Hurda Amplinin Başına Gelenler

Bozulma olduğu anda test hıdırını çıkartıp ton kontrol çıkışına tak.
Ampliyi kapatmadan.

Bozulma olduğu anda test hıdırını çıkartıp ton kontrol çıkışına tak.
Ampliyi kapatmadan.
Tam mesajı gördüğümde seste bozulmuştu , dediğiniz şekilde denedim hocam. Ses ton kontrol çıkışında da bozuktu. Hatta monitörün çıkışına da baktım orda da ses bozuktu.

Şebeke girişindeki EMI filtre buna sebep olabilir mi hocam bilmediğim için soruyorum.

Alüminyum levhayı kablolar için kesmiştim bundan olabilir dersenz elimde bir tane daha var. Komple ampliyi ona mont edipte deneyebiliriz.

Tüm ses devrelerinde bulunan 33P ler mi acaba sorunlu yada başka bir şey?

Bugünlük çalışmayı bitireceğim hocam ne yazık ki. Yarın başka şeyler de deneyeceğim.

Emi filtre sebep olmaz. Ama toprak hattı PC dahil tüm devreleri etkileyebilir.
Özelikle sizin binada toprak hattına karışabilecek fazla SMPS li cihaz bulunuyorsa.
Test için trafoyu emi filtrsiz ve toprak hatsız bir kablo ile çalıştırabilirsin.
Alüminyumun o şekilde kesilmesi bu tür bir aksaklık yaratmaz.
33P leri tam göremedim. Ama iyi kalite değilse yapabilir. Daha önce @sasen1 L/N input state devresini yaparken mercimek takmıştı da VIŞI VIŞI etmişlerdi.

Filtreyi çıkarıp tekrar deneyeceğim bugün.

Bizim şebekeden gelen ve bazen hoparlörlerden direkt olarak duyduğum "çat" şeklinde bir ses vardı. Grundig veya başka amplilerde müzik çalmazken bu duyuluyordu.
Aslında EMI EMII diye ısrar etmemin sebebi buydu önceki sayfalarda Hani belki işe yarar diye.
Kulaklıkla yaptığım testlerde bu sesi hiç duymadım yada denk gelmedim bilmiyorum. Bu devreyi eski bir PCnin PSUsundan sökmüştüm.
Ampliden çıkardığım anda bu sorunun hallolma ihtimali düşük ama yine de deneyeceğim.

33pler bunlar hocam. Buraya yüklemediğim eski fotoğrafların bazılarında daha yakından çekmişim. Kyocera AVX'miş. Ton kontrol ses çıkışında ve loudness ses girişinde de aynılarını kullandım.
https://datasheets.kyocera-avx.com/SR-Series.pdf
https://www.kyocera-avx.com/products/ceramic-capacitors/leaded/radial-leadsskycapsr-series/

Ben STK devresi için bu kondansatörden de almıştım. Bunu da kullanabilirsiniz demiştiniz diye hatırlıyorum.
Sadece ön devrelerin giriş ve çıkışlarda mı kullanabiliriz?
https://www.ersinelektronik.com/urun/100pf-stroflex-kondansator-axiel

Aynı zamanda devrelerdeki 1K dirençleri sipariş esasında unutmuştum elimde bulunanlardan takmıştım. Bunlardan ton kontrol ve loudnessta da bulunuyor. Şüphelenmiyor değilim bunlardan da.
Diğer 51K hariç tüm metal dirençleri Hafton'dan almıştım. Örnek link
Not:Haftondan aldığım 51Kları kullanmadım.

Kondansatörlerin arasında bulunan led fan devreleri için aldığım 100n Kemet kondansatör Çin malı idi. Bunu da fotoğraftaki diğer kondansatörlerle beraber almıştım. Alakasız ama acaba bu sorunlu olabilir mi?
https://tr.rsdelivers.com/product/k...yester-film-capacitor-63-v-ac-100-v-5/4631765

Oldukça uzun bir yazı oldu Son olarak ampli güç swsinin ton kontrole ve potların kablolarına yakın olması problem olur mu? Özellikle trimpotlara çok yakında.

Son düzenleme:
33p lar kaliteli AVX corp. Ancak tip olarak aksaklık yaratır mı bilemiyorum.
100p stroflexler de çok uygun. Her yerde kullanılabilir.
100n lar direk besleme ile alakalı. Bu olayla hiç ilgileri yok. Daha adi mercimek bile takılsa olur.
HF comp u devreye almadan yine bir deneme yap. Eğer bozulma olmazsa 3.3k dirençlerin yanlıştır veya değerini yükseltebiliriz.
Esasen devremizdeki hiçbir eleman bu şekilde bir aksaklık yaratmaz. Sadece tetikleyebilir. Çünkü osilasyona girdiği anda LN input devresi bile osilasyonda olduğu için gerçek aksaklık başka bir sebepten kaynaklıdır.

Hocam hiçbir fonksiyon açık değilken yine bozulma oldu.
Farklı kablo ile de denedim, emi filtresini de çıkardım yine aynı. Bir de bu şekilde deneyeceğim.

Bu esnada bu kondansatörü biraz araştırdım.
SkyCap®/SR Series C0G Dielectric tip olarak belirtilmiş ama net bir kullanım alanı ile ilgili bilgi yok. Sipariş verdiğim sitede 200vDc yazmışlar özellik olarak.

Buraya takılabilecek farklı bir kondansatör de alıp deneyebilirim hocam.

Monitörden PC Line IN e girmek için loudnessten monitör kartına blendajlı kablo çekip kapağı kapatıp deneyeceğim. Yani PCye arkadaki jaklarla bağlanacağım bu sefer.
Monitör bağlantısı bu şekilde doğru mu?

Kısacası problem nerede başlıyor bende emin olamadım. İlk önce ampli içerisinde diye düşünüyordum ama lineer dinlerken bile bozulma oldu.

Hocam galiba problemin kaynağını buldum.
Ampliyi fotoğraftaki gibi yan çevirdim

Elimde bulunan precision soketler kalitesiz olduğu için bu test esnasında sürekli sök tak yaparken kendiliğinden de çıkıyordu. O zamanlar ton kontrol ve loudnesse bağlanan precision pinlerine biraz lehim emdirmiştim. Bu şekilde sorunu halletmiştim.

Input kartını test edeyim derken precision soket kısmı kartta pinler elimde kaldı
Bende precision ile uğraşmayıp burayı direk tunik konnektöre çevirdim. Diğer Inputtan monitöre giden kabloya da sıkı takılabilsin diye lehim emdirdim.

Sonra test kablosunu aynı şekilde bağladım.
Yaklaşık 40 dakikadır dinliyorum henüz bozulma olmadı. Bazı fonksiyonları açıp kapatıyorum hala osilasyon olmadı. Hatta utanmayıp Line In i 100e çektim ama ampliden volümü kıstım. Henüz bir sorun yok.

Loudness LF fonksiyonunu hoparlör bağlayınca daha net anlarım sanırım. Kulaklığım Ekstra Bass modeli olsa da volumü kıstığım için bassları tam anlayamıyorum. Müzikten müziğe değişse de ton kontroldeki bass daha kuvvetli geliyor kulaklığa göre.
Bu arada MF açıkken Line In de %50de ve volume %40 gibiyken boştaki gürültü -81dB e kadar düşüyor

Yaklaşık 1 saat oldu dinlemeye devam ediyorum bakalım umarım sorunun kaynağı budur.
Edit: Ses yine bozuldu ne yazık ki.

Son düzenleme:
Bizim loudness bass seslerin farkını sadece senin westra hoparlörlerde anlayabilirsin. O gulaklık extra değil ultra bass dahi olsa 32Hz leri veremez.
Şimdi LN monitör kartını iptal edip direk line çıkışını ton kontrole gireceğiz.
Bunun için monitör kartı çıkış hıdırını söküp FUNCTION çıkış hıdırına bağlaman yeterlidir.
Yani function çıkışı doğrudan ton gontrole gidecek.
Bu test sonucundan sonra kablolama ve kablo kalitesine bakacağız.
Özellikle ton gontrole giden gablonun uzun olmasından dolayı tahmin edilemeyen sonuçlar olabilmektedir.
Sen test esnasında kabloları mıncıklayarak konnectörleri de kontrol etmelisin.
Belki bir kablodaki en küçük bir kapasitif etki bile bu gibi sorunlara sebep olabilir.

Uzun süre dinleyebildiğine göre aklımıza gelmeyen bazı sebeplerden dolayı bu gibi aksaklıklar olabilir.
Bu proje şaka değildir. Bu gibi aksaklıklar seni yıldırmasın. Hassas bir tasarımda elbette ki çok çok minimal hatalar bu gibi arızalara sebebiyet verebilecektir. Önemli olan aksaklığın sebebini bulabilmektir.
@sasen1 bile kablolardan çok gudurmuştu. Belki bizim kablolamada başka aksaklık vardır ve farkında olmadan osilasyon yaptırıyordur.

Gece gece ampliyi mıncıklarken birşey dikkatimi çekti.

LN MON devresindeki bu gırmızı 100nF lar oraya nasıl geldi.
Kim getirdi neden getirdi?
Orijinal devrede ne vardı?
Suçlunun tespiti için LN MON devresinin PCB çizimini delil olarak dosyaya iliştirilmesi şiddetle gerekmektedir.

Hmm, bu devrenin üzerinde malzeme değerleri olan resmi yoktu hocam. Bu kartın malzemelerini size özel mesajdan sormuştum sanırım. Orada da bu kondansatörleri ben karıştırmış olacağım ki 100n olarak işaretlemişim. Sizin amplideki karta baktım ama malzeme değerini göremedim.

Son düzenleme:
Tüm arkadaşlar...
@sasen1 @serkan_48 @ozgurece35 @paskomya
Şu @Yunusgr ü iyice bi kötekleyin. Hatta falakaya bile yatırabilirsiniz.
Oraya 100nF takılacak diye kim söyledi. Orakı 1K direnç yeri.

Eyvah Bunu tam anlamıyla hak ettim.

Devreleri yapmaya başladığımda özel mesajda bahsettiğim bacak arası uymayan komponent buydu. Oraya 100n takabilmek için 5mm için uygun delik açmıştım birde. Alttan kondansatörün kendi bacağıyla birleştirmiştim hatta.

Ben buradaki hatayı hemen düzelteceğim. Yarın yeniden test edip buraya sonuçları yazacağım.

Sizin amplideki devrede burada kullanılan kondansatör neydi hocam?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…