Gerilim farkı,Noktanın gerilimi?

Şehirlerarası elektrik iletim gerilimi 154500 Volt olduğu halde tel üzerine konan kuşlar elektrik çarpmasına uğramaz.Sokak arasındaki 400 Volt direk iletkenleri arasına giren kuş ise çarpılıp telef olur.Elektrikten sakınmalı,dikkatli olmalıyız.Kolay gelsin.
sayın çorbadatuz açıklamanız için teşekkürler; bizim 400V iletkene konan kuşlar da çarpılmaz. siz fazlar arası gerilime maruz kalınan durumdan bahsettiniz değil mi? 154 kV da da faz arası gerilime maruz kalan herhangi bir canlı elektrik çarpılmasına maruz kalır.. Fark ne biraz açar mısınız?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
devre tamamlanıyor;

Hem faza hem toprağa dokunduğumuzda devrenin tamamlanıp çarpılmamızın ebebi fazın geldiği trafonun NÖTR ucunun da topraklanmış olmasıdır biz doprağa dokunduğumuzda doğal olarak NÖTR e de dokunmuş oluruz ve devre tamamlanır.

Aslında bu durum trafonun bağlantı şekline göre değişebilir. Kısa Devre analizinde üç temel bileşen devre vardır. Ve kısa devre akımı sıfır bileşen devrede akar. Eğer sargılar üçgen bağlı ise kısa devre akımı akmaz. Yıldız bağlantıda ise notr un topraklı olup olmaması ile alakalıdır.

Aslında bu durum trafonun bağlantı şekline göre değişebilir. Kısa Devre analizinde üç temel bileşen devre vardır. Ve kısa devre akımı sıfır bileşen devrede akar. Eğer sargılar üçgen bağlı ise kısa devre akımı akmaz. Yıldız bağlantıda ise notr un topraklı olup olmaması ile alakalıdır.

Haklısınız, ben şehir içinde kullanılan trafolar yıldız bağlı odluğu için bu örneği vermiştim ama dediğniiz gibi üçgen bağlı trafolarda kısa devre akımı akmaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,978
Kullanıcılar
451,178
Son üye
karadumanmotor
Geri