hidrofor uzerine dusunce kavgasi

egypt

Üye
merhabalar

bir isletmedeki hidrofor sisteminde su yetersiz geliyor.
suyu arttirmamiz gerekiyor
3 adet pompa var 2 tanesi 55kw 120m3
1 taneside diyer ikisine gore kucuk (etiketi resimde)
mekanikciler diyorki iki tane motoru bir arada calistir sorun cozulsun
ancak burda benim icin sorunlar cikiyor
1-ihtiyacimiz 80m3 gibi bir deger icin neden 2 pompa calistirayim?
2-55+55kw pompalar ayni anda calisinca(yildiz ucgen) fabrika icindeki bazi makinalarim duruyor tekrar calisiyor bazende 1250a tms atiyor buyuk demeraj amperi var
3-iki pompanin calisma anini sirali yapmak olabilir ama bir pompa diyerini ters calistiriyor (cekvalf yok)
4- m3 pompasi calisinca m2 pompasi cektigi akimdan %20-30 daha fazla akim cekiyor(iki sefer rulman dagitti 1veya 2 sefer mil kirdi bir sefer pompa rulman yatagini yedi vs sorunlar cikiyor)

benim savundugum ise motorlarin millerindeki pompalar neden verimli degil neyden kaynakli sorun varsa bunlari duzeltelim diyorum.
yani pompalarin kurulumlarinin ve p1-p2 isaretli olan yerlerin hatali oldugunu
emislerde ve cikislarda kollectorlerin olmasi gerektigini ve her pompanin cekvalfi olmasi gerektigi savunuyorum. 120m3 etiketli pompalardan biri calisirken bir saatte ancak 50-60m3 su basiyor neden 120m3 basmiyor bunun cevabini ariyorum ve mekanik kurulumda veya pompalarda sorun oldugunu idda ediyorum.
iki pompa birden calistirmak belki sorunu cozebilir ancak hatalarin dogru sekilde duzeltilmesini ve bir isi tek motor yapabilecek kapasitede ise neden 2 motor calistirip faturami kapartayim diyorum yanlismiyim resimleri inceler yorumlarsaniz sevinirim ben resimlerdeki gibi bir hidrofor tesisati gormedim.

Benim nacizane fikrim 2 adet 55 kw lık motora sürücü ile yol verip dremajı ortadan kaldırmak ve fabrikandaki makinaları koruyarak motorlara yol vermektir. Tabi baya maliyetli bir çözüm yoludur. Saygılar..!

Merhaba
Konunun uzmanı olmayarak fikir vermiş olalım.
120 metreküp özellikte bir pompa için bu hacim devir ile alakalıdır ve bu hacim için gereken motor devrinin altında devirlerde çalıştığında daha az hacim alınır. Pompalar kendi seviyelerinin altından su çekip-basıyorsa su derinliği de incelenmelidir. Zira suyu pompaya getiren açık hava basıncıdır ve bu derinliğin seviyesi verimsizliklere sebep olabilir.
Motorların birlikte çalıştıırlmasında oluşan elektriksel sorunlar, fazla akım çekme, mekanik arızalar normal değildir. Sıvılar sıkıştırılamayan akışkanlar olduğundan herhangi bir sıkışma anında sistem motor güç-tork özelliklerinin muhattaplığında zarar görebilir. Arızalanmalar da bu gibi şebekenin devamının bahsi mevzu hacmi taşıyabilme kapasitesi vb sıkışma halleriyle incelenebilir.(pompalardan sadece birisi arızalanıyorsa nedeni incelenmelidir.) Çek valf olması sonucu değiştirdiği pek düşünülmez nitekim çek valfin hattı kapatarak diğer kısımdan akışkan girmesini engellemesi de çalışma anı için motorun kilitlenmesini engellemez. Ama çalışmadığı hal için çek valfin olmaması sebebiyle diğer pompaya kayıp olma bir haldir ve çalışmayan pompa tarafına çek valf ve ya çalışmadığı anda kapatılmak üzere manuel valf eklenebilir.(Tabi bu vananın kapalı halde iken arkasındaki motorun çalışması kilitli olarak başlaması anlamına gelir, unutulmamalıdır.)
Motorların zarar görmelerini engellemek için elektriksel korumalar, sistemin Şebeke dahil zorlanma basınç yükselme hali için elektriksel önlemler, emniyet vana uygulamaları, elektrik motorlarında emniyet debriyajı, mekanik sigorta(belirli bir torkun üzerinde kırılan flanş benzeri mekani kaksam) düşünülebilir.
Daha söylenmesi gereken bizim de düşünüp aklımıza gelebilen çok meseleler vardır. Temel olarak suyun hatta nasıl kullanıldığı(suyun akış debisi vb), gerekirse suyun depolanma imkanı, basınç koruması için emniyet vanaları, tek pompa çalıştığı halde diğerine çekvalf-manuel valf kaçak önleme, motor-pompanın uygun devirde çalışması, motorların emniyet debriyajı vb elektrik mekanik korunmaları ve esasen teknik olarak şebeke ve pompa karakteristiklerinin çıkarılmaları düşünülebilir.
Fabrikanın ne iş yaptığı, suyun ne için kullanıldığı yazılırsa daha geniş ele alınabilir.
Konuyu tam olarak ele alamamış olabiliriz;
Başarılar dileriz.

Borulama sisteminiz de çok kötü. Pompa çıkışlarına bu arz kelebek valf yerleştirilmesi pratik bir uygulama değil. Bir pompayı sökmek için komple sistemi kapamak gerekiyor. En azından kelebek valf konacaksa, araya makara düzeni konulması gerekir. Pompa çıkışlarına cek valf şart. Pompa üzerindeki değerlere göre 7 bar basınçta 120 m³ basması gerekiyor. Pompaların bakıma ihtiyacı olabilir. Aşıntı ringleri ölçüden düşmüş olabilir. Ayrıca cek valf olmaması pompaların birbirini etkilemelerine neden olur. Bu tip sistemlerde genellikle tek pompa kullanılır. Sistemden fazla su çekilirse ikinci pompa devreye girer. Burada pompaların birbirini yedeklemesine imkan yok. Buraya köklü bir çözüm gerekiyor.

Her tip düzenleyici ekipman sistemi geliştirir. Yalnız checkvalve in akışın ters yönlü olması halinde kapanmasının, bir pompanın güçlü olması haliyle şebekeden yeterli deşarjı yapamadığında diğer pompaya da ters yönde basınçlandırma yapması durumunda koruma etkisi düşünülmez. Ters etkiye maruz kalan pompa zaten akışı yapamadığından kilitlenme halindedir ki önünde akışı durduran checkvalve olması fayda sağlamış değildir. Yalnız pompaların tek çalışma halinde diğer pompadan olan kaçağı durdurmuş olur.
Pompalardan birinin bu ve ya başka biçimde sıkışmaları halinde bahsedilen emniyet yöntemleri gibi emniyet valfi, elektromekanik olarak sıkışan pompa akışını başka kısma deşarj etme vb düşünülebilir. Tabi kesin çözüm tüm sistemin senkronizasyonu gerekirse hattın düzenlenmesi gibi temel yaklaşımlarla sonuçlanır.
Başarılar dileriz..

Pompa larınızda bana göre bir kaç sorun var
1:pompalarınızda balans var kavitasyon var çok sesli çalışıyorlar terazilerini kontrol ediniz kaplin lastikleri kısa zamanda aşınır.
2:Ön emiş kapları bana göre küçük yeniden hesaplanıp ön emiş kapları düzenlenmeli
3:pompalarınızı mekanik salmastralı hale getirirseniz hava yapmalarını önlersiniz ve sizin için daha ucuz olur.
4:pompa basma hatlarına çek vana koymanız gerekir çünki kelebek vanada sızdırmazlık olayı düşüktür 1 pompayla bastığınız su 2 pompadan kuyuya geri döner.
5:Kuyuya saldığınız emiş borusu kirlenmiş olabilir kontrol ediniz.
6:pompa 2 defa rulman dağıttı ise
A-Rulmanın mile geçme sıkılığını kontrol ediniz
B-Rulman dış yatak gecme sıkılığını kontrol ediniz
C-Rulmana su gelmesini engellemek için keçe yi kontrol ediniz
D-Taktığınız yumuşak salmastaradan dakikada 4-6 damla su gelmesi damlatmasını sağlayınız siz hiç su kaçağına izin vermemişsiniz salmastarnız hep yanmış miliniz bozulmuş
7:pompanızın emiş hattınada kompansatör koyasanız sesi daha iyi kesersiniz

mekanik teknisyeniyim 17 yıl bakımcılık yaptım kendi görüşlerimdir

Benim görüşüm şu milin kırılması ters basınçtan kaynaklı olabilir bu durumda cekvalf veya vana bile taksanız yine ters basınç oluşacak çünkü bir pompa devredeyken diğerinide devreye aldığınızda ister istemez son devreye aldığınız pompaya ters basınç etlki edecektir belki pompalara tank yapılarak çözülebilir.Birde bu sistem için kapalı alan yaparsanız dış ortamdan (kir, toz, nem ,su ,paslanma vs.) kaynaklı arızalarında önüne geçmiş olursunuz.

Benim nacizane fikrim 2 adet 55 kw lık motora sürücü ile yol verip dremajı ortadan kaldırmak ve fabrikandaki makinaları koruyarak motorlara yol vermektir. Tabi baya maliyetli bir çözüm yoludur. Saygılar..!

eray bey oraya gelmeden once mekaniksel olarak verimliligi arttirmam gerekiyor. 120m3 80h yazan bir pompa en yuksek noktasi 20mt olan 100mt uzunlugundaki hatta neden ancak 50-60m3 su basiyor onu bulmam gerekli.

Merhaba
Konunun uzmanı olmayarak fikir vermiş olalım.
120 metreküp özellikte bir pompa için bu hacim devir ile alakalıdır ve bu hacim için gereken motor devrinin altında devirlerde çalıştığında daha az hacim alınır. Pompalar kendi seviyelerinin altından su çekip-basıyorsa su derinliği de incelenmelidir. Zira suyu pompaya getiren açık hava basıncıdır ve bu derinliğin seviyesi verimsizliklere sebep olabilir.
Motorların birlikte çalıştıırlmasında oluşan elektriksel sorunlar, fazla akım çekme, mekanik arızalar normal değildir. Sıvılar sıkıştırılamayan akışkanlar olduğundan herhangi bir sıkışma anında sistem motor güç-tork özelliklerinin muhattaplığında zarar görebilir. Arızalanmalar da bu gibi şebekenin devamının bahsi mevzu hacmi taşıyabilme kapasitesi vb sıkışma halleriyle incelenebilir.(pompalardan sadece birisi arızalanıyorsa nedeni incelenmelidir.) Çek valf olması sonucu değiştirdiği pek düşünülmez nitekim çek valfin hattı kapatarak diğer kısımdan akışkan girmesini engellemesi de çalışma anı için motorun kilitlenmesini engellemez. Ama çalışmadığı hal için çek valfin olmaması sebebiyle diğer pompaya kayıp olma bir haldir ve çalışmayan pompa tarafına çek valf ve ya çalışmadığı anda kapatılmak üzere manuel valf eklenebilir.(Tabi bu vananın kapalı halde iken arkasındaki motorun çalışması kilitli olarak başlaması anlamına gelir, unutulmamalıdır.)
Motorların zarar görmelerini engellemek için elektriksel korumalar, sistemin şebeke dahil zorlanma basınç yükselme hali için elektriksel önlemler, emniyet vana uygulamaları, elektrik motorlarında emniyet debriyajı, mekanik sigorta(belirli bir torkun üzerinde kırılan flanş benzeri mekani kaksam) düşünülebilir.
Daha söylenmesi gereken bizim de düşünüp aklımıza gelebilen çok meseleler vardır. Temel olarak suyun hatta nasıl kullanıldığı(suyun akış debisi vb), gerekirse suyun depolanma imkanı, basınç koruması için emniyet vanaları, tek pompa çalıştığı halde diğerine çekvalf-manuel valf kaçak önleme, motor-pompanın uygun devirde çalışması, motorların emniyet debriyajı vb elektrik mekanik korunmaları ve esasen teknik olarak şebeke ve pompa karakteristiklerinin çıkarılmaları düşünülebilir.
Fabrikanın ne iş yaptığı, suyun ne için kullanıldığı yazılırsa daha geniş ele alınabilir.
Konuyu tam olarak ele alamamış olabiliriz;
Başarılar dileriz.

m2 calisiyorken m3 calistiginda 110A yakin olan deger 150A firliyor dikkatinizi cekerim burda p1 ile isaretledigim yer sagdan gelen siviya siviyla bir ters tepki koymakdadir bu bir baglanti hatasi diye dusunuyorum yanlismiyim ? isletme boyahane rotasyon baski uzerine calismaktadir

Son düzenleme:
Borulama sisteminiz de çok kötü. Pompa çıkışlarına bu arz kelebek valf yerleştirilmesi pratik bir uygulama değil. Bir pompayı sökmek için komple sistemi kapamak gerekiyor. En azından kelebek valf konacaksa, araya makara düzeni konulması gerekir. Pompa çıkışlarına cek valf şart. Pompa üzerindeki değerlere göre 7 bar basınçta 120 m³ basması gerekiyor. Pompaların bakıma ihtiyacı olabilir. Aşıntı ringleri ölçüden düşmüş olabilir. Ayrıca cek valf olmaması pompaların birbirini etkilemelerine neden olur. Bu tip sistemlerde genellikle tek pompa kullanılır. Sistemden fazla su çekilirse ikinci pompa devreye girer. Burada pompaların birbirini yedeklemesine imkan yok. Buraya köklü bir çözüm gerekiyor.

asinti ringleri olcuden kacmis nedir tam olarak aciklarmisiniz rica etsem
ayrica koklu bir cozum icin ne onerirsiniz. isletmemiz ortalama 20 saat calisiyor ve 1000m3 su harciyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,092
Kullanıcılar
451,396
Son üye
mrtarslan1

Yeni konular

Geri