Kablo kesit hesabı,tmş veya sigorta seçimi

Ramazann.

Üye
Selamın aleyküm.Aklima takılan bazı sorular var siz değerli ustaların fikirlerini önemsiyorum.İnternetten tam istediğimi bulamadım yardimci olursaniz sevinirim .İsletmede bir motor revizyonu yapıldı.55kw motor takıldı.Buna 50lik kablo çektik.Bu kablonun hesabının nasıl yapıldığı sorduğumda 2 ile çarp 3 e böl çekeceğin kabloyu bulursun dediler.İyi güzel hoş da bu 2 ve 3 ne anlama geliyor.😊 Ola ki tek fazlı bir sistem var farzı misal 3000w bir cihaz buna kaçlık kablo çekmem gerekir ve sigortasını nasıl seçerim.Bu işin basit bir hesaplama formülü var mı şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selamın aleyküm.Aklima takılan bazı sorular var siz değerli ustaların fikirlerini önemsiyorum.İnternetten tam istediğimi bulamadım yardimci olursaniz sevinirim .İsletmede bir motor revizyonu yapıldı.55kw motor takıldı.Buna 50lik kablo çektik.Bu kablonun hesabının nasıl yapıldığı sorduğumda 2 ile çarp 3 e böl çekeceğin kabloyu bulursun dediler.İyi güzel hoş da bu 2 ve 3 ne anlama geliyor.😊 Ola ki tek fazlı bir sistem var farzı misal 3000w bir cihaz buna kaçlık kablo çekmem gerekir ve sigortasını nasıl seçerim.Bu işin basit bir hesaplama formülü var mı şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik bilgi seviyeniz nedir ? Muhtemelen,sizinle dalga geçmişler.

2 ile çarpmayı duydum ama 3'e bölmeyi duymadım.

3 fazda 2 ile çarpma motorun çektiği akımı veriyor kabaca. Pratik olsun diye sanayide kullanılıyor. Akademide hiç bahsedilmez. Kablo kesitide yaklaşık olarak doğru çıkıyor. Ama mesafe uzunsa kesiti tekrar gözden geçirmek lazım.

https://www.konen.com.tr/dosya/Tekn...arda-anma-akimina-gore-sigorta-secimi_027.pdf

Tek faz için bu formül geçerli değildir. Gücü 230V'a bölüp akımı bulun. Tablodan da kablo seçimi yapın.

https://www.yapitaskablo.com/dosya/blog/AKIM_TASIMA.pdf?__im-SHWZZvgT=14075048111488082005

Elektrik bilgi seviyeniz nedir ? Muhtemelen,sizinle dalga geçmişler.
Elektrik teknikeriyim işi öğretmemek için bir kaç şeye şahit oldum sanırım buda onlardan bir tanesi diyebilirim Çoğu şeyi üstün körü gösterip geçiştiriyorlar buda benim canımı sıkıyor en doğru kaynaktan doğru olanı bulmaya çalışıyorum
2 ile çarpmayı duydum ama 3'e bölmeyi duymadım.

3 fazda 2 ile çarpma motorun çektiği akımı veriyor kabaca. Pratik olsun diye sanayide kullanılıyor. Akademide hiç bahsedilmez. Kablo kesitide yaklaşık olarak doğru çıkıyor. Ama mesafe uzunsa kesiti tekrar gözden geçirmek lazım.

https://www.konen.com.tr/dosya/Tekn...arda-anma-akimina-gore-sigorta-secimi_027.pdf

Tek faz için bu formül geçerli değildir. Gücü 230V'a bölüp akımı bulun. Tablodan da kablo seçimi yapın.

https://www.yapitaskablo.com/dosya/blog/AKIM_TASIMA.pdf?__im-SHWZZvgT=14075048111488082005
Teşekkür ederim benim asıl sormak istediğim kafadan pratik bir hesaplama var mi?Tmş için için bu formül kablo kesiti için ise şu.Tabi ki mesafe arttıkça kablo kesitide değişiyor.

Son düzenleme:
Hesabın,kafadan pratiği olmaz.Konunun durumu ! hangi kuralı gerektiriyorsa,o kural uygulanır.Pratikçiler,kafadan sallamacılardır.En önemli kurallardan biriside,sorarak değil,okuyarak öğrenmektir

Ekli dosyalar

• İLETKENLERİN BOYUTLANDIRILMASI.pdf
    7.2 MB · Görüntüleme: 5
  • ABB KABLO DÖŞEME.pdf
    1.8 MB · Görüntüleme: 1
  • FAZ SIRASI DİZİLİM 1.pdf
    477.2 KB · Görüntüleme: 1
  • KABLO KANALLARI MONTAJ KILAVUZU.pdf
    501.6 KB · Görüntüleme: 0
  • ÖZNUR TEKNİK BİLGİLER.pdf
    558.3 KB · Görüntüleme: 1
  • TEDAŞ KABLO MONTAJ.pdf