gerilim düşümü hakkında bir soru

3 fazlı değil ama 3 fazlı kablo kullanıyorum ve 4X6 ve herbir projektoru bir fazdan besliyorum yani örneğin 12 projektorum varsa 4ünü R den 4ünü S ten 4ünü de T den besliyorum Bu durumda dengesiz dağılım ortadan kalkmış olmazmı ayrıca 3 faz formulu kullanmam gerekmezmi?

3 fazlı değil ama 3 fazlı kablo kullanıyorum ve 4X6 ve herbir projektoru bir fazdan besliyorum yani örneğin 12 projektorum varsa 4ünü R den 4ünü S ten 4ünü de T den besliyorum Bu durumda dengesiz dağılım ortadan kalkmış olmazmı ayrıca 3 faz formulu kullanmam gerekmezmi?

yaklaşık 20m mesafe aralıklarıyla yükleri vermişsiniz. O mesafe aralıklarında yani 20m sonunda 800W gücü 200W R fazına 200w S fazına 200w T fazına dağıtabiliyorsanız bir noktada üç faz dengeli dağıtılıyorsa üç faz formülü kullanabilirsiniz ancak 20m sonu R fazı 800w 40m sonu S fazı 800w durumu varsa üç faz formülü kullanmak doğru olmaz. Verdiğim örnekte bu açıkca belli zaten.
Not: Her zaman anında cevap veremiyorum iş ortamı kusura bakmayın.

sn analizor 0,037 katsayısı nereden buluyoruz ?

sn analizor 0,037 katsayısı nereden buluyoruz ?

Adem bey artık tüm aydınlatma hesaplarında bu yöntem kullanılıyor. Avrupada da böyle yeni çizilen projelerde de böyle. İzah edeyim;
Bildiğiniz üzere 0,074 tek faz gerilim düşümü hesabındaki kat sayı.
%e=2x100x1000xLxN/56xSx220x220
%e=0,074xLxN/S
Faz ve nötr iletkenlerindeki gerilim düşümü ayrı hesaplandığı için baştaki 2 (Faz ve nötr) iletkeni değil tek iletken yani kat sayı 2 değil 1.
0,074/2= 0,037

Nötr iletkeninden dengesiz yük miktarı oranınca akım akacağından o miktardada gerilim düşümü olacağı mantığıyla çıkartılmış son derece mantıklı bir hesaplama yöntemidir.

Son düzenleme:
arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Özelliklede analizör çok yardımcı oldun teşekkür ediyorum... Herkese iyi çalışmalar

hat tertip şeklinin mesnet,zincir izolatörlü düz tertip veya zincir izolatörlü bayrak konsollu olmasına göre bagıl gerilim düşümü değişir mi?

elimde bir tane program var siteden buldugum hat tertip şeklini değitirince küçük değişmeler oluyor bagıl gerilim düsümünde değişiyor :) bana garip geldi

Doğru olanı,hat tertip şekline bağlı olan hesapları yapmaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,979
Kullanıcılar
451,180
Son üye
wizcealifa

Yeni konular

Geri