Hamaset yapmıyorum bizatihi gerçeğe ayna tutuyorum kendimce......

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hocam uzun bir yazı yazacaktım lakin. Durum bazı şeyleri net olarak söylemeye uygun değil. Ömrümüz varsa bir 10-15 yıl sonra bu yıllarda yapılan işlerin ceremeleri tek tek ortaya çıktığında görüşürüz :)
Sn yelek yeriniz ve zamanınız müsait olunca şu zaman dilimini 1900 lerin başından bugüne alında cümle alem bu zamana kadar nasıl aldatıldığını nasıl bu aziz ve nezih milletin maymuna çevrilmek istendiğini,2000 yıllık köklü medeniyetinden nasıl uzaklaştırılmak istendiğini,entrikaları ,ihanetleri,başarıları,felaketleride sizlerden öğrensin .... 15 yılla kendinizi sınırlamayın.....

Sn yelek yeriniz ve zamanınız müsait olunca şu zaman dilimini 1900 lerin başından bugüne alında cümle alem bu zamana kadar nasıl aldatıldığını nasıl bu aziz ve nezih milletin maymuna çevrilmek istendiğini,2000 yıllık köklü medeniyetinden nasıl uzaklaştırılmak istendiğini,entrikaları ,ihanetleri,başarıları,felaketleride sizlerden öğrensin .... 15 yılla kendinizi sınırlamayın.....

Aman Usta ! "Aziz millet" falan deme. Faşist damgası yersin mazallah... :)

Bu millet yaklaşık 600 sene Osmanlı Hanedanına KULLUK etmiştir. Böylesi bir alışkanlık ve geleneği silmek gerçekten çok güçtür. Üstelik bunun olmasını istemeyen pekçok düşman varken...

Can damarlarımız (medya gibi) gayrimüslimlerin veya sebatayistlerin elinde ve emrinde olduğu sürece biz daha çoookk yaradılmışlara KUL oluruz...

HAVACILIK SANAYİ ÖZEL DOSYA

SÖYLEŞİ

-60'lı yıllarda Marshall yardımları ile Türkiye'ye uçaklar gönderildi ve mevcut uçak fabrikaları kapatıldı.Ondan sonra uçak sanayisine neler oldu?

Bu girişimlerin içerisinde tabii en önemlisi;Türk Hava Kurumu'nun kurulmasıdır.THK,Atatürk zamanında Türkiye'de uçak sanayisini yerleştirmek için düşünülen bir girişimdi.Üstelik sadece üretim için değil,uçak tasarımını,imalatını ve testini birlikte düşünüyorlardı.O nedenle öncelikli yatırımı,daha önce de düşünüldüğü gibi rüzgar tüneli üzerine oldu.O zamanlar dünyada ender bulunan tünellerden bir tanesi ...

...yaptırmazlar, müsaade etmezler, kimler..? Amerika ve İsrail...
Öncelikle Türkiye'nin kalkınması, Ortadoğu'da söz sahibi, abi olması işlerine gelmiyor. Onun için başına musallat bir belanın biri bitiyor biri başlıyor, Türkiye bu belalarla uğraşırken gözünü açamasın, gelişemesin, refaha ulaşamasın, onlara muhtaç olsun...
70'li yıllarda ASALA belası vardı başımızda, güç bela kurtulduk, şimdi PKK'yı musallat ettiler. Bu da biter başka bir bela senaryosu dünden hazır.

Yukarıdaki makalede Hava Kuvvetlerimiz ile ilgili yazıya ek bir iki ilave yapayım.
Bildiğimiz üzere 5-6 yıl önce TÜBİTAK'ta görevli üç mühendisimiz intihar! etti. Ölmeden önce ne üzerinde çalışıyorlardı ve çözmüşlerdi..? F-16 uçaklarında kullanılan uçak tanıma sistemi olarak bildiğimiz seyir halindeyken civardaki uçakların dost mu/düşman mı oldukları tespitine yarayan elektronik kit üzerinde çalışma yapmışlar kiti çözmüşlerdi. Bu kitin açılımı, uzaktan kontrolü, programlanması tamamen ABD ve İsrail'in bilgisindeydi, başka hiçbir ülkede yoktu.

Bir ikincisi geçmiş zamanda, F-4 (Fantom) uçaklarının iniş takımlarında kullanılan ve BF GOODRICH firmasından temin edilen lastikler 5 veya 6 sortiden sonra değiştirilmesi, yenilenmesi (zorunlu olarak) gerekiyordu. Yerli fabrikamız PETLAS aynı lastiği en az 20 sortiye dayanıklı ve 1/5 maliyetle üretti,... iyi de, kullandırmadılar, diğer parçalarda ambargo tehdidi ile anında kalıplar imha edilerek üretim iptal ettirildi.

Hiçbir parçasını ne üretebilir ne de AR-GE ile geliştirebilirsin. Sokakta görsen tekmeleyeceğin, eskiciye versen 3-5 kg. demir/alüminyum hurda fiyatı karşılığı 5-10 TL eden en basit parçaya 20-30 bin $ vererek ABD ve firmasından almaya maalesef mecbursun.

...yaptırmazlar, müsaade etmezler, kimler..? Amerika ve İsrail...
Öncelikle Türkiye'nin kalkınması, Ortadoğu'da söz sahibi, abi olması işlerine gelmiyor. Onun için başına musallat bir belanın biri bitiyor biri başlıyor, Türkiye bu belalarla uğraşırken gözünü açamasın, gelişemesin, refaha ulaşamasın, onlara muhtaç olsun...
70'li yıllarda ASALA belası vardı başımızda, güç bela kurtulduk, şimdi PKK'yı musallat ettiler. Bu da biter başka bir bela senaryosu dünden hazır.

Yukarıdaki makalede Hava Kuvvetlerimiz ile ilgili yazıya ek bir iki ilave yapayım.
Bildiğimiz üzere 5-6 yıl önce TÜBİTAK'ta görevli üç mühendisimiz intihar! etti. Ölmeden önce ne üzerinde çalışıyorlardı ve çözmüşlerdi..? F-16 uçaklarında kullanılan uçak tanıma sistemi olarak bildiğimiz seyir halindeyken civardaki uçakların dost mu/düşman mı oldukları tespitine yarayan elektronik kit üzerinde çalışma yapmışlar kiti çözmüşlerdi. Bu kitin açılımı, uzaktan kontrolü, programlanması tamamen ABD ve İsrail'in bilgisindeydi, başka hiçbir ülkede yoktu.

Bir ikincisi geçmiş zamanda, F-4 (Fantom) uçaklarının iniş takımlarında kullanılan ve BF GOODRICH firmasından temin edilen lastikler 5 veya 6 sortiden sonra değiştirilmesi, yenilenmesi (zorunlu olarak) gerekiyordu. Yerli fabrikamız PETLAS aynı lastiği en az 20 sortiye dayanıklı ve 1/5 maliyetle üretti,... iyi de, kullandırmadılar, diğer parçalarda ambargo tehdidi ile anında kalıplar imha edilerek üretim iptal ettirildi.

Hiçbir parçasını ne üretebilir ne de AR-GE ile geliştirebilirsin. Sokakta görsen tekmeleyeceğin, eskiciye versen 3-5 kg. demir/alüminyum hurda fiyatı karşılığı 5-10 TL eden en basit parçaya 20-30 bin $ vererek ABD ve firmasından almaya maalesef mecbursun.

Dost ve düşman tanıma sistemi (friend-or-foe) öyle bir sistem değil, bir şey yazarken şehir efsanesi yaratmak yerine az araştırın...ABD yada İsrail'de diye bir şey yok isterseniz kendi uçağınızı bile düşman olarak gösterirsiniz, eskidende böyleydi şimdide böyle... Sistem basit bi şifreleme ve telsiz sistemi, sizin uçağınıza yüklediğiniz şifre karşı uçaktan onay alıyorsa dost almıyorsa düşman görünür, ne gizli saklı bi tarafı var nede açık olmayan bi tarafı... Dediğim gibi isterseniz kendi uçağınızı bile düşman gösterirsiniz...

Petlas şimdi F-16 ve F-4'ler için lastik üretiyor? Bu bahsetiğiniz kalıpların söküldüğü zaman hangi tarih?

O sokakta gördüğünüzde tekmelediğiniz parça yüksek teknoloji barındıran malzeme ise ve üretemiyorsanız mecbursunuz... Metalurji o kadar kolaya alınacak bi bilim değil...

4,5 milyar dolara 15 milyon IPad kimden alınacak?...

4,5 milyar dolara 15 milyon IPad kimden alınacak?...
2. Dünya savaşından sonra galip devletler adına ABD yeni dünya düzenini kurarken konjenktür gereği ÇİN ve SSCB nin egemenliğine girmesin diye JAPONYA - G.KORE hatta BATI AVRUPA vb . ülkeleri teknolojik yönden kalkındırırken kendisi için ileride tehlike ve rakip olmasın diye TÜRKİYE CUMHURİYET'ini dar kapsamlı bir gelişme alanına aldı.Ne süründürdü ne ayağa kalkmasına müsade etti !Ne zaman ayağa kalkacak oldu " bizim çocuklar işi başardı" oldu :) ve aynı dönemde yaklaşık aynı teşvikleri görmemize rağmen içerideki efendilerimiz dışarıdaki SÖRlerin emri ile bizi "idare ettiler"...... şimdi o İPAD leri bir zamanlar beraber aynı statüde olupta onlar kadar geliş(e) mediğimiz ülkeler üretiyor bizler tüketiyoruz.....ama şartlar değişiyor bu değişim yavaşta olsa lehimize devam ediyor inşallah bizde aynı statüye yükseleceğiz ümidindeyim.Napolyon'un dediği gibi "Yenile yenile yenmesini öğrendik..."

Hocam uzun bir yazı yazacaktım lakin. Durum bazı şeyleri net olarak söylemeye uygun değil. Ömrümüz varsa bir 10-15 yıl sonra bu yıllarda yapılan işlerin ceremeleri tek tek ortaya çıktığında görüşürüz :)

Size katılıyorum Sayın Yelek;

Bu gün yapılan bu göstermelik ar-ge çalışmalarının tamamı; yabancı firmalar tarafından üretilip sanki biz yapmışız gibi gösterilen göz boyama taktiğinden başka bir şey değildir. Bu gibi çalışmalar ülkemizi bölmeye çalışanların bu emellerine ulaşmak için uyguladığı zaman kazanma taktiğidir. Halkı direk olarak kaynar suya atmak yerine soğuk suya atıp alttan yavaş yavaş alevi arttırarak suyumuzu kaynatıyorlar. Göstermelik ar-ge çalışmaları, devletin giderleri gelilerden fazla olduğu için bütçeyi denkleştirmek için yapılan ve halka iyiymiş gibi gösterilen özelleştirmeler vs. konularının hepsi; terörü bitirme maskesi altında yapılan demokratik açılımlarla ülkeyi bölmek isteyenlere uluslar arası alanda siyasi kimlik kazandırılması süreci için zaman kazanma politakalarıdır. Bu süreç tamalandıktan sonra ikinci aşama özerklik konularına gelecektir sonrası ise malumunuz bölünmüş bir türkiye. Hatırlayınız osmanlı zamanında fransızlara verilen kapitülasyonların sonuçlarını... Osmanlının torunları olarak aynı hataları şu an biz yapıyoruz. Bekleyip göreceğiz...

Gönül isterki ülkemizde tamamen milli olarak motor üretilebilsin, yarı iletken teknolojisi gelişsin ve tamamen milli olarak elektronik elemanlar üretilebilsin, petrokimya teknolojisi tamamen milli olsun ve üretilebilsin, yazılım geliştirme tamamen milli olsun ve kendi silikon vadimiz olsun... Ama bizimkilerin yaptığı AR-GE montaj mühendisliğinden başka bir şey değil. Yukarıda saydığım elemanları yabancılar sana satmıyorum lan dese kabak gibi ortada kalırız. Bumudur AR-GE bence değildir...

Saygılar herkese iyi çalışmalar...

Son düzenleme:
2. Dünya savaşından sonra galip devletler adına ABD yeni dünya düzenini kurarken konjenktür gereği ÇİN ve SSCB nin egemenliğine girmesin diye JAPONYA - G.KORE hatta BATI AVRUPA vb . ülkeleri teknolojik yönden kalkındırırken kendisi için ileride tehlike ve rakip olmasın diye TÜRKİYE CUMHURİYET'ini dar kapsamlı bir gelişme alanına aldı.Ne süründürdü ne ayağa kalkmasına müsade etti !Ne zaman ayağa kalkacak oldu " bizim çocuklar işi başardı" oldu :) ve aynı dönemde yaklaşık aynı teşvikleri görmemize rağmen içerideki efendilerimiz dışarıdaki SÖRlerin emri ile bizi "idare ettiler"...... şimdi o İPAD leri bir zamanlar beraber aynı statüde olupta onlar kadar geliş(e) mediğimiz ülkeler üretiyor bizler tüketiyoruz.....ama şartlar değişiyor bu değişim yavaşta olsa lehimize devam ediyor inşallah bizde aynı statüye yükseleceğiz ümidindeyim.Napolyon'un dediği gibi "Yenile yenile yenmesini öğrendik..."

Kendini kandır, T.C kalkınamadıysa kendi temebelliği, basiretsiz yöneticiler ve hazır yeme alışkanlığı yüzünden kalkınamadı, gerisi hikaye...

4,5 milyar dolara 15 milyon IPad'de bunun ispatı...4,5 milyar dolara memlekette istesen eğitim kalkınması yaparsın...
Hadi Kore ve Japonya ABD destek çıktı Brezilya felan ne ayak? Embraer uçak şirketinin hangi şartlarda ve nasıl kurulduğunu okursan oturur ağlarsın, halen daha biz istesek çok süper olurdukta ABD önümüzü kesti geyiği...

Sn dexxen, kendimi kandırmıyor aksine sözlerimin arkasında kale gibi duruyorum :) aynı zamanda aynı fikirleri paylaşmadığım arkadaşlarımada "kendini kandır" gibi ağır ithamlarda bulunmuyorum.Konu yoruma açık bir konudur,kimsenin elinde somut net delil ve ispatlar yoktur.Fikirleriniz eleştirilebilir, kesin yargıya varacak nihai noktayı koyacak siz veya ben değilim,sizde fikirlerinizi yazın yargıyı zamana bırakın.Dış etkenler hiçbir zaman içeriden destek bulmadıkça istediği zararı veremez.İçeriden sinsice çalışıp milleti tembelliğe miskinliğe cahilliğe, kısa yoldan zengin olmaya, köşe kapmacılığa, vs. alıştırırken sosyal iletişim gereçlerini kullanırsınız bunlar zamana göre halkın arasına sokulmuş kahve muhabbetleri yapan sinsi jurnaller olur,zmana göre sinema, tv, radyo, kitap dergi internet olur.....adına ister mahalle baskısı,ister soğuk savaş taktiği,ister psikolojik harp de nedersen de işte bu alt yapı üzerine ağlarını kurarar ve bir milleti esir alırsın....sizin yazdıklarınız gerçek olsaydı,ne ÇİN seddi olurdu,ne ortadoğuda müslüman bir devlet olurdu,ne İstanbul diye bir şehir,ne Çanakkale savunması,nede Kurtuluş savaşı ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ.....daha bilim adamlarına hiç girmiyorum :)

Vatandaşı, temmbelliğe alıştıran sistemin kendisi sayın Meraklı; Şimdi konuyu yine memur zihniyetine getirecem kızacaklar bana. Genelleme yaparak devam edeyim bari; Kovulma riski olmayan bir işte çalışan insan kendisini geliştirmez. Bir süre olduğu yerde sayar bir süre sonrada geriye gider. Sonra bu insanlar hergün rutin işler yapan bir robot haline gelirler. Artık tamamen mesleki körlük moduna geçmişlerdir. Etraflarında olup biten olayları analiz edip yenilikçi fikirler üretemezler. Kendilerini geliştirmedikleri için bunu yapmaya beyinleride yetmez zaten. Onlar için iş sabah 8 akşam 5' tir. Yemek yerler, boşaltırlar, uyurlar. Vatana millete hiçbir faydaları olmamalarına rahmen ülkenin tüm kaynakları bu insanlara akar. O yetki sahibi bu insanlar çözüm üretemeyen o dar beyinleriyle her işide doğru yaptıklarını ve kendilerinin bu ülke için vazgeçilmez olduklarını sanırlar. Bunların hepsinin sebebi kovulma risklerinin olmamasıdır.

Uzun lafın kısası bizleri yöneten memurlar, hükümet (ki bunlarda memur) arge yaptıklarını sanarak; temelleri sağlam olmayan bir bina inşa ettiklerini anlayamayacak kadar dar beyinliler. Yerı iletken üretim teknolojin yokken, bellek ve micro işlemci üretemiyorken, en basit devre elemanları olan direnç ve kondansatörü üretemiyorken, petro kimya endüstirin yokken, kimya mühendisliği yerlerde sürünüyorken, daha elindeki metale şekil verecek teknolojiye sahip değilken ve bu teknolojileri seri üretime geçirecek teknolojiyi kurmaktan acizken ben ar-ge yapıyorum bak demek geri zekalılığın en üst mertebesidir ki bu insanlarda bunu anlayamayacak kadar embesildir zaten. Bu insanlarada bunu kabul ettiremessin sebebi ise basit o koltuklarda oturan insanların kovulma riski olmadığı ve yetki sahibi oldukları için herşeyin en doğrusunu bilirler. Sen yanlışsın demek ise suçtur.

Ben; bu insanları alıp zekasını ve insanın bireysel gelişimini yok eden bu sisteme karşıyım. Ancak yapacak bişey yok. Bu sistem; oralara ağlarını kurmuş insanlar tarafından benim çıkarıma ters diye değiştirilmeyecek, değiştirilemeyecek. İşte tamda bu yüzden bu ülkeden bir cacık olmayacak.Yarın bir gün avrupalılar sana malzeme satmıyorum arkadaş dediği zaman; o ar-ge çalışmaları ve sanayimiz domino taşları gibi sırayla yıkılıp gidecek.

Ar-ge yapacaksak arkadaşlar teknolojinin yapı taşları olan yarı iletkenlerden, micro işlemcilerden, belleklerden, yazılım geliştirmekten, petrokimyadan ve metale nasıl şekil verileceğinden başlamalıyız. Bunları yapamıyorsan yaptığın şey kendini kandırmaktır.

Saygılar herkese..

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,103
Kullanıcılar
451,423
Son üye
ZALİMFİRARİ27

Yeni konular

Geri