kısa devre akımı hesabı

arkadaşlar pratik ve uygulamaya yönelik olarak kısa devre hesabı nasıl yapabilirim. Diyelim ki sistem için kesici seçimi yapacağım ve bunun kısa devre kesme kapasitesini hesaplamak istiyorum, pratik veya en doğru yol nasıldır elinde örnek hesap ve proje olan var mı, şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayın Prof İsmail Kaşıkçı tarafından yazılan ve BİRSEN YAYINEVİ tarafından satılan (elektrik tesislerinde kısa devre hesapları ve uygulamaları ) kitabını da tavsiye ederim.
saygılarımla

Evet, Sn. ethemgüner'e katılıyorum, bu arada az önce elimde inceliyordum kitabı, ayrıntılı olarak anlatılmış gerçekten.

Anladigim kadariyla sayin yasarguloglu, fazla detaya girmeden yaklasik olarak basit formullerle nasil hesaplanabilecegini soruyor.
TEDAS in uretim santralinden evlerimizdeki son alicilara ulasincaya kadar, sebeke, OG/AG trafosu , kablolar ve motorlar seklinde dusunursek, aradaki bara, baglanti kablolarinin reaktanslari vs gibi hesabi cok fazla etkiemeyen faktorleri hesaba katmazsak, asagidaki basit formuller ile Isc kisa devre akimlarini bulabiliriz :

A-) SEBEKE :

Isc = Ssc / (1.732xUL-L)

Isc: Sebekenin kisa devre akimidir. (kA cinsinden yazilmali)
UL-L:Sebekenin Faz-Faz gerilimi ( kV cinsinden yazilmali)
Ssc: Sebekenin kisa devre gucudur.TEDAS tan ogrenilir.Bu mumkun degilse, tablolardan secilir.
20 kV a kadar Ssc=500 MVA
30 kV a kadar Ssc=750 MVA
63 kV a kadar Ssc=1000 MVA Secilebilir.

B-) TRANSFORMATORLER :

Isc = ( Inx100 )/ %Z

In=Trafonun nom cikis akimi (Trafonun gcucu belliyse(KVA), Sn=1.732xUnxIn bagintisindan kolaylikla bulunabilir.)
%Z=Yuzde Empedans. Trafo etiketlerinde yer alir veya ureticiden temin edilebilir.

C-) KABLOLAR : Reaktans , enduktans ve uzunluk bilgileri kataloglarda vardir.

Ssc = n x Un / Z

n = paralel kablo sayisi
Un = kablonun nominal gerilimi ( V )
Z=Karekok(R2+X2) rekatans ve enduktansin kareleri toplaminin karekoku ( ohm )

D-) MOTOR VE JENERATORLER : Davranislari cok benzerdir.

Ssc=Sx10-3 / X''d

S=Pmotor/cosQ ( motourun P ( kw) gucunu cosQ ye bolerek S (KVA) cinsine cevirdik.
X''d = Motorun gecici hal enduktansi. Uretici firmadan temin edilir veya tablolardan faydalanilir.

Not : Ssc bulunduktan sonra Isc ye gecmek icin bildigimiz Ssc=1.732xUnxIsc bagintisini kullanabiliriz.

Saygilarimla

kısa devre akımını meydana getirmek için gerekli tüm ölçme aletlerini içeren ölçme devresi çizermisiniz lütfen çok lazım

İsmail kaşıkçının kitabı çok karmaşık basit formüllerle açıklamıyor

içerisi biraz karışık satın aldım biraz kapsamlı incelenmiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,898
Kullanıcılar
451,047
Son üye
aliverc

Yeni konular

Geri