Havai hat

cengiz3519

Üye
Arkadaşlar merhaba bir sorum oalcaktı. geçenlerde bir yerden geçerken 1 havai hat gördüm yüksek gerilim herhalde. 5 adet hava kablosu gidiyor. bunlar ne olabilir. 3 tanesi faz bir tanesi nötr diye düşündüm ama diğer kabloyu ne işe yarayacağını bulamadım. bilen varsa bilgi verme adına iyi olur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar merhaba bir sorum oalcaktı. geçenlerde bir yerden geçerken 1 havai hat gördüm yüksek gerilim herhalde. 5 adet hava kablosu gidiyor. bunlar ne olabilir. 3 tanesi faz bir tanesi nötr diye düşündüm ama diğer kabloyu ne işe yarayacağını bulamadım. bilen varsa bilgi verme adına iyi olur.

Ülkemizin %70-80'i havai hattır sanıyorum.
Bulunduğunuz yer komple yeraltı mı...Bunu yeni mi farkettiniz..

bahsettiğiniz muhtemelen iletim hattıdır. alttaki 3 iletken fazlar üstteki 2 iletken koruma iletkenleridir. iletim hattında nötr iletkeni bulunmaz

zannedersem havai hat derken ag tellerini söylemek istedi
ag de 3 faz,1 nötr,1 sokak fazı var
og/yg de 3 og fazı 1 trafolar arası haberleşme teli ,ihtiyaca göre koruma teli vardır.koruma telinin üzerinde kımızı beyaz toplar bulunabilir.
sadece birkere 2 yg teli bir haberleşme teli gördüm o da tcdd nin trafo merkeziydi.

üstteki 2 tel izalatörsüz direğe montajlandıysa koruma topraklamasıdır

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
Bu hatları ben KKTC de gördüm. Orada çalışıyorum. bu 5 li hatlar yerleşim yerlerine doğru gidiyor ve bir noktadan sonra 5 telli hattan 3 tellin hatta geçiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,897
Kullanıcılar
451,042
Son üye
a.erdalbayram

Yeni konular

Geri