Kaçak Akım Rölesi Sorunsalı

Zaten bir süre sonra yine attı röle:) şimdilik topraklamasız uZatma kabloyla devam edeceğiz yolumuza

Tavisye etmem durum dolaba dokunan kişinin çarpılması ile sonuçlanabilir.

Bence bir servis elektrikçi yada soğutmacı çağırıp sorunu çözüme ulaştırınız.

Öncelikle var ise arızayı bir tanıdık elektrikçi yada soğutmacıya tesbit ettirip duruma göre hangi servisi çağıracağınızı tesbit edebilirsiniz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Öncelikle var ise arızayı bir tanıdık elektrikçi yada soğutmacıya tesbit ettirip duruma göre hangi servisi çağıracağınızı tesbit edebilirsiniz.
Bir beyaz eşya tamircisi var yakınlarda hocam artık ona başvuracağız. İnşallah tatsız bir durum yaşanmaz yapılmadan. Teşekkür ediyorum yardımlarınız için. Sonuçtan haberdar edeceğim

Tekrar merhaba. Hocam bugün bir buzdolabı tamircisi geldi eve. Orayı burayı ölçtü. Buzdolabının kasasında elektrik bulunduğunu, toprak ile fazın bir yerde şase yaptığını ve bu sorunun görünür biryerde olmadığını, olması muhtemel diğer yerlerin ise açılmasının imkansız olduğunu söyledi. Toprak bağlantısını iptal etti ve kasayı tekrar ölçtüğünde kaçak yoktu. Böyle kullanmaktan başka bir yol olmadığını, yetkili servis de gelse birşey yapamayacağını arka kısmın tamamen köpük olduğunu söyledi. Bu şekilde kullanabilirsiniz zaten evinizde toprak hattı çok da sağlıklı değil dedi. Ben maalesef çok korkuyorum. Dolabı çöpe atmayı düşünüyorum. Sizce bu noktadan sonra ne yapmalıyım?

Saçmalamış! Evet iç gövde ile metal saç arası köpük, doğru ama orayla işi yok!
Metal ve elektrik aksamı olan yer arka kısım yani kompresör ve çevresi, kompresör bağlantılarıyla dış yüzeyini ve diğer elemanların bağlantılarını ölçerek kaçak yapan elemanı tespit etmeliydi, bundan sonra olası ihtimalleri sayar siz karar verirdiniz.

Mümkünse başka elektrikçi çağırın.

Saçmalamış! Evet iç gövde ile metal saç arası köpük, doğru ama orayla işi yok!
Metal ve elektrik aksamı olan yer arka kısım yani kompresör ve çevresi, kompresör bağlantılarıyla dış yüzeyini ve diğer elemanların bağlantılarını ölçerek kaçak yapan elemanı tespit etmeliydi, bundan sonra olası ihtimalleri sayar siz karar verirdiniz.

Mümkünse başka elektrikçi çağırın.
Beslemenin ve kartın olduğu kısmı açtı ve ölçüm yaptı. Ayrıca kompresör kısmına da baktı. Hatta orada bir fan var ve çalışmıyordu. Temizleyip yağladı ve fanı tekrar çalıştırdı. O kısımlarda kaçak olmadığını belki ısıtıcı parçada olabileceğini ama öyle olsa da dolabın soğutmayacağını ve muhtemelen su akıtacağını bu durumda tek seçeneğin yalıtımlı kısım olarak kaldığını söyledi. Sonra dediğim gibi toprak bağlantısını kesti ve cihaz artık elektrik kaçırmıyordu. Bu şekilde kullanabilirsin dedi.

Topraklama zaten insan hayatını korumak için yapılır fabrika bilmiyor mu toprak hatsız üretmeyi?!

İç kısımda faz nötr gider, yani sensörlere ve ısıtıcı devresinde ayrıca iç kısım plastik olduğundan tüketicinin dokunabileceği metal olmadığından toprak hattı gitmez. Tabi ki toprağı kesince kaçak görünmeyecek ama bu durumu daha da kötüleştirmektedir. Dediğim gibi başka elektrikçiye başvurun umarım daha tecrübeli daha insaflısı olur.

Topraklama zaten insan hayatını korumak için yapılır fabrika bilmiyor mu toprak hatsız üretmeyi?!

İç kısımda faz nötr gider, yani sensörlere ve ısıtıcı devresinde ayrıca iç kısım plastik olduğundan tüketicinin dokunabileceği metal olmadığından toprak hattı gitmez. Tabi ki toprağı kesince kaçak görünmeyecek ama bu durumu daha da kötüleştirmektedir. Dediğim gibi başka elektrikçiye başvurun umarım daha tecrübeli daha insaflısı olur.
Vallahi ne yapacağımı şaşırdım. Doğru düzgün bir esnaf kalmamış. Sizce buzdolabını mı değiştirmeliyim?

Sorun sıkıntı bulununca ürünün yaşına, sağlığına temizliğine göre siz karar verin.

Sorun sıkıntı bulununca ürünün yaşına, sağlığına temizliğine göre siz karar verin.
Teşekkür ederim. Peki sizce bir elektrikçi mi yoksa beyaz eşya tamircisi mi anlayacaktır bu işten? Ben normalde bir elektrikçiye gittim ama o beni bir tamirciye yönlendirdi. Hoş ikisini de gözüm tutmamıştı zaten:(

İşi bilen olmalı sonuçta bu meslekler içiçe.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,874
Kullanıcılar
450,998
Son üye
ufonik

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri