IR2111 kondansatör seçimi

hakoreiss

Üye
Merhaba saygıdeğer kontrolkalemi ailesi. IR2111 entegresini 25kHz'de sürmeyi düşünüyorum bir projem için. Ancak IR2111 entegresinde bağlı olması gereken kondansatör değerlerini nasıl seçeceğimi bulabilmiş değilim datasheetinde var ise de anlayamadım.

https://www.infineon.com/dgdl/ir2111.pdf?fileId=5546d462533600a4015355c810e51682

bu linkten datasheetini temin edebilirsiniz. datasheette görüldüğü üzere bir VCC ye bağlı bir de VB ye bağlı iki kondansatör değeri var. Kondansatör değerlerini seçmemde yardımcı olursanız çok sevinirim.

As. 0.1uF ve 10uF paralel bağlanacak.

Boot strap kapasitörü olarak geçer. 100nf yeterlidir. diyotla birlikte yukarıdaki mosfeti süren driver a enerji sağlar. Alttaki mosfet iletime geçince diyot üzerinde bootstrap kapasitörü besleme voltajına şarz olur. Alltaki mosfet kesime gidince yukarıdaki driverin mosfeti sürmesi için 600 voltun üzerinde bir dc besleme gerilimi elde edilmiş olur.

Boot strap kapasitörü olarak geçer. 100nf yeterlidir. diyotla birlikte yukarıdaki mosfeti süren driver a enerji sağlar. Alttaki mosfet iletime geçince diyot üzerinde bootstrap kapasitörü besleme voltajına şarz olur. Alltaki mosfet kesime gidince yukarıdaki driverin mosfeti sürmesi için 600 voltun üzerinde bir dc besleme gerilimi elde edilmiş olur.

Teşekür ederim ilgilendiğiniz için. Peki ben bu entegrenin referansını arduino ile sağlayabilirim değil mi?

Son düzenleme:
Vboot voltajı mosfeti sürmek için kullanıldığı için katalogunda en az 10 en çok 20 volt olmalıdır diyor 2. sayfada.

Vboot voltajı mosfeti sürmek için kullanıldığı için katalogunda en az 10 en çok 20 volt olmalıdır diyor 2. sayfada.

orayı anladım dostum. İR2111 entegresinin IN diye giriş pini var. Ben bu pini arduino ile sağlayabilir miyim. Daha yeni denemeler yaptım. 50Hz sinyal verdim arduinodan. HO ve LO uçlarına led bağladım. Ledlerin sırasıyla yanıp sönmesi lazımdı ama olmadı. Sorunu anlayamadım.

in grişini arduino dan yapabilirsiniz.
alt kısımdaki mosfetin drain ucunu kondansatöre bağladınızmı.
boot kondansatörünü gerilimini voltmetre ile ölçtünüzmü. O kondansatör üzerinde besleme voltajının 0,7 volt eksiği görülmelidir.
Şema görebilirmiyiz.

in grişini arduino dan yapabilirsiniz.
alt kısımdaki mosfetin drain ucunu kondansatöre bağladınızmı.
boot kondansatörünü gerilimini voltmetre ile ölçtünüzmü. O kondansatör üzerinde besleme voltajının 0,7 volt eksiği görülmelidir.
Şema görebilirmiyiz.

Hocam devreyi aşağıda gösterdiğim gibi kurduğumda 10k ohmluk direnç üzerinde bir sinyal görebilmem lazım değil mi yanlışım varsa yardımcı olurmusun

hocam orada com pinini toprağa indirmeyi yapmamışım com pini toprakta ve IN girişim 25kHz olacak şekilde T=40u sn olacak. kusra bakmayın

Ekli dosyalar

• 21111.jpg
    21111.jpg
    289.6 KB · Görüntüleme: 16
Moderatör tarafında düzenlendi:
Çalıştımı. VCboot (100nf )gerilimi ne kadar.

Çalıştımı. VCboot (100nf )gerilimi ne kadar.

hocam gerilimi kontrol etmeye kalmadan entegre yandı. Ama yüksüz çalıştırmıştım. Yüksük çalışmasından dolayı entegre yanabilir mi ? Tekrardan temin edip deyenecem inşallah

Forum istatistikleri

Konular
128,989
Kullanıcılar
451,201
Son üye
bbsrn

Yeni konular

Geri