Haberleşmeciler Sizlere Soru..

Ses dalgasının frekansı yükseldikçe yayılımı doğrusallaşır.

tyildizak ' Alıntı:

Evet ondan dolayı yüksek frekansları duyamayız.Frekans dogrulaşır çünki;

blacktooth ' Alıntı:
tyildizak ' Alıntı:

Frekansın doğrulaşması nasıl oluyor acaba?
Bence kulaklarımızın tasarımı gereği 20khz üstü ses dalgalarını duyamıyoruz.
Fakat mesela köpekler daha yüksek frekansları duyabilirler...

aykanat ' Alıntı:
blacktooth ' Alıntı:
tyildizak ' Alıntı:

Frekansın doğrulaşması nasıl oluyor acaba?
Bence kulaklarımızın tasarımı gereği 20khz üstü ses dalgalarını duyamıyoruz.
Fakat mesela köpekler daha yüksek frekansları duyabilirler...

Sn. tyildizak'ın demek istediği şey sanırım--Türkçe karşılığını tam olarak bilmiyorum sanırım yüzey dalgaları--"Plane Waves". Kaynaktan belirli bir mesafeden sonra bilinen dalga karakteristiği, ekseni kaplayacak şekilde propagasyon yapmaya başlıyor. Bu mesafenin belirlenmesinde--yanlış hatırlamıyorsam--kaynak gücü, ortamın geçirgenliği ve direnci vb. değişkenler kullanılıyor.
Aslına bakarsanız "Synthetic Aperture Radar" (SAR) teknolojisi bu özellikten faydanalanıyor. Bulutların üzerinden bile 3D görüntü alabilmek, küresel karakteristikte olan bir dalga için daha fazla probleme yol açıyor. Nedeni ise değişkenlerin bile çok değişken olması.. :) Biraz enteresan bir kelime öbeği oldu ama bu bir gerçek. Örnek verecek olursam; Birkaç tane sayısal veri yollayan cihazı işlem yapılırken seyrettim. Durduğunuz yerde ölçtüğünüz ve formulize ettiğiniz değer ile doğru orantı kurarak 3 adım ilerinizdeki yerde o formül tam anlamıyla kullanılamıyor. İşte bunun için SNR (Signal to Noise Ratio) denilen--transmit edilen sinyalinin ortamdaki gürültüye oranı--oranın önemi çok fazla oluyor. Ki bu oranda bile gürültü değişken, buyur buradan yakın.. Bunun beyazı var, pembesi var.. :)
Biraz kafa ütülemiş olabilirim ancak, bu konular gerçekten çok enteresan konular. Konuya vermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizlere teşekkür ederim..

Not :Yanlış isem lütfen beni düzeltiniz..

Sn.etuzuner güzel şeylerden basetinizde, Bu ne? :)

Biraz daha (tabiri hoş görün), benim gibi kazmalırın (Kimseyi değil tamamen kendimi kastediyorum) anlayabileceği bir anlatım şekli yokmu bunun, yoksa anlayamadığın işlere girmemi demeyi yeylersiniz. :-\ :-X

Saygılar

Estafurullah, Sn. abuzettin20 benim hatam tam olarak açıklayıcı olmadı. Benim anladığım kadarıyla Sn. tyildizak'ın söylemek istediği şey, yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi Türkçesini tam olarak bilmiyorum, sanırım yüzey dalgaları. Transmite başladıktan belli bir uzaklık sonrasında bilinen dalga karakteristiği yüzey dalgası haline geliyor. Örnek verecek olursak; dalga karakteristiği 3-boyutun bir tanesini tamamen kapsayacak şekilde propagasyona yani yayılıma başlıyor. Ancak benim tam olarak sormak istediğim soru bu değildi, yani transmit edilen bilginin illa ki uzak bir noktadan yapılması gerekmiyor.

İşte sorunun da çıktığı yer bu nokta. Yoksa bildiğiniz üzere piyasada sadece baktığı yöne ses iletimi yapan hoparlörler mevcut. Ancak lazer gibi bir yöntem sayesinde yapılabilir mi idi benim sorum. Tekrar ilgilerinize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim..

etuzuner kardeş sölediin işi ultrasound sistemi yapıo
zaten
:D ses frekansı arttıkça sesin ilerlemesi daire şeklinde değilde sesi yayan cihazın doğrultusunda oluo :)
google da "ultrasound mesafe ölçümü" diye arattırırsan bu özelliklerden yararlanarak oluşturulmuş uzaklık ölçüm cihazlarını görürsün :D orada ses yayılmasındanda bahsediolar kısmi olarak sanırım o bilgi aradığın soruya cevap olur

protech ' Alıntı:
etuzuner kardeş sölediin işi ultrasound sistemi yapıo
zaten
:D ses frekansı arttıkça sesin ilerlemesi daire şeklinde değilde sesi yayan cihazın doğrultusunda oluo :)
google da "ultrasound mesafe ölçümü" diye arattırırsan bu özelliklerden yararlanarak oluşturulmuş uzaklık ölçüm cihazlarını görürsün :D orada ses yayılmasındanda bahsediolar kısmi olarak sanırım o bilgi aradığın soruya cevap olur
Sn. protech yardımınız için teşekkür ederim, ancak bildiğim kadarıyla ultrasonik mesafe ölçer in yaptığı işlem yine bir yüzey taraması idi. Ama ayrıntılı bir şekilde okuyacağımdan emin olabilirsiniz, saygılar..

yok zaten asıl ana tema mesafe ölçümü değil :eek:
asıl dikkatini çekmek istediğim şey sesin direk dairesel değilde orada doğrusal bir yayılım göstermiş olması
;) yoksa zaten o mesafe ölçülemez; çünkü her yönden yankı sesi gelerek sistemin çalışmasını bozardı

Bu konuda çalışmalar var.Şu anda ne aşamada bilgim yok.
Örnek;
İnsanların toplu bulunduğu bir alanda sesi sadece belli kişilere yönlendirerek,yanda bulunan
diğer kişilerin bunu duymasını engellemek.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri