Hurda Amplinin Başına Gelenler

Bu şekilde hata yaparız.
Pot devrede bağlı imiş gibi iken PCB çizimi ve potun hangi bacaklarının kısa devre olduğu çizimde yazılmalıdır.
Resim üzerine işaretledim hocam. Siyah olanlar kısa devre olan uçlar.

Ekli dosyalar

• f32c214b-2a94-4482-96b4-823742d43d25.jpg
    f32c214b-2a94-4482-96b4-823742d43d25.jpg
    240.3 KB · Görüntüleme: 4
Resim üzerine işaretledim hocam. Siyah olanlar kısa devre olan uçlar.
POTURAK.png
KESTİM.

Ben ton kontrol için ilgili yolları düzenleyeceğim hocam teşekkür ederim :)
Line in için 1 khz -9db seviyesinde ölçüm yaptığım PCden direkt wav kaydettim. -9dB seviyesini PCdeki Stereo Karıştırıcı denilen mikser ile ayarladım.
1681502614127.png

Bu dosyayı diğer pcye aktardım. Ampli diğer pcye bağlı iken kaydettiğim dosyayı açtım. Bu esnada ampli volüme sondaydı.

Sonra ampliyi açıp PCdeki line in seviyesini %90a kadar getirdiğimde ampliden gelen sesin Audition ppmde -9dB vurduğunu gördüm bu şekilde ayarladım. Bu şekilde doğru mudur yada hatalı mıdır?
1681502447085.png

Bu şekilde gürültü muhtemelen biraz yüksek çıkacak ben ilk testlerimi %54 seviyesinde yapmıştım çünkü.

Son düzenleme:
Sonra ampliyi açıp PCdeki line in seviyesini %90a kadar getirdiğimde ampliden gelen sesin Audition ppmde -9dB vurduğunu gördüm bu şekilde ayarladım. Bu şekilde doğru mudur yada hatalı mıdır?
Burada ampli dediğin bizim ampli ise diğer PC ye nereden giriş yaptığın önemlidir.
-9db olarak kaydetmiş olduğun ses wave olarak -9 buraya kadar tamam.
Ancak kaydedilen bu seviyeyi PC de çaldığın anda PC nin çıkışının da -9 olduğunu ölçebilmelisin. PC ana volümü kısık ise sen line in ile yeniden yükseltiyor olabilirsin.
PC ana volüme yüksek ise line in seviyesini düşürüyorsun demektir.
Bu işlemin doğru yapılamilmesi için genel kural PC çıkışındaki sesin seviyesini doğru ölçebilmektir. Bu da TRUE RMS voltmetre ile veya PPM ile mümkündür.
Bu ölçü aletleri elimizde olmadığına göre şöyle bir test yapabiliriz.
Ampli girişimiz 50 ohm luk dirençli jaklarla kısa devre iken loudness çıkışımızı direk PC ye bağlarız.
Line seviyesini iki değere göre baz alarak ampli volüme seviyesi sonda iken ölçüm yaparız.
Line in %50 iken kaç.
Line in%90 iken kaç gürültü okuyoruz.
Bu durumda iken Kulaklık ile dinleme yaptığımızda fıss hıss hörül mörül sesler duymuyorsak, devrelerimizin gürültü seviyeleri iyidir.

Ancak kaydedilen bu seviyeyi PC de çaldığın anda PC nin çıkışının da -9 olduğunu ölçebilmelisin. PC ana volümü kısık ise sen line in ile yeniden yükseltiyor olabilirsin.
PC ana volüme yüksek ise line in seviyesini düşürüyorsun demektir.
Bu işlemin doğru yapılamilmesi için genel kural PC çıkışındaki sesin seviyesini doğru ölçebilmektir. Bu da TRUE RMS voltmetre ile veya PPM ile mümkündür.
Bu ölçü aletleri elimizde olmadığına göre şöyle bir test yapabiliriz.
Ampli girişimiz 50 ohm luk dirençli jaklarla kısa devre iken loudness çıkışımızı direk PC ye bağlarız.
Line seviyesini iki değere göre baz alarak ampli volüme seviyesi sonda iken ölçüm yaparız.
Line in %50 iken kaç.
Line in%90 iken kaç gürültü okuyoruz.
Bu durumda iken Kulaklık ile dinleme yaptığımızda fıss hıss hörül mörül sesler duymuyorsak, devrelerimizin gürültü seviyeleri iyidir.
Sinyali gönderdiğim ikinci PC yani laptopun ses seviyesi de sondaydı. Test yaptığım pcninki de. Ama dB seviyesini göremiyorum aynı anda ne yazık ki. Bu wav dosyasını ikinci pcde başka bir programda değilde direkt auditon ile açmıştım ses yükselmesin diye.

Girişleri 50 ohm ile kapattıktan sonraki testi bizim test kablomuzla mı yapacağız? Yani şase yine besleme devresinden mi çıkacak? Bu bağlantıda ampli kapalı olsa bile pcnin iç gürültüsünü de duyuyorum ve sanırım PPMe bunlar da etki ediyor.

Son düzenleme:
Sinyali gönderdiğim ikinci PC yani laptopun ses seviyesi de sondaydı. Test yaptığım pcninki de. Ama dB seviyesini göremiyorum aynı anda ne yazık ki. Bu wav dosyasını ikinci pcde başka bir programda değilde direkt auditon ile açmıştım ses yükselmesin diye.

Girişleri 50 ohm ile kapattıktan sonraki testi bizim test kablomuzla mı yapacağız? Yani şase yine besleme devresinden mi çıkacak? Bu bağlantıda ampli kapalı olsa bile pcnin iç gürültüsünü de duyuyorum ve sanırım PPMe bunlar da etki ediyor.
PC nin kendi gürültüsü olmaması lazım. Test kablosu bağlıyken duyuyorsan kablo ground boşta kaldığı için duyarsın.
Çünkü kablo şaselemesi farklı teknikle yapılmıştır.
Üstelik kablo ground olayı olmasa bile loudness çıkış empedansımız yüksektir.
Sonuç olarak ampli volüme seviyemiz sonda iken PC de ölçtüğümüz seviye bize referans olacaktır. Sen hem %50 line in ile bir de %90 line in ile test edip sonuçlarını gösterirsen aşağı yukarı anlaşılacaktır.
Bir de şöyle bir test var.
Dinamik alanı çok geniş bir müzik dinlerken, örneğin @sasen1 in dinlediği klasik müzik gibi.
Herhangi bir çalgı minumum seviyede bile çalarken, bu çalgıyı kulaklıkla rahatlıkla duyabiliyor ve anlayabiliyorsan hemen hemen tamam demektir.

Hazırladığımız test kablosu ile deneme yaptım. Girişte 50 ohmlar bağlı ve Line ın %90 iken tüm fonksiyonlar kapalıydı. Boşta -66 db olan gürültü volümü sona getirdiğimde anca -60lara kadar geliyordu sadece.

Tüm ayarlar aynı iken Line Ini %50 yaptığımda boştaki gürültü volume sondayken -72dB volume kısıkken -77dB oluyor.

Volume potunun 0-100 arası gürültüye etkisi 5-6 dB gibi görünüyor.

Anladığım kadarıyla benim pc iç gürültüsünü duymamam için loudnesstan şasesi ile birlikte 3.5mm ucu olan bir kablo daha yapıp gürültü testini bir de böyle denemem lazım.

Yada kulak ile volume ün yapabileceği gürültü testi için loudnesstan direk kulaklığa bir kablo. Bu şekilde direkt ampliden çıkan sesi dinleyeceğim.

Ampli kapalıyken veya açıkken line in seviyesiyle oynayıp bu gürültülerin arttığını veya azaldığını kulaklıktan duyuyorum. Kapalı açık fark etmediği için bu gürültülerin ampli ön devrelerinden kaynaklanmadığını düşünüyorum. Bu yüzden de amplinin kendi gürültüsünü anlamakta zorlanıyorum :D

Anakarttaki ses işlemcisinin özelliklerini de buldum işimize yarar mı?
1681509444566.png

Hocam bize görüşmeye geldiğinizde kullanmakta olduğum masaüstü hala duruyor acaba bide onunla denesem mi.
Ama ayağa kaldıramama ihtimalim var çoktan gitmiş olabilir :D

Son düzenleme:

PC nin kendi gürültüsü olmaması lazım. Test kablosu bağlıyken duyuyorsan kablo ground boşta kaldığı için duyarsın.
Çünkü kablo şaselemesi farklı teknikle yapılmıştır.
Üstelik kablo ground olayı olmasa bile loudness çıkış empedansımız yüksektir.
Sonuç olarak ampli volüme seviyemiz sonda iken PC de ölçtüğümüz seviye bize referans olacaktır. Sen hem %50 line in ile bir de %90 line in ile test edip sonuçlarını gösterirsen aşağı yukarı anlaşılacaktır.
Bir de şöyle bir test var.
Dinamik alanı çok geniş bir müzik dinlerken, örneğin @sasen1 in dinlediği klasik müzik gibi.
Herhangi bir çalgı minumum seviyede bile çalarken, bu çalgıyı kulaklıkla rahatlıkla duyabiliyor ve anlayabiliyorsan
Volume potunun 0-100 arası gürültüye etkisi 5-6 dB gibi görünüyor.
Gayet ideal.

Sanırım pc gürültüsünden kurtulamayacağım. Bende bu yüzden %100 Line İn seviyesinde testleri yapacağım gibi görünüyor.
Kabloyu loudnesstan direk pcye bağladım bu sefer.

Ampliyi kapatsam bile pcden sürekli HISS sesi geliyor kulağıma. Mouse hareket ettiğinde duyduğum lazerinin sesi bile zzz zzz şeklinde hatta :D

Tüm fonksiyonlar kapalıyken volume potunu çevirirken %85lerden sonra farklı bir gürültü duyuluyor. Bu da amplinin gürültüsü olsa gerek. 0-20 arasında da duyduğum ampliden geldiğini düşündüğüm bi hıss sesi var.

Artık bu seviyede testleri yapıp diğer konuya ekleyeceğim. Bu yüzden de öncekiler gibi ortalama -60dB seviyelerinde sonuç alacağım anlamına geliyor hemen hemen.

Edit: Ton kontrol devresindeki pot kablolarına elimle yaklaştığımda hafif gürültü yapıyor.

Son düzenleme:
Sanırım pc gürültüsünden kurtulamayacağım. Bende bu yüzden %100 Line İn seviyesinde testleri yapacağım gibi görünüyor.
Kabloyu loudnesstan direk pcye bağladım bu sefer.

Ampliyi kapatsam bile pcden sürekli HISS sesi geliyor kulağıma. Mouse hareket ettiğinde duyduğum lazerinin sesi bile zzz zzz şeklinde hatta :D

Tüm fonksiyonlar kapalıyken volume potunu çevirirken %85lerden sonra farklı bir gürültü duyuluyor. Bu da amplinin gürültüsü olsa gerek. 0-20 arasında da duyduğum ampliden geldiğini düşündüğüm bi hıss sesi var.

Artık bu seviyede testleri yapıp diğer konuya ekleyeceğim. Bu yüzden de öncekiler gibi ortalama -60dB seviyelerinde sonuç alacağım anlamına geliyor hemen hemen.

Edit: Ton kontrol devresindeki pot kablolarına elimle yaklaştığımda hafif gürültü yapıyor.
PC deki gürültü bizi ilgilendirmiyor.
Önemli olan bizim devrelerimizin gürültüsü.
Bu sistemde doğru bir ölçüm yapamayacağımıza göre relatif de olsa belli seviyelerde görülen gürültüler ve bunların kıyaslamasıdır.
Bu kıyaslamayı zaten ben teknik olarak yapacağım ve, olası hatalar varsa düzeltilmesi için gerekenleri söyleyeceğim.
FARE hareketinden dolayı oluşan ZZ-ZZ gürültüsü senin PC nin kendi gabahatidir. Yeni sistem PC lerde bu gibi gürültüler sıklıkla olmaktadır.
%85 lerden sonra duyulan farklı gürültü (muhtemelen HIISS şeklindedir) ön devrelerimizin gürültüsüdür. Kazanç ve devre tasarımına göre bu gürültü değerlendirilebilir. Eğer devrede herhangi bir hata yapmamışsan, bu gürültü PC tarafından aşırı yükseltilmiş düşük gürültü seviyesi olabilir.
Çünkü windows tabanında set edilmeyen ve kullanıcıları gudurtan aşırı kazanç sağlayan ses bileşenleri bulunmaktadır. Bu sebeple bilirsin ki ben hala XP'ciyim :p
Ton kontrol veya diğer devrelere elini yaklaştırdığında gürültü olması son derece normaldir. Bu olay kazanç faktörü ile ilgili olduğu için teknikte bu olayın çözümü için SHIELDING denilen bir uygulama bulunmaktadır.
Ancak shielding uygulanması kuralı bazı kriterlere bağlıdır. Örneğin elin kablolara 5cm yaklaştığında gürültü yapmıyorsa shielding gerekli değildir, ama daha uzakta iken bile elinden etkileniyorsa shielding şarttır.
Burada şu test önemlidir.
Her türlü müzik dinlenirken ses çok ince detaylı ve düşük seviyede kaydedilmiş enstrumanların sesini alabiliyormusun. Örneğin yüksek dinamik alanlı bir klasik eser dinlerken.
Keza daha düşük dinamik alanlı ama geniş bandlı bir eser dinlerken, örneğin ESMESUN AYRILIK adlı eseri dinlerken tüm frekans bandını ve enstrumanları ayırt edebiliyorsan sistem idealdir.

Forum istatistikleri

Konular
129,534
Kullanıcılar
452,124
Son üye
gokhanozkasap1

Yeni konular

Geri