havuzda elektrik çarpar mı?

Anladığım kadarıyla suyun içinde insan olmadığına göre çarpma durumu oluşmaz bodrum katı su bastı panoların içinede su girdi diyorsunuz acaba panoda hiçbir sigorta atmamışmı diyelimki giriş koruması akım değeri büyük atmamış ama diğer sigortalarda atma veya kablolarda yanma varmı? çünkü yazmış olduğunuz konu çok garip bir durum oluşturuyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
havuzda çarpılırmı bilmem ama lisedeyken benim yaptım bir deney geldi aklıma faz nötürü muslukdan doldurduğum bir plastik kabın içine koydum çok yaklaştırmama rağmen sigorta atmadı taki birbirine değdirinceye kadar değdirince mavi bir alev çıktı ve sigorta attı anlatılan olayda suyun iletkenliği önemli bence 3 faz + nötr de sigorta atmaz çünkü su tam bir iletken değildir suya düşen kişinin yada suya giren kişinin 3 faz +nötr e uzaklığıda önemli suya giren kişi hiçbir zaman 220 volta yada 380 volta maruz kalmayacaktır 50 volt ve üzeri insan için tehlikelidir ama ben 34.5 KV volta çarplıp ölmeyen birkaç insan tanıyorum

bence söz konusu olayda suyun direncinden dolayı herhangi bir çarpılma vakası meydana gelmemiştir yada o civarda bulunan insanlar çok düşük voltajla çarpılıp hissetmemiş olabilirler

Son düzenleme:
Enterasan şekilde bazen suyun içerisindeki kimyanın, iletkenlik değerinin değişkenliği saf su su mantığındaki gibi suyu yalıtkan yapabiliyor. Siz oradaki suyun olay sonrası sıcaklığını kontrol ettinizmi :)

500m3 devamlı akan suyun ısınması mümkün değil sanırım. ayrıca panoda baralar altta dairelere giden sigortalar üstte dir. sular yerden bir metre yüksekte, sular dairelere giden sigortalara ulaşmamış ama baralar su altında kalmış, basan su çamurlu yağmur suyu.
bu olayın mühendislik bir açıklaması olmalı, eminim cevabı bulacağız arkadaşlar.

Arkadaşlar aslolan R=U/I ve elektriğin en kısa yoldan (direnci en düşük olan) özüne (toprağa) dönmek isteyeceğidir. Söz konusu 3 faz olunca toprak dışında fazlar birbirinede dönmek isteyeceklerdir.
Hal böyle olunca mantık olarak baktığımızda 3 faz ve nötr yan yana iken neden çok daha uzakta olan insanın üzerinden geçmeyi düşünsüler :). Bence bu gibi durumlarda iyice varıpta içine sokulmadıkça insan çarpılmaz. Ama amacınız işkenceyse :) bir havuzun herbir köşesinden bir faz verip içine girenleri seyredebilirsiniz. (Bende çokmu gaddarım ne... :))

Madem konu açıldı durumu biraz daha karışık hale getirelim.Şehirler arası iletim hatlarında çalışan insanlar neden elektriğe çarpılmıyor?AG,OG,YG hatları üzerinde duran kuşlar neden elektriğe çarplmıyor? :)

arkadaşlar bende çocukken bir anımı paylaşmak istiyorum
demir testeresini ortadan ikiye böldüm tahtanın bir yüzüne birini diğer yüzüne öteki yarım parçayı monte ettim birine faz birine nötr bağladım plastik kovaya su doldurup yapmış olduğum aleti içine daldırdım belli bir zaman sonra suyun ısındığını fark ettim ılık mı sıcak mı olduğunu anlamak için elimi suya dokundurduğumda ölyebi çarpıldımkiii e buna ne dersinizzz!!!

Madem konu açıldı durumu biraz daha karışık hale getirelim.Şehirler arası iletim hatlarında çalışan insanlar neden elektriğe çarpılmıyor?AG,OG,YG hatları üzerinde duran kuşlar neden elektriğe çarplmıyor? :)

Canlı bir taraftan enerjı hattına deyip bir taraftanda toprak yada 120 derece faz açısına sahip diğer faza değerse çarpılır. Kuşlar tek enerjı hattı üzerinde ne toprakla temasları var nede diğer fazla o yüzden çarpılmıyorlar.

arkadaşlar bende çocukken bir anımı paylaşmak istiyorum
demir testeresini ortadan ikiye böldüm tahtanın bir yüzüne birini diğer yüzüne öteki yarım parçayı monte ettim birine faz birine nötr bağladım plastik kovaya su doldurup yapmış olduğum aleti içine daldırdım belli bir zaman sonra suyun ısındığını fark ettim ılık mı sıcak mı olduğunu anlamak için elimi suya dokundurduğumda ölyebi çarpıldımkiii e buna ne dersinizzz!!!

cevabı kendiniz diyosunuz zaten (plastik kova!!) elinizi suya deyince faz üzerinizden toprağa akmış çarpılmışsınız.

Bizim ilçedeki suyu kovaya koyun 380voltu dayayın.Bana mısın demez.Millet aküye dolduruyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,823
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri