Kaçak elektrik tespiti

zodehala

Üye
740 haneli bir köydeyi tek bir trafo üzerinden köye trifaze elektrik veriliyor. bu köyede kimin kaçak elektrik kullandığı nasıl bulunur ??

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
740 haneli bir köydeyi tek bir trafo üzerinden köye trifaze elektrik veriliyor. bu köyede kimin kaçak elektrik kullandığı nasıl bulunur ??

Enerji ( elektrik ) kullanıp , sayaç endex yazmıyorsa kaçak demektir .

Sadece siz ihbar edebilirsiniz , diğer sakıncalı durumlara yol açabilir .
En iyi kaçak yakalama zamanı akşam saatidir . ( ikamet ev için )
Elektrik dağıtım firması bu saatte ( akşam karanlık vakti dışarıdan evin içersinin aydınlığı görünür ) görevlendirme yapması gerekir .
Gündüz vakti kaçak yakalama daha zordur .

elektrik bir kaç türlü çalınır? nakil direklerinden kaçak hat alınır, bunu görmezseniz bu işi yapmayın. birde eskiden kalma sayaçlar artık yok çengel köprüsünü düşürdün mü saat dönmezdi ( çoook eskiden ben yapardım, her zaman derim çok iyi bir insan değilim) artık yeni digital saatler var onu da arkasından köprülüyorlarmış. bu yöntemleri bilmiyorsanız kaçağı bulamazsınız. bakmakla görmek arasındaki fark gibi. haaa ana dağıtım trafosunda saatten köyün/mahallenin toplam tüketiminde kaçak olduğunu görürsünüz ama kim olduğunu bilemezsiniz. bir de yer çok önemli hangi coğrafyada olduğunuza dikkat ediniz.

Enerji ( elektrik ) kullanıp , sayaç endex yazmıyorsa kaçak demektir .

Sadece siz ihbar edebilirsiniz , diğer sakıncalı durumlara yol açabilir .
En iyi kaçak yakalama zamanı akşam saatidir . ( ikamet ev için )
Elektrik dağıtım firması bu saatte ( akşam karanlık vakti dışarıdan evin içersinin aydınlığı görünür ) görevlendirme yapması gerekir .
Gündüz vakti kaçak yakalama daha zordur .
Başımızdan geçen bir olayı anlatayım. SDK'nın beslemesi patlak. Kablo test ile testi yapıldı fakat iki kablonun test için ucu boşaltılmasına rağmen kişinin kliması test sırasında yandı. Bu da demek oluyor ki bir noktadan ek alıp(nasıl yaptığı bilinmiyor) klimanın beslemesini sayaçtan geçirmeden almış.

Burada özetle demek istediğim sayaç endeks yazıyor olsa bile kaçak/usulsüz kullanım meydana gelmiş olabilir.

Sayaç ya eksik yazacak ya da hiç yazmayacak.

Başımızdan geçen bir olayı anlatayım. SDK'nın beslemesi patlak. Kablo test ile testi yapıldı fakat iki kablonun test için ucu boşaltılmasına rağmen kişinin kliması test sırasında yandı. Bu da demek oluyor ki bir noktadan ek alıp(nasıl yaptığı bilinmiyor) klimanın beslemesini sayaçtan geçirmeden almış.

Burada özetle demek istediğim sayaç endeks yazıyor olsa bile kaçak/usulsüz kullanım meydana gelmiş olabilir.

Sayaç ya eksik yazacak ya da hiç yazmayacak.
o dediğini sitede yaşarken yaşadım, ben çengeli düşürüp elektriği kaçak kullanırken sadece site kapıcısı/ meydancısı fark etti ama ispat edemedi. bir gün ciddi bir kesinti/ arıza oldu. yan tarafımdaki mülk sahibi (mülk diyorum tripleks villa tipi evler ve benim lojmanım) adam öyle bir sömürmüş ki, üç tane elektrikçi işi çözemedi. tabii ben arada kaynadım gitti. elektrikçiyi takdir etmek gerekiyor, üç katın klimaları her nasılsa tek klima olarak çalışmış, dahasıyla zaten ilgilenmedim. değerli komşum mercedes jeep kullanıyordu. bende o zamanlar hacı murat 124 vardı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,261
Kullanıcılar
451,664
Son üye
OGÜN TOPUZ

Yeni konular

Geri