Hamaset yapmıyorum bizatihi gerçeğe ayna tutuyorum kendimce......

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MİLLİ ATAK

Türkiye'nin milli helikopteri ATAK ilk yurtdışı başarısını kazandı. Bu yıl seri üretimine başlanacak ATAK'la Azerbaycan'daki savaş helikopteri ihalesine giren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), Güney Afrika yapımı Ah-2 ve Rusya yapımı Mi-28 Havoc helikopterlerini geride bırakarak, Azerbaycan için 60 adet T-129 ATAK üretecek.
Türk-İtalyan ortak yapımı ATAK saatte 300 kilometre hıza ulaşabiliyor, her türlü hava koşullarında, gece ve gündüz uçuş yapabiliyor. Helikopterin en önemli birimi olarak kabul edilen görev bilgisayarı da yerli üretim olacak.
60 adet helikopterin maliyetinin de 3 milyar doları bulacağı belirtiliyor. ATAK'ların Azerbaycan'dan sonra, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Pakistan, Ürdün'e de ihracı hedefleniyor.

Sn. Elektrofizikçi arkadaşım verdiğiniz haber çok önemli ve tabiri caizse bir milattır. Bir dönüşümün bir silkinişin bir kendine gelişin öze dönüşün sonucu ve meyvasıdır.Bize bu başarıyı yaşatanlara millet olarak herzaman minnettar ve duacıyız.Bu tür başarılı haberlerin ayak sesleri yaklaşık son 10 yıldır uzaktan uzaktan duyuluyordu.Şimdi kendisini somut olarak göstermeye başladı elhamdülillah.300 yıldır baskı ve sindirme politikaları artık etki etmemeye başladı.AB. artık kendi derdinde ve dünyada konjönktürler değişmeye başladı.İnşallah daha güzel başarılar ve güzel günler bizleri bekliyor.....yeni ve güzel haberleri paylaşmak dileği ile....

Bildiğim kadarı ile kağıt üzerinde yerli, gerçekte İtalyan yapımı..

Bildiğim kadarı ile kağıt üzerinde yerli, gerçekte İtalyan yapımı..
Sn elek varsayalım ki öyle olsun,ama unutmayalımki,Japonya,G.Kore,Çin teknolojilerinin temelini atarken Batıdan nasıl proje hırsızlığı yaptıkları ve bu projelerden çok daha iyilerini geliştirip dünya pazarını elegeçirdiklerini bilenler bilir.Sizi ve üyelerimizi tenzih ederim oldum olası bu tür başarıları birşekilde frenleyip küçümseme , horgörme hastalığına tutulanlar hemen ortalığı velveleye verirler.Unutmayalım dünya küçük bir köy ! Teknoloji transferi , ortak çalışma, örnek alma (patentli) vs. çalışma şekilleri olabilir.Medeniyet insanoğlunun ortak mirasıdır, bunu normal şekilde kullanarak gelişmeye çalışması gayet doğaldır.Amerikayı yeniden keşfetmeyelim Amerika dan yararlanmaya bakalım.....bakarsınız 10 sene sonra Afrrika ve asya ülkeleride bizden teknoloji transfer ederler neden olmasın ?

bildiğim bir şey var o da sony firmasının ilk ürününün pirinç pişirme(lapa) makinesi olduğu. bir yerden başlayalım değil mi? Helikopterde gayet güzel bir başlangıç.

Sn. Elektrofizikçi arkadaşım verdiğiniz haber çok önemli ve tabiri caizse bir milattır. Bir dönüşümün bir silkinişin bir kendine gelişin öze dönüşün sonucu ve meyvasıdır.Bize bu başarıyı yaşatanlara millet olarak herzaman minnettar ve duacıyız.Bu tür başarılı haberlerin ayak sesleri yaklaşık son 10 yıldır uzaktan uzaktan duyuluyordu.Şimdi kendisini somut olarak göstermeye başladı elhamdülillah.300 yıldır baskı ve sindirme politikaları artık etki etmemeye başladı.AB. artık kendi derdinde ve dünyada konjönktürler değişmeye başladı.İnşallah daha güzel başarılar ve güzel günler bizleri bekliyor.....yeni ve güzel haberleri paylaşmak dileği ile....

Bize bu üstün başarıyı yaşatanlar , gün gelir sizin işinizle kurulu düzeninizle de oynar abicim :)

Bize bu üstün başarıyı yaşatanlar , gün gelir sizin işinizle kurulu düzeninizle de oynar abicim :)
Gün gelirde bu başarıyı bize yaşatanlar benim işim ve düzenimle oynarlarsa ki bu çok yakın bir tarihtir Allah bilir,sizin o yukarıdaki tebessüm imajınız benim için çok anlamlı olacaktır.sn yelek......Rızık meselesi olaya nereden ve nasıl baktığınıza göre değişir.Yaklaşık 2aydır biz çalışanların psikolojisi oldukça yıprandı.Başarılı ve karlı olan işletmemiz son iyiliğini yaptı ve devlete beklentilerin çok üzerinde bir getiri sağladı ve özele geçmek üzere.Biz yüksek performansımızın karşılığını bu şekilde almış olduk! Eyvallah,şimdiye kadar çok ekmeyini yedik ve zannımca bunu da fazlasıyla ödedik.Özel sektöre geçen enerji sektörü yeni yatırımlarla tecrübeli eleman arıyor,buradan işsiz arkadaşlarıma sesleniyorum,yeni açılacak ve açılmış olan termik santralların işletmecilerini iyi takip etsinler.İstikbali olan bir sektör,maaş durumuda gayet iyi.Bizde bu saatten sonra özelde devam eder rızkımızı kazanmaya çalışırız.Kimseye karakaşı karagözüne hayranlığımızdan duacı olmuyoruz.Milletçe özlediğimiz hasret kaldığımız başarılara susadığımız ve bu hasreti giderecek olan kim olursa olsun hep duacı olacağımızı tekrar belirtiriz,saygılarımla....

Hocam uzun bir yazı yazacaktım lakin. Durum bazı şeyleri net olarak söylemeye uygun değil. Ömrümüz varsa bir 10-15 yıl sonra bu yıllarda yapılan işlerin ceremeleri tek tek ortaya çıktığında görüşürüz :)

İlk yerli elektrikli otomobil görücüye çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da test ettiği, yerli üretim elektrikli Toyota, 120 bin liralık etiketle satışa sunuldu. Araç aylık 900 euro'ya da kiralanabilecek

ju47x.jpg

Geçtiğimiz ay "Beklenen babayiğit MÜSİAD'dan çıktı" haberleriyle ilk defa ismi zikredilen yerli elektrikli otomobil, nihayet gün yüzüne çıktı. Dün Haliç'te gerçekleştirilen tanıtımda, teknolojisi ve üretimi Derindere Motorlu Araçlar'a (DMA) ait elektrikli Toyota Corolla, 120 bin lira fiyatla satışa sunuldu. Gece 2 TL, gündüz tarifesiyle de 6 TL'ye şarj olan araç, 280 km menzile sahip. Aracın en önemli parçası olan elektronik beyin üniteleri ve yazılımları DMA tarafından geliştirilen otomobil, aylık 900 euro karşılığında da kiralama pazarına sunuldu.

DMA, TSE Tip Onay Belgesi'ne sahip ilk yerli elektrikli araç unvanına sahip Corolla'nın ardından, bir SUV ve hafif ticari aracı da önümüzdeki aylarda elektrikli çevrimi yapıp piyasaya sunacak. DMA Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Derindere, "Kısa vadede, binek ve hafif ticari araçları yüzde 100 elektrikle çalışan araçlar haline getirerek pazara sunmayı hedefliyoruz. Projemizin uzun vadeli hedefi ise yüksek bir yatırım hedefi ile DMA markalı ürünler üretmek ve pazarda önemli bir oyuncu olmak" dedi. Aylık 100 adetlik üretim kapasitesine sahip olduklarını söyleyen Derindere, "Motor ve batarya dışarıdan geliyor. Ama arabanın en önemli parçası olan beyin üniteleri tamamen bizim tarafımızdan geliştirildi" dedi.

FİYATI UCUZLAYABİLİR

Toyota'dan sıfır olarak satın alınan araçlar, motor ve şanzımanları söküldükten sonra güç ünitesi ve bataryayla elektrikliye çevriliyor. Başbakan Erdoğan'ın da test edip beğendiği aracın ruhsatında ise yine Toyota yazıyor. 120 bin liralık fiyatın ise önümüzdeki dönümde, kasa ve diğer malzemelerin tedarikiyle daha da ucuzlaması bekleniyor. Teşvik amacıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden muaf olan aracın 10 binde bir yapılan bakımı ise 50 TL olarak açıklandı.

İster evde ister istasyonda şarj

Türkiye'nin ilk defa Renault Fluence ZE ile tanıştığı elektrikli otomobilin kullanımı, DMA'nın da pazara girmesiyle daha da artacağa benziyor. Bunun paralelinde şarj istasyonları da yaygınlaşıyor. Sıfır emisyon değerleriyle çevreyi kirletmeyen elektrikli otomobiller, özellikle belediyeler gibi kamu kuruluşları tarafından satın alınıyor ve istasyonların kurulumu sürüyor. Türkiye genelinde 100'e yakın şarj istasyonu bulunuyor. Araçlar standart 220 V ile evden 8-10 saatte şarj edilebilirken, bu süre şarj istasyonlarındaki 380-400 V'luk gerilimle 2-3 saate inebiliyor.

Alıntıdır.Kaynak:

Türkiye Gazetesi:

Teknik kaynaklardan alıntı yapsak daha iyi olmaz mı sayın @binbaşı..
sizde biliyorsunuz ki siyasi haber bunlar..bizlere göre değil yani..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,469
Kullanıcılar
452,036
Son üye
TRoy 26

Yeni konular

Geri