hem hem kapasitif hem indiktüf yazıyor

skoper75

Üye
arkadaşlar slm bakımını yaptığım 3 adet motorun bağlı olduğu panoda ilginç şeyler olmakta 2 adet 37.5 kw 1 adet 75 kw motor bağlı role eski tip marka dahi yok tek akım trafosundan alıyor sorunumuz gittiğimizde role normal 0.99 gösterirken sayaçta 10 aktif 10 kapasitif 10 ind yazdığını görüyoruz aklım almıyor aynı anda ikisi nasıl artabilir acaba motorlar durunca role kapasitörleri bırakmıyor olabilir diye düşündük ama normal bırakıyor fikirlerinizi merak ediyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar slm bakımını yaptığım 3 adet motorun bağlı olduğu panoda ilginç şeyler olmakta 2 adet 37.5 kw 1 adet 75 kw motor bağlı role eski tip marka dahi yok tek akım trafosundan alıyor sorunumuz gittiğimizde role normal 0.99 gösterirken sayaçta 10 aktif 10 kapasitif 10 ind yazdığını görüyoruz aklım almıyor aynı anda ikisi nasıl artabilir acaba motorlar durunca role kapasitörleri bırakmıyor olabilir diye düşündük ama normal bırakıyor fikirlerinizi merak ediyorum

1-Motorlar devreye sık girip çıkıyor olabilir.
2-Kademe kondansatör güçleri küçük yada büyük seçilmiş olabilir.
3-Röle ayarlarınız doğru olmayabilir.
4-Motor dışında monofaze yükler var mı? dengesiz yük olabilir röleniz tek fazdan bilgi almakta.
sorununuzun 1 ve 2. maddeler olduğunu tahmin ediyorum.

hangi zaman aralıgında sayaçları okuyorsunuz yani ikiside aynı andamı dönüyor yoksa önce indüktif sonra kapastif veya tersi bunlara dikkat edin sayın analizör çok dogru teşhislerde bulunmuş ama benim başıma gelen sizin başınızada gelmesin zaman araklıklarına göre birdaha takip edip yazarsanız ayrı ayrı sevinirim bende başıma geleni 1600/5 akımtırafosu ölçebilirmi konusunda yazdım başıma geleni tabi sizin yükünüz fazla ama genede takipte yarar var...

bakımını yaptığınız işletmenizin çalışma durumu nasıl işletmenizdeki iş verimi düştümü işletmedeki kondansatörlerin güçleri nasıl eğer işletmenizde endüktif yükler sabitse gün içerisinde çalışma durumu değişmiyorsa kondansatör güçlerinizi o endüktif yüke göre belirleyin birde işletmenizdeki fazlar üzerindeki endüktif yükler dengelimi birde ona bakın çünkü dengesiz olan yükler hem kapasitif hem endüktif cezaya neden olur

kondansatörlerini kontrol et.her fazdan yaklaşık aynı akımı çekiyormu.bir kondansatörde fazlar arası akım farkı %20 civarında ise kondansatör değiştirmeni öneririm.anlattığına göre röle normal çalışıyor.yüklerinde yüksek güçlü üç fazlı ve dengeli yük.bu durumda kondansatör lerde problem var gibime geliyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,047
Kullanıcılar
451,314
Son üye
teslamotor

Yeni konular

Geri