Jeneratör sargı mantığını anlayamıyorum

sorunu anlamadım abi matematik bilgin nasıl ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Evet benim yukarıdaki beceriksiz cizimimde sizin çizdiğiniz sağdaki örnekti bazı alternatör uygulamalarında bobin sayısı aynı fakat noktasız sayısı farklı bu fark neden oluyor etkisi de birde mıknatıs birinci fazdayken fazla miknatistan dolayı 3 faz da aynı anda kutupta kalması nasıl engelleniyor
mıknatıs ve bobin çerçeve genişlikleri ile birbirleri arasındaki boşluklar ona göre ayarlanıyor. Aynı anda etkilemez. Açı farkı var.

Noktasız sayısını anlamadım.

mıknatıs ve bobin çerçeve genişlikleri ile birbirleri arasındaki boşluklar ona göre ayarlanıyor. Aynı anda etkilemez. Açı farkı var.

Noktasız sayısını anlamadım.
Kusura bakmayın mıknatıs sayısı farklı , aynı bobin sarımı aynı kasa hiçbir farkı yok fakat birinde 12 mıknatıs digerimde 14 diğerinde 6 bunu anlayamıyorum

altta resmini verdiğim alternatör den örnek vereyim , bu alternatörün sarım şekli resimde görülüyor , bu alternatör aynı bobin sayısı ve aynı sarım şekline sahip olmasına rağmen bazı kaynaklarda mıknatıs sayısı 24 , bazı kaynaklarda 12 , bazılarında 8 bazılarında 32 , sormak istediğim bu mıknatıs sayısını belirlerken neleri göz önüne alarak belirliyorlar , yani 3 fazlı alternatör ama 3 fazın üzerinden aynı anda manyetin alan geçiyor normalde aralarında belirli bir mesafe olması gerekli değilmi örneğin 1 faz üretimdeyken 2 faza manteyin alan yeni geçiyor olması gerekli değilmi o sırada 3 faz boşta olması lazım değilmi , neye göre kalıcı mıknatıs sayısı belirlenip yerleri tespit ediliyor
Ekran görüntüsü 2024-09-03 100154.png

mesela ben 12 bobinli nüveli bir alternatör sarımı yaparken neye göre mıknatıs sayısını belirlemem lazım ve açılarını ayarlamam lazım

altta resmini verdiğim alternatör den örnek vereyim , bu alternatörün sarım şekli resimde görülüyor , bu alternatör aynı bobin sayısı ve aynı sarım şekline sahip olmasına rağmen bazı kaynaklarda mıknatıs sayısı 24 , bazı kaynaklarda 12 , bazılarında 8 bazılarında 32 , sormak istediğim bu mıknatıs sayısını belirlerken neleri göz önüne alarak belirliyorlar , yani 3 fazlı alternatör ama 3 fazın üzerinden aynı anda manyetin alan geçiyor normalde aralarında belirli bir mesafe olması gerekli değilmi örneğin 1 faz üretimdeyken 2 faza manteyin alan yeni geçiyor olması gerekli değilmi o sırada 3 faz boşta olması lazım değilmi , neye göre kalıcı mıknatıs sayısı belirlenip yerleri tespit ediliyor
Ekli dosyayı görüntüle 110099

mesela ben 12 bobinli nüveli bir alternatör sarımı yaparken neye göre mıknatıs sayısını belirlemem lazım ve açılarını ayarlamam lazım
Sargıların göbek genişliği kadar olmalı mıknatısların genişliği
Örneğin sarı sargıların üzerine S kutbu gelirse 2 ile 3 arasına N kutbu gelmeli.
12 bobin varsa 24 mıknatıs(12adet SN çifti) konulacak.
12 mıknatıs konulursa bir sarı atlayacaksın. Atladığın bobin üzerinde mıknatıs olmadığı için elektrik üretmez birde seri bağlı olduğu için direnç gibi davranır.

abivciğim rotor kaç kutuplu mıknatıslanmayaı yapan rotor arada anlatayım yav

abivciğim rotor kaç kutuplu mıknatıslanmayaı yapan rotor arada anlatayım yav
abim benmi anlatamıyorum senmi anlamıyorsun , 12 bobinli nüveli alternatörde bazıları rotora 12 mıknatıs koyuyor bazıları 32 , bunu yaparken nelere dikkat edip neye göre bu kutup sayısını arttırıyorlar benim sorum bu bunun dışında soru yok abim aynı tip alternatörde bazısı 32 kutuplu bazısı 8 kutuplu ben bu kutup sayısını arttırmak istersem nelere dikkat etmem lazım ve nasıl arttırabilirim

Miknatis sayisini artirirsan 1 turda N/S gecis sayilari yani frekans artar. Ayni sekilde eger N/S gecis sayisi artarsa e=N*dfi/dt geregi enduklenen voltaj da artar.

Bu durumda cok miknatis kullanarak daha dusuk devir sayilarinda voltaj uretilmek istenmistir.

Forum istatistikleri

Konular
129,247
Kullanıcılar
451,638
Son üye
recepata

Yeni konular

Geri