KAÇAK AKIM

zamanında yapılan yanlışlığı düzeltme yoluna gitmek yerine herkese örnek olarak göstermek çok yanlış bir şey hiç olmazsa yanlışlığı doğruymuş gibi arkadaşlara vurgulamayın bence öncelikle bu tutumunuzdan vazgeçip nötrle toprak arasındaki farkı ve topraklamalar yönetmeliğini okuyun ondan sonra bu konudaki düşüncelerinizin ne kadar yanlış olduğunu sizde göreceksiniz. ben böyle bir düşünceyi bir meslektaşım olarak size yakıştıramadım slm

nötrle toprak arasındaki farkı biliyorum sen haklısın araştırdım ben birşey bilmiyormuşum...

Arkadaşlar 3 problem var oturdugum sitede 1, si bulaşık makinasının metal yüzeyinde kaçak var çarpıyor fakat kaçak akım rölesi atmıyor 2, si prizin toprak kısmında elektrik var fakat düşük voltaj ama kaçak akım rölesi atmıyor 3, sü klima ve televizton aynı hattan besleniyor ara sıra tv ve klima kendiliğinden KAPANIP açılıYOR
............................................. Lütfen yorumlarınızı bekliyorum 3 ÜDE AYRI EVLERDE OLUYOR

burda birşeyi merak ettim priz olan bir bölgede sigortadan elektriği keserek AVO metreyle nötr toprak arası voltaj kontrolü ve AVO metre sinyal kademesinde kısadevre olup olmadığına bakarsan sorunu ve çözümünde yol almış oluruz...olumsuz birşey varsa topraklama hattı nötrden ayrılıp ayrı bir toprak hattı çekmek gerekiyor...nötr toprak arasını mecbur kalmadıkça şöntleme...

konuyla ilgili olarak link altında yazanlarda aydınlatıcı bilgi verir...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/77887-elektrik-iletimi-ilgili-basit-soru.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

nötrle toprak arasındaki farkı biliyorum sen haklısın araştırdım ben birşey bilmiyormuşum...

burda birşeyi merak ettim priz olan bir bölgede sigortadan elektriği keserek AVO metreyle nötr toprak arası voltaj kontrolü ve AVO metre sinyal kademesinde kısadevre olup olmadığına bakarsan sorunu ve çözümünde yol almış oluruz...olumsuz birşey varsa topraklama hattı nötrden ayrılıp ayrı bir toprak hattı çekmek gerekiyor...nötr toprak arasını mecbur kalmadıkça şöntleme...
karolesi kullanırsak kafamızdaki bir çok soru işaretinden kurtulmuş oluruz ayrıca sıfırlama gibi tehlikeli işleride istesekte yapamayız. slm

karolesi kullanırsak kafamızdaki bir çok soru işaretinden kurtulmuş oluruz ayrıca sıfırlama gibi tehlikeli işleride istesekte yapamayız. slm
Peki rezistans ustam eski bir binaya gittin ve kar yok topraklama yok. Priz arızası var ve sıfırlama yapılmış. Burda arızayı arızayı giderdikten sonra nasıl bağlayacaksın...Adama hertürlü tehlikeyi anlatmana ragmen toprklama ve kar taktırmazsa -ki çogunluğu yaptırmıyo-ne yapılacak. Esasen bir tek gücümüz yeni yapılan binalara yetiyo. Var olan eski binalara topraklama ve kar yaptıramıyoruz malesef...Ve sonuçta sıfırlama illetinin içine ister istemez giriyosunuz...

bizlerin burada yapacak olduğumuz tek şey vatandaşı bilinçlendirmek ikna edici bir şekilde anlatırsak zannedersem bilinçli vatandaş yaptırır yaptırmayan olursada artık ona yapcak bir şey yok en azından biz üzerimize düşen görevi yapmış oluruz. slm

bizlerin burada yapacak olduğumuz tek şey vatandaşı bilinçlendirmek ikna edici bir şekilde anlatırsak zannedersem bilinçli vatandaş yaptırır yaptırmayan olursada artık ona yapcak bir şey yok en azından biz üzerimize düşen görevi yapmış oluruz. slm
HAKLISIN USTAM....

Karolesini geçtim topraklama hattını nasıl çektiricen adama istediğin kadar anlat o şekilde maddi bir yükümlülük altına kimse girmek istemez bizim ev bahçeye çok yakın toprakdan eve hat çekip buzdolabıyla çamaşır makinasını topraklamayı düşündüm ancak kabloyu serpme götürmekde olmaz..

Karolesini geçtim topraklama hattını nasıl çektiricen adama istediğin kadar anlat o şekilde maddi bir yükümlülük altına kimse girmek istemez bizim ev bahçeye çok yakın toprakdan eve hat çekip buzdolabıyla çamaşır makinasını topraklamayı düşündüm ancak kabloyu serpme götürmekde olmaz..
evt kardeş..özellikle eski binalarda topraklama kazıgı çakıp bütün kolan hattı ve ev buatlarına dağıtmak bir binayı döşemek gibi bişey..Çok zor maliyetli bir iş..

teşekkür ederi arkadaşlar verdiğiniz bilğiler özellikle REZİSTANS kardeşim çok faydalı olsu bulaşık makinasındaki sorun makinadan veya kaçak akım rölesininayarsızlıgından kaynaklandıgı kannatine vardın çünkü topraklam var ve saglam .......... prizdeki düşük voltajdaki elektrik topraklamanın düzensiz oldugundan . yani böyle düşünüyorum ............ klima ve tv acılıp kapanması ince kesitten kaynaklanabilirmi.

Forum istatistikleri

Konular
129,438
Kullanıcılar
451,990
Son üye
selahattink0c

Yeni konular

Geri