 V---------------0.265mA ----------0.24mA

-12 dB-------------- 0.250 V-------------------------- 0.247 V---------------0.187mA-----------0.16mA

-15 dB---------------0.177 V-------------------------- 0.173 V---------------0.137mA-----------0.10mA

-18 dB---------------0.122 V-------------------------- 0.126 V----------------0.097mA ---------0.06mA

-21 dB --------------0.089 V------------------------- 0.083 V

-24 dB-------------- 0.063 V-------------------------- 0.056 V

-27 dB -------------- 0.0446V------------------------ -0.037 V

-30 dB-------------- 0.0315 ---------------------------0.024 V

PTC uygulaması ile sıcaklığa karşı akım sınırlaması mı yapmış olacağız?
Literatürde VU skala -24db dir. -24db ölçerken ibre 1mm kadar hareket etmişse o zaman normal. Ama birkaç mm hareket etmiş ise ibre boyu kadar mesafede hareketi yok demektir. Bu olay ise boncuk diyotun iletim gerilimindeki ondalar veya yüzdeler seviyesindeki tutarsızlıklardandır.
Burası çok da mühim değil. Önemli olan -24db seviyemizinin yerli yerinde olmasıdır.
PTC uygulamasında genellikle yüksek akım tekniği kullanılır. PTC nin teknik özelliklerine göre ve üzerinden geçen akımın şiddetine göre PTC nin sıcaklığı artar ve direnci artar. O bölgedeki direnç akımı azaltacağı için ibrenin sapması yavaşlatılır. Böylece sonlara doğru db lerde bir sıkışıştırma yani logaritma olacaktır. Tabi ki PTC nin hangi akımda ısınmaya başladığı, hangi akımda direncinin kaç ohm olacağı ve elde edilen toplam dirençte geçen akımda ibrenin ne kadar sapacağı gibi çok hassas ölçüm ve kalibrasyonlar bulunmaktadır. Ben o devreyi PTC mantığını anlatabilmek için çizdim. Ayrı bir uygulama olarak test edebilir veya prensip olarak aklında tutabilirsin.

Yamyam hocam Studer ibre gördüm dediğiniz gibi ibre 0dB de duruyor.
Daha önce bahsetmiştim. O ibre boşta iken 0db de durur. Redresörden negatif voltaj verilerek ibranin dibe sapması sağlanır. Sonra da pozitif voltaj ile ibre saptırılır.
150$cık imiş. İki tenesi 300$ erkeksen al da görek :D

Germanyum diyot aldım bir de BC550 transistör aldım.Yarın elimde olur heralde bir de onlar ile bu devreyi deneyeceğim.Fark olur mu bilemiyorum?

https://www.ersinelektronik.com/class/INNOVAEditor/assets/Datasheets/1N60.pdf

https://www.ersinelektronik.com/class/INNOVAEditor/assets/Transistor/BC547.pdf
Cahal cimbildek @sasen1
50mA lik diyodu orada nasıl kullanacaan :D
Tek transistör ne kadar farkeder bilemiyorum. Ama darlington bağlantıyı bi denemelisin.
Tabii ki darlingtan bağlantıda BE gerilimleri ikiye katlanacaktır. Bu yüzden boncuk diyodu da çiftelemelisin.

50mA lik diyodu orada nasıl kullanacaan
:eek:Ben satış sayfasında 500mA yazıyor diye aldım.Datasheetinde hangi bilgiye bakmam lazımdı?
https://www.ersinelektronik.com/urun/1n60-500ma-45v-aa118-germanyum-diyot

Tek transistör ne kadar farkeder bilemiyorum. Ama darlington bağlantıyı bi denemelisin.
Tabii ki darlingtan bağlantıda BE gerilimleri ikiye katlanacaktır. Bu yüzden boncuk diyodu da çiftelemelisin.
Darlington bağlantıyı da denerim.Bu durumda trimpot değerlerini ben daha önce R1 için 2K ,R2direnci -15V a bağlı olan için 50K olarak düşünmüştüm.Yine aynı olarak kalabilir değil mi?

:eek:Ben satış sayfasında 500mA yazıyor diye aldım.Datasheetinde hangi bilgiye bakmam lazımdı?
https://www.ersinelektronik.com/urun/1n60-500ma-45v-aa118-germanyum-diyot

Darlington bağlantıyı da denerim.Bu durumda trimpot değerlerini ben daha önce R1 için 2K ,R2direnci -15V a bağlı olan için 50K olarak düşünmüştüm.Yine aynı olarak kalabilir değil mi?
1N.png

Ayar trimpotları aynen kalsın. Transistörün emiter direnci max sapma için referans ayarıdır. Yani ibrenin dibe kadar sapması için akım limitini belirler. Aynı zamanda 0db referans seviyeni ayarlamış olursun.
R9 burada ecik çetrefillidir. Genel olarak diyot üzerinde düşen gerilim transistörü biaslamak için kullanılmaktadır. Bu bias voltajı diyot üzerinden geçen akım doğrultusunda diyodun üzerinde düşen gerilimle ilgilidir. Bu gerilimi aşırı artırırsan diyot yanar.
Datasheet'lerde diyotlar için şöyle bir ibare görebilirsin.
Örneğin 1mA için 0.4V.
Demek ki diyot üzerinden 1mA akacak şekilde set edersen diyot üzerindeki voltajın 0.4V olacaktır. Bu ayar diyodun güvenli çalışma bölgesine kadar ayarlanabilir. Örneğin max akım için 0.8V gibi.

Peki şöyle düşünürsek,bizim ibreye bağlı olan diyotumuz germanyum diyot için diyorum. Maximum Average Forward Rectified Current 50mA ama diyotumuz ters polarizasyonda olduğu için diyotun çalışması yine de etkilenecek midir?

Peki şöyle düşünürsek,bizim ibreye bağlı olan diyotumuz germanyum diyot için diyorum. Maximum Average Forward Rectified Current 50mA ama diyotumuz ters polarizasyonda olduğu için diyotun çalışması yine de etkilenecek midir?
Öyle değil.
Ters polarizasyonda diyoda -15V gerilim uygulanıyo. Bu durumda diyot tam iletimde olur.
Diyot üzerinde düşen voltaj transistörü alttan dürtüklüyo. Burada bu diyodu zener gibi düşün.
Ancak bazı değerlerin alınabilmesi için diyot üzerinden belli akım geçmesi lazım. Eğer eksi gerilim ile artı gerilimin eşitlenmesi için devrenin toplam akımı diyot akımını geçerse diyot dayanmayacaktır.
Her ne kadar ibrenin akımı 1mA olsa da eksi 15V için uygulanan akımı kestiremiyoruz. Transistörün dürtülebilmesi için diyot üzerinden geçecek akım 50mA i aşmazsa diyot için sorun olmaz.

Son düzenleme:
Darlington bağlantı ve dediğiniz gibi çift diyot olarak bir PCB çizimi yaptım.Müsait olduğunuzda bir kontrol edebilirseniz sevinirim hocam.Geçen seferki gibi TR leri yanlış bağlamış olmayayım. :D

Ekli dosyalar

• TR darlington.png
    TR darlington.png
    35.9 KB · Görüntüleme: 0

Forum istatistikleri

Konular
129,329
Kullanıcılar
451,787
Son üye
benkerem1976

Yeni konular