Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

En basit matematik işlemiyle: Bilinenler eşitliğin bir tarafına, bilinmeyenler diğer tarafa...

P=1,732.U.I.cosfi
35000=1,732.380.I.1
I=35000/1,732.380.1
I=53A

P Güçtü değilmi ?
CosQ neden 1 aldık acaba ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet P aktif güçtür ve cosfi=1 ise P=S olur yani aktif güç görünür güce eşit olur.
Cosfi'yi neden 1 aldığını Sn Gençarkadaş belirtmiş yükler rezistans olduğu için cosfi:1 aldım diye yazmış. Rezistif (ohmik) yüklerde cosfi=1 alınabilir.

Alınabilir değil de alınmalıdır demek daha doğru olur.

Alınabilir değil de alınmalıdır demek daha doğru olur.

Rezistif olarak görünen yüklerde az miktarda endüktif reaktif güç çekerler. Yani yeryüzünde saf omik - saf endüktif - saf kapasitif yük yoktur. Bu nedenle cosfi tam 1 olmaz ancak cosfi'yi 1 almak ta sonucu değiştirmez o nedenle ''alınabilir'' kelimesini kullandım.

Rezistif olarak görünen yüklerde az miktarda endüktif reaktif güç çekerler. Yani yeryüzünde saf omik - saf endüktif - saf kapasitif yük yoktur. Bu nedenle cosfi tam 1 olmaz ancak cosfi'yi 1 almak ta sonucu değiştirmez o nedenle ''alınabilir'' kelimesini kullandım.

Arkadaşlar ben bu forumdan gerçekten keyif almaya başlıyorum . Yanıtlar ne ve tam...

Ben şunu anladım. Cosq değişik değerleri var anladığım kadarıyla. 0,8 - 1 vs.. Bunlar ne zaman böyle değişiyor. Yani (nasıl desem ?) 1 yada 0,8 alıyoruz ya. Ne zaman değiştircez ?

Arkadaşlar ben bu forumdan gerçekten keyif almaya başlıyorum . Yanıtlar ne ve tam...

Ben şunu anladım. Cosq değişik değerleri var anladığım kadarıyla. 0,8 - 1 vs.. Bunlar ne zaman böyle değişiyor. Yani (nasıl desem ?) 1 yada 0,8 alıyoruz ya. Ne zaman değiştircez ?

Sn kerem_max Kapasitif yükler hariç yüklerimizin tamamı R+XL formundadır. Kimi yükün omik direnci fazla endüktif direnci az (Isıtıcı teller gibi), kimi yükün endüktif direnci daha fazladır. Burada Tanfi=XL/R 'dir. Arctanfi'den fi açısını bulup cosinüs'ünü aldığınızda cosfi değerini bulursunuz. Diyeceksiniz ki ben yük R değerini nerden bileceğim XL değerini nerden bileceğim. Hepsini tek tek ölçecek miyim. Buna gerek yok makinaların etiket güçlerinden faydalanacağız. Örneğin;
10kw motorumuz var verimi %85 cosfi:0,8
Verim = Pmek / Pelk
Pelk = Pmek / verim
Pelk = 10 / 0,85
Pelk = 11,76kw şebekeden aktif güç çeker motorumuz.
cosfi=0,8 ise Arccosfi yani fi açısı 36,86 tan36,86=0,75 çıkar.
tanfi = Q / P
Q = tanfi x P
Q = 0,75 x 11,76
Q = 8,82 kVAr şebekden endüktif reaktif güç çeker motorumuz. Bu aynı zamanda motorun (tam yükte) münferit kompanzasyon uygulamasında kullanacağımız kondansatör değeridir.
Tüm yüklerin P aktif güç ve Q reaktif güç değerleri alt alta yazılıp toplanırsa;
Toplam görünür gücüde toplam sistemin cosfi değerinide hesaplamış oluruz.

Sn kerem_max Kapasitif yükler hariç yüklerimizin tamamı R+XL formundadır. Kimi yükün omik direnci fazla endüktif direnci az (Isıtıcı teller gibi), kimi yükün endüktif direnci daha fazladır. Burada Tanfi=XL/R 'dir. Arctanfi'den fi açısını bulup cosinüs'ünü aldığınızda cosfi değerini bulursunuz. Diyeceksiniz ki ben yük R değerini nerden bileceğim XL değerini nerden bileceğim. Hepsini tek tek ölçecek miyim. Buna gerek yok makinaların etiket güçlerinden faydalanacağız. Örneğin;
10kw motorumuz var verimi %85 cosfi:0,8
Verim = Pmek / Pelk
Pelk = Pmek / verim
Pelk = 10 / 0,85
Pelk = 11,76kw şebekeden aktif güç çeker motorumuz.
cosfi=0,8 ise Arccosfi yani fi açısı 36,86 tan36,86=0,75 çıkar.
tanfi = Q / P
Q = tanfi x P
Q = 0,75 x 11,76
Q = 8,82 kVAr şebekden endüktif reaktif güç çeker motorumuz. Bu aynı zamanda motorun (tam yükte) münferit kompanzasyon uygulamasında kullanacağımız kondansatör değeridir.
Tüm yüklerin P aktif güç ve Q reaktif güç değerleri alt alta yazılıp toplanırsa;
Toplam görünür gücüde toplam sistemin cosfi değerinide hesaplamış oluruz.

açıkcası biraz ağır geldi. Çok değer var...
R X L tanfi ... ?

2,5 NYY-O kablo isinizi gorur.

Kisa mesafeli kablolarda size basit bir yontem onereyim.

Diyelim ki;
3 fazli bir sistem ise 5 kw x 2 = 10A
Monofaze ise 5kw x 4 = 20A

Yani trifazede 2 ile, monofazede 4 ile carpip akimi bulalim. Kisa mesafeler icin pratik.

1.5mm2 kablo 16A , 2.5mm2 kablo 25A tasiyabilir.

fp9utz.jpg

Merhaba
Bu tabloyu bana gönderebilirmisiniz acaba ?

Tekrar merhaba..
Peki elimizde bir motor var. Bu motorun gücünü bilmiyoruz diyelim. Üzerinde de sadece amper yazıyor. Bunu kablo kesitini nasıl hesaplayacağız . Sigortasını felan ?

merhabalar, ben ugur izmirden. kablo secimi konusunda yardima ihtiyacim var, siz sanirim bu isin icindesiniz, acaba yardimci olurmusunuz? Tuzlu suda calisak 30 metrelik bir kabloya ihtiyacimiz var. bu kablo suyun altindaki 4 adet motoru ve 1 adet pompaya guc verecek. motorun 1tanesi 300watt ve 24volt ile calisior ayrica 16amper akim cekiyor. pompa ise 150watt ve 7,5amper akim cekiyor. Denizin ustunden 2 tane seri baglanmis aku ile 24 voltluk bi guc saglayicimiz olacak. Bu konuda kablo secmemde yardimci olursaniz cok sevinirim.

Bu soru güzel bir soru aslında. Cevabını bekledim ama kimse bir şey yazmamış. ..

Moderatör tarafında düzenlendi:
cevap-1) 3 Fazda güç formülü hesabıyla motorun şebekeden çektiği elektriksel gücü bulursun. 3faz kesit hesabı uygularsın.
cevap-2) Tek faz gerilim düşümü formülünde gerilim yerine 24V koyup gerilim düşümü hesabı yaparsın. Tek faz güç formülü hesabındanda akım kontrolünü yaparsın. Kablo seçiminde kataloglara bakmak gerekir tuzlu suya dayanıklı kablolar var.

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,337
Son üye
yakbasli

Yeni konular

Geri