HSS mile kılavuz çekmek

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
"Kılavuz çekmek" tanımını doğru mu kullandım bilmiyorum. Çapı 20mm olan bir HSS mile kılavuz çektirmek istiyorum. Pafta olmaz büyük ihtimalle. Bana ecel terleri döktürür veya dişleri kırılır. Peki tornada çekilebilir mi?

Ben çekilebilir diye biliyorum iş yerinde bir kaç uygulama yaptırmıştı arkadaşlar.

Ustam torna da mı kılavuz çektiler?

Evet :)

Benimde henuz denemedigim bir konu ,

http://www.micro-machine-shop.com/Mach3 Threading.pdf

Mantigini iyi anlatiyor sanirim. Ben otomatik araba ilerleyicisi dislilerini duzenleyip bir ara denemek istiyorum. Ozellikle metrik disinda acme vs gibi bir sey yapabiliyor olmak guzel olurdu :)

External thread cutting - YouTube

Thread Cutting on the Lathe, Part Four - Setting up the Lathe and Cutting the Thread - YouTube

Thread Cutting on the Lathe, Part Four - Setting up the Lathe and Cutting the Thread - YouTube

Malzemenin sertliği şu imiş: HRC46-50

gumush

Öğrenmeye çalıştığım Tornada kılavuz nasıl çekilirden ziyade HSS malzemeye kılavuz çekilir mi sorusunun cevabı.

Merhaba,
Dediğine mil üzeri diş açma deniliyor.
Delik içi olursa uç ve kater değişir.
Tornanın aynasıyla araba eş zamanlı hareket eder. Düşük devirde az pasoyla talaş kaldırılır.
Sert malzeme için uygun uç seçilerek diş açılabilir. Sıkılacak somunu imal ettirdiğin yere bırakırsan problem yaşamazsın. Alevle ısıtıp sertliğini alacak olursan daha kolay imal ettirebilirsin.
Kendin denemeye kalkma arabayı aynaya bindirirsin, tezgahından olma sonra.

Baya baya imalatçı olacaksın, hayırlısı bakalım :)

Kolay gelsin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Hss uclar iler 38HRC bir malzeme uzerindeki m10 disli deligi m10 ile genisletmistim bu sure icinde kullandigim iki ucta yandi :( Sogutma sivisina ragmen zorlu bir islem olmustu.

Hss hava celigi oluyor tornada dusuk devirle cok guzel dis cekikir yardimci olurum

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
129,329
Kullanıcılar
451,787
Son üye
benkerem1976

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri